Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло 7 начина, по които емоциите оказват влияние на нашето здраве

7 начина, по които емоциите оказват влияние на нашето здраве

от 19 окт 2017г., обновено на 10 май 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
7 начина, по които емоциите оказват влияние на нашето здраве - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Много изследвания през годините са показали, че както ежедневният стрес, така и потиснатият гняв или страх могат да ни разболеят. Отрицателните мисли и емоции ни потискат и по този начин нанасят трайни щети на имунната ни система.

Можем да използваме болестта, за да се мобилизираме – физически и психически, и да подобрим здравето си, но можем и напълно да потънем в мрака, който ни носи болестта, и да усложним състоянието си.

Проблемите със здравето често са показател за необходима промяна в начина, по който се чувстваме със себе си и в живота си. Болестта може да бъде физическото проявление на нашите емоционални рани, които разрушават целостта ни, спират развитието ни и ни правят безсилни.

Например гениталният херпес може да бъде проява на вътрешното убеждение, че сме дефектни, отблъскващи и нежелани (според теория на психотерапевта Сандра Майкълсън). Това заболяване често е израз на несъзнателни сексуални конфликти и чувство на срам и самоотхвърляне, когато става въпрос за сексуално поведение и сексуална идентичност.

Всички ние в различна степен несъзнателно се съпротивляваме на растежа. От емоционална гледна точка растежът може дори да се чувства като загуба на нашето старо „аз“, а не като придобиване на ново чувство за себе си и стъпка напред в личното ни развитие. Можем дори да почувстваме, че ако оздравеем, вече няма да има нищо, за което да се борим – тоест, ще изгубим смисъла на съществуването си. Много хора са пристрастени към борбата и тя е единственото, което ги кара да се чувстват живи, но други се чувстват изтощени, потиснати или претоварени, което ги кара да избягват ситуации, в които трябва да се преборят за нещо.

Причината за проблемите с физическото ни здраве може да се дължат и на дълбокото ни убеждение, че просто не заслужаваме да бъдем щастливи и успешни. Това убеждение определя и очакванията ни за бъдещето – ние просто нямаме такива. Живеем, вкопчени в мисълта, че и занапред ще продължим да страдаме – психически и физически, и дори не поглеждаме към други възможни варианти – като оздравяване, щастие и просперитет, защото те са ни чужди и не отговарят на нашата същност, натрупан опит и реалност. Дори доброто, което ни се случва, ни причинява безпокойство, защото то винаги идва с очакването, че ще го изгубим или ще ни бъде отнето. Идва момент, в който дори не смеем да се зарадваме на хубавите неща, защото сме убедени, че само така ще избегнем болезнената им загуба.

Болестта може да бъде вторичен продукт от дълбочината и степента на самоотричането и ненавистта, които изпитваме към себе си. Но може да бъде и външният израз на чувството ни за вина, съжаление, срам или горчивина, която изпитваме към другите.

Вижте 7 начина, по които нашите неразрешени негативни емоции могат да окажат влияние върху здравето ни:

Болестта като начин да се свържете с другите

Ето какво споделя по темата психотерапевтът Сандра Майкълсън:

"Най-голямото внимание, което съм получавала от майка си, идваше под формата на дълги разговори за моите здравословни проблеми. Разбрах, че като дете болестите за мен са били възможност да привлека вниманието на родителите си. Това продължи, дори когато пораснах…"

Нормално е да се чувстваме по-обичани и по-близо до другите, когато сме болни – заради вниманието, грижите и обичта, които получаваме. В определени случаи обаче доброто здравословно състояние причинява емоционални асоциации за самота и изоставеност.

Болестта като наказание, но и като застраховка

Пример за това е човек със сериозно заболяване вследствие на стрес, преумора и болезнен стремеж към постижения. В ежедневието си той е раздразнителен, с гневно и грубо отношение към своята майка, като основното подхранващо чувство на това поведение звучи така: "Настояваше да работя упорито, за да успея. Ето, виж ме, майко, аз правя точно това! Ако трябва, ще се самоубия, но ще ти покажа какво в действителност поиска от мен"…

С болестта си този мъж се опитва да накаже майка си за контрола, който е упражнявала върху него през целия му живот. В действителност обаче заболяването се превръща в негово убежище – болестта му дава увереността, че той ще продължи да живее с усещането, че е жертва.

Болестта като отмъщение

Ако се чувствате пренебрегнати или наранени от съпруг или партньор, може да му отмъстите, като се разболеете – така ще предизвикате чувството му за вина и ще получите така жадуваните грижи. Все едно казвате: „Видя ли какво ми причини?“.

Заболяването може да бъде и външният израз на безсилието, което изпитват близките на пристрастени към алкохол или наркотици.

Болестта като начин да се противопоставим на контрола на другите

Понякога заболяването може да бъде единственият начин, който да ни помогне да променим ситуация, в която се чувстваме контролирани или зависими. Тази съвсем несъзнателна маневра поставя другите в услуга и помощ на болния. Пример за това са хранителните разстройства.

Болестта като нужда от зависимост

Тук става въпрос за нуждата да прехвърлим отговорността си на другите. Постепенно развиваме хронична зависимост и трайно убеждение, че не можем да се справим сами (а понякога и не желаем да поемаме отговорност) дори с най-обикновени задачи от ежедневието. Болестта ни дава добър повод да се възползваме от чувството за вина на околните, за да ги накараме да правят нещата вместо нас.

Болестта като черта на самоличността

Някои хора влагат толкова много емоции в своето заболяване, че в даден момент то се превръща в основна черта на тяхната самоличност: „Не искам да се забавлявам, защото съм болен“, „Не мога да успея, защото съм болен“, „Не съм подходящ партньор за семейство, защото съм болен“. В някакъв момент от живота заболяването се превръща в идеално оправдание да бъдеш раздразнителен, недоволен, неполагащ грижи за себе си и семейството си, неамбициозен и нещастен – просто защото си болен.

Болестта като начин да се избегне ангажираността

Колко от нас са използвали болестта като оправдание да се измъкнат от нещо, което наистина не искат да правят? Ако ние сме болни и неспособни по някакъв начин, то другите няма да очакват много от нас. Някои хора дори смятат, че ако са здрави или успешни, другите ще имат по-големи изисквания към тях, а така ангажиментите им ще се увеличат. Така че болестта може да бъде пасивен и удобен начин да кажеш "не" или да се изолираш. 

Когато осъзнаем тези странични мотиви на боледуването си, ще можем много по-лесно да възстановим здравето си и да продължим живота си - щастливо и успешно.
Източник:

whywesuffer.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Какво е и какво не е емоционалното здраве Какво е и какво не е емоционалното здраве
  • Ежедневни хитринки за подобряване на емоционалния статус Ежедневни хитринки за подобряване на емоционалния статус
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте? Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте?
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към 7 начина, по които емоциите оказват влияние на нашето здраве

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 7 начина, по които емоциите оказват влияние на нашето здраве
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 13:10
    Коментирайте "7 начина, по които емоциите оказват влияние на нашето здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Интимно здраве на жената - какво знаем?
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • И билките имат странични ефекти
  • 10 невероятни ползи от черешите за нашето здраве
  • Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
  • Асоциативни корови зони
  • Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Методи за лечение на анорексия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 100 дни, 3 часа и 52 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 344 дни, 2 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 23 часа и 33 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 15 часа и 46 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 2 часа и 19 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 22 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Физическа активност Физическа активност

Физическа активност

от 29 апр 2025г. Прочети повече
Интимно здраве на жената - какво знаем? Интимно здраве на жената - какво знаем?

Интимно здраве на жената - какво знаем?

от 15 фев 2024г. Прочети повече
Най-лошите здравни съвети и твърдения, споделяни от известни личности Най-лошите здравни съвети и твърдения, споделяни от известни личности

Най-лошите здравни съвети и твърдения, споделяни от известни личности

от 31 яну 2024г. Прочети повече
Алтернатива ли е алтернативната медицина Алтернатива ли е алтернативната медицина

Алтернатива ли е алтернативната медицина

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

ИЗОСТАР НАПИТКА С ВКУС НА ЛИМОН 500 мл

ЖАВАЛАТ ЦИКОРИЯ капсули * 60

АЛПЕЦИН ШАМПОАН УБИЕЦ НА ПЪРХОТ 250 мл

ХИ+АЛ ГЕЛ 30 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИМУНИТ 5PREVE MAX таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:15:48

СИЛВЕРЖИН ПЛЮС вагинални капсули * 10 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:14:06

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:13:32

ХЕМОРРЕЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:12:20

ПЛАСТИР ЗА БЕБЕШКО ПЪПЧЕ - ТЕГАДЕРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:11:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival