Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми 5 навика, които влошават симптомите на депресия

5 навика, които влошават симптомите на депресия

от 15 авг 2018г., обновено на 27 яну 2020г.
5 навика, които влошават симптомите на депресия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Съществуват редица фактори, които допринасят за развитието на клинична депресия, включително темперамент, травмиращи или стресиращи преживявания, неблагоприятни случки от детството, генетична обремененост и наличието на придружаващи психични разстройства. По-голяма част от тези причинители на депресията се намират извън контрола на човека с диагноза.

Някои вредни навици, които могат значително да влошат депресията, могат да бъдат преодолени от страдащия от афективно разстройство стига да знае кои са точно те.

Депресията е сериозно афективно разстройство, което може да бъде лекувано с прилагането на адекватна терапия и/или медикаменти, но хората също така могат да направят някои промени в ежедневието си, които да спомогнат за облекчаване на симптомите.

Препоръчително е депресираните мъже и жени, както и техните близки и роднини, да са запознати с негативното влияние, което могат да окажат някои навици и привички на цялостното състояние на страдащите. Промяната на начина на живот и вземането на информирани решения за психичното здраве представляват важна част от процеса на лечение.

Липсата на физическа активност

Един от основните симптоми на депресията е наличието на период от поне две седмица, по време на който се наблюдава потиснато настроение или липса на желание за извършването на почти всички дейности. Това може да превърне в голямо предизвикателство изпълняването на дори най-незначителните задачи, като дори ставане от леглото сутрин може да изглежда сякаш изисква колосални усилия.

Проучването на Крафт и Перна, проведено през 2004 г., показва, че умерената физическа активност (като например ходенето пеша между 20 и 40 минути 3 пъти на ден) представлява ефективен метод в овладяването на някои симптоми на депресията, като същевременно подобрява цялостното състояние.

Умерените упражнения и физическата активност водят до производството на невротрансмитерите допамин и серотонин, които са отговорни са усещането "чувствам се добре". Ако забележите, че ваш близък или познат с депресия не е активен, то тогава му предложете заедно да организирате седмични разходки или други спортни дейности, за да му помогнете да се справи с липсата на движение.

Нездравословни навици за сън

Проблемите със съня са едни от симптомите на депресия – те могат да се проявят като безсъние или прекалено много сън. Лошата новина е, че хроничното недоспиване също може да отключите депресията, т.е. смущенията в съня са едновременно симптом и причинител на афективното разстройство. Резултатите от едно изследване, проведено от учените Робъртс и Дуонг през 2014 г., сочат, че намаленото количество сън увеличава риска от депресия при възрастните, което от своя страна увеличава риска от недостиг на сън.

Създаването на добри навици за сън помага за справянето с недоспиването и депресията. Поддържането на определени часове за събуждане и заспиване е важно, като премахването на телевизора, телефона, лаптопа или таблета от спалнята е друг ефективен метод за поддържането на здравословни навици за сън.

Социалната изолация

Когато животът се превърне в прекалено объркващ и емоционално натоварващ, за някои хора логичното решение е да насочат фокуса към самите себе си. Поискването на помощ от роднини или приятели обаче се превръща в изключително трудно действие, особено когато излизането от вкъщи рано сутрин представлява невъзможно начинание. Подкрепата от най-близките хора обаче е точно това, от което има нужда един човек с депресия.

Изследванията показват, че наличието на социални контакти и взаимопощта намалява влиянието на генетичната предразположеност и ефекта на негативната среда за развитието на редица разстройства. Поддържането на стабилна социална система от приятели и роднини води до усвояването на нови стратегии за справяне с трудностите и подсилването на издръжливостта спрямо стреса.

Времето, прекарано в компанията на отзивчиви приятели и членове на семейството, допринася за преодоляването на предизвикващите тревога мисли и чувства в безопасно и сигурно обкръжение.

Нездравословна диета

Проучване, проведено от Джака и колеги през 2010 г. и публикувано в научното списание The American Journal of Psychiatry, намира връзка между хранителните режими, включващи много преработени храни, рафинирани зърнени храни, захарни продукти и бира, и увеличените нива на депресия и тревожност при жените.

Много хора посягат към любимите си храни, когато изпитват труднопреодолими емоции. Един от основните симптоми на депресията са именно резките изменения в хранителните навици, който често водят до значителни промени в теглото – отслабване или покачване на теглото.

Мисловно предъвкване

Депресираните мъже и жени често проявяват склонност към непрекъснато премисляне на минали негативни спомени. Мисловното предъвкване може да се изрази в размисли за загубата на любим човек, провали, отхвърляне или други източници на стрес. Непрестанното фокусиране върху труднопреодолими проблеми засилва симптомите на депресия. Обръщането към специалист е един от вариантите за справяне с мисловното предъвкване.

Когнитивно-поведенческата терапия се прилага успешно на хора, като им помага да идентифицират негативните мисловни схеми и след това да ги заменят с позитивни мисли и адаптивни стратегии за преодоляване на трудностите.

Сами по себе си измененията в навиците няма да "премахнат" депресията, но промените в начина на живот спомагат за лечебния процес.

Редактор: Нора Маркова
Източник: psycom.net
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Еуфорията може да е симптом на болестно състояние Еуфорията може да е симптом на болестно състояние
  • Възможно ли е физическите симптоми да се дължат на емоционалното ни състояние Възможно ли е физическите симптоми да се дължат на емоционалното ни състояние
  • Какво представлява хранителното разстройство, наречено Пика Какво представлява хранителното разстройство, наречено Пика
  • Емоционалните промени при менопауза Емоционалните промени при менопауза
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПОРТОКАЛ 10 мл.
7.70лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПОРТОКАЛ 10 мл.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл
5.90лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
23.60лв.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 10 мл.
13.50лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 10 мл.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл
24.50лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл

ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК
2.90лв.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК

Коментари към 5 навика, които влошават симптомите на депресия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 навика, които влошават симптомите на депресия
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 06:20
    Коментирайте "5 навика, които влошават симптомите на депресия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Кодеин
  • Литий
  • Депресия
  • Флуоксетин
  • Лечение със сертралин
  • МАО-инхибитори
  • Лечение с циталопрам
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 9 часа и 36 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1301 дни, 17 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 18 часа и 24 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 9 часа и 43 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 9 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival