7 психологически фактора, които влияят на чувствителността към болка
Болката има защитна роля – чрез нея получаваме предупреждение за потенциални опасности. Подобно на глада и жаждата, болката ни мотивира да предприемем действия, за да се справим с нея. В повечето случаи има патологичен произход, въпреки че може да бъде свързана и с емоционални, когнитивни и социални компоненти. Независимо от произхода има значителни разлики във възприемането на болката при различните хора, като върху чувствителността могат да оказват влияние и някои психологически фактори.
1. Страх от болка
Страхът и безпокойството от болката може да са причина за голяма част от индивидуалните вариации. Типичната емоционална реакция към болката включва безпокойство, страх и разочарование. Когато човек изпитва болка, често е измъчван от натрапчиви мисли относно възможните причини („Ами ако болката в корема е признак на сериозно заболяване?“). Тревожността се генерира от неизвестността и се влошава, докато болката премине. Тя обаче може значително да бъде облекчена, когато човек се чувства в безопасност. Например пациент, който изпитва силна болка у дома, може да се почувства по-добре при прием в лечебно заведение.
2. Внимание към болката
Важна функция на болката е да привлича внимание. Обръщането на специално внимание на мъчителните усещания обаче може да увеличи интензивността на болката. Процесът започва, когато болката принуди човек да се съсредоточи върху тялото си. След това усещането се оценява като заплаха, което подтиква към справяне с проблема. Отвличането на вниманието от болката е една от най-използваните стратегии за управлението й, тъй като човек може да се занимава само с едно неща в даден момент. Например хората, ранени в спортни състезания или в битка, често не забелязват нараняванията си, докато не приключи надпреварата.
3. Тълкуване
След като се обърне внимание на болковия стимул, започва тълкуването на значението му. Когнитивните процеси са основни при обяснението защо понякога човек усеща лека болка като силна или сериозно нараняване като леко одраскване. Например човек може да тълкува наличието на силна болка в стомаха като рак, а не като просто хранително натравяне. По същество, хората си представят най-лошия възможен вариант.
>>> Как умът намалява и усилва болката
4. Избягване на болката
Избягването на болката произлиза от страха от болка. Това може да бъде от полза в началото, тъй като подпомага процеса на оздравяване. Но може и да влоши състоянието – избягването на болката понякога води до повече болка. Подобно на класическото кондициониране, когато човек е наранен, той започва да свързва болката с дейността, която я е причинила, и съответно се опитва да не я извършва повече. Например, ако нараните гърба си, докато правите йога поза, може да започнете да избягвате изцяло йогата или дори всички спортове. Избягването на болката идва за сметка на удоволствието от живота. Доказано е, че експозиционната терапия или излагането на пациентите на дейности, които са избягвали поради болка, са полезни.
5. Очаквания
Субективното преживяване на болката до голяма степен се формира от нашите очаквания. Понякога това може да доведе до самоизпълняващо се пророчество, при което човек преживява това, което очаква да се случи, дори и при противоположни доказателства. Ето защо плацебото е толкова ефективно. Всъщност плацебото е ефективна болкоуспокояваща терапия без никакви странични ефекти.
>>> Помага ли осъзната медитация при хронична болка
6. Ефектът на любовта
Любовта може да намали усещането и дори да облекчи болката. Изследванията показват, че болката намалява, когато партньорите се държат за ръце. Хората, които прекарват по-голяма част от деня си, мислейки за романтичния си партньор, усещат по-малко болка.
7. Възприемане на музика и болка
Музиката може да бъде мощен фактор за облекчаване на болката. Тя активира областите на мозъка за възнаграждаване, които се припокриват с центровете за облекчаване на болката. Музиката, която изразява радост, предизвиква положителни спомени и може да повлияе на настроението и способността за справяне с болката. Слушането на приятна музика също може да ускори времето. Накратко, музиката отвлича вниманието от болката и повишава настроението.
7 Psychological Factors That Affect Pain Sensitivity: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/science-choice/202209/7-psychological-factors-affect-pain-sensitivity
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РАЗДЕЛИТЕЛ НА ПРЪСТИ С ГЕЛ / ТИП ГРЕБЕН 6441 , размер M
МЕДТЕКСТИЛ КОРЕКТОР С 2 ТВЪРДИ РЕБРА 2011 РАЗМЕР XL
ВАРИТЕКС ЛУМБОСТАТ КОРСЕТ С ВТЪКАНИ СРЕБЪРНИ НИШКИ И АЛОЕ ВЕРА 161
Безплатна доставка за България!ИЗБА НЕЙЧЪР БЯЛА ТАРА БОГИНЯТА НА ИЗЦЕЛЕНИЕТО МАСЛО ПРИ МУСКУЛНИ БОЛКИ 100 мл
ЕНТОНИЛ КРЕМ 10 мл
НовПИК ОХЛАЖДАЩ СПРЕЙ 150 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Болка в петата - причини и домашно лечение
- Кодеин
- Домашни средства и билки срещу болка в гърдите и гръдния кош
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Инжекционни кортикостероиди
- Болки на растежа при деца - какво представляват и как да ги облекчим у дома
- Домашни средства за лечение на радикулитна болка
Коментари към 7 психологически фактора, които влияят на чувствителността към болка