8 вярвания за парите, които трябва да поддържаме
"Много малко хора могат да си позволят да са бедни." - Джордж Бърнард Шоу |
Доктор Мат Джеймс е треньор по невро-лигвистично програмиране (НЛП), което цели да подпомогне хората в осъществяване на житейските им цели. Той е автор на няколко книги, които смесват традиционни техники с такива, обосновани от медицината. Д-р Джеймс е магистър по Организационно управление, доктор по Психология на управлението и е защитил докторска степен в Университета на Индиана с дисертация, свързана с хавайските традиции, отнасящи се до прошката.
Той говори за "Закона за привличането" и какво е необходимо, за да бъде активиран. Много от нас несъзнателно привличат това, което не желаят да идва към тях. Дали чрез енергийна настройка или с действия, които променят света неблагоприятно, е друг въпрос.
Защо не си богат
Очевидно богатството и благоденствието се отнасят до всички области на живота: взаимоотношенията, работата, здравето. Но в тази статия се занимаваме основно с пари.
Преди години доктор Джеймс преподава в курс за просперитет. По време на обучението, което провежда, той интервюира няколко души, олицетворяващи благоденствието. Не всички от тях притежават милиони в банката, но всички те имат здраво отношение към парите. Благодарение на тях Мат Джеймс извежда осем принципа, които те са следвали в живота си под някаква формa.
И все пак, нашият културен модел на отношението към парите вероятно е по-отрицателен и ограничаващ от повечето други области на живота. А парите са основни за нашето благополучие като поддържане на здравето или социалния статус. Както казва Зиг Зиглар, "Парите не са най-важното в живота, но в много случаи са също толкова необходими, колкото кислородът за дишането". В съвременната култура повечето хора робуват на една от двете крайности — любов или омраза към парите.
Мат Джеймс ни представя изключително интересно сравнение. Той казва: „Ако отида в стая с напълно непознати хора и заявя, че съм добре запознат с упражненията, нужни, за да поддържам добро здраве, то най-вероятно ще получа уважение. Но ако отида в същата стая и заявя, че съм запознат с механизмите, с които да спечеля голяма сума пари, какво мислите, че ще си кажат? Алчност, нали? Или ако не алчност, то поне липса на каквото и да е духовно извисяване — това би била присъдата, която биха сложили.“
Точно както има културни идеи, които влияят на разбиранията ни за красота, справедливост и успех, има и такива, които повлияват отношението ни към парите. Нека обърнем внимание на няколко изявления, които често се чуват от финансово нестабилни хора:
1. Парите се харчат, за да се спечелят пари.
2. Богатите стават по-богати, бедните по-бедни.
3. Парите са коренът на всяко зло.
4. Не мога да живея балансиран живот, ако искам да спечеля много пари.
5. Финансовият ми успех зависи от пазара на труда и икономиката.
6. За да печелите пари, трябва да поемате големи рискове.
7. Парите са мярка за моя успех и/или стойност.
8. Животът е гаден.
9. Най-богатите хора са като Скруч - егоистични свидльовци.
10. Светът е жесток и оцеляват най-силните.
11. При катерене по стълбата на успеха трябва да стъпите върху другиго по пътя нагоре.
12. Трябва да имате определена професия, за да имате пари.
13. Едва няколко артисти (художници, писатели, музиканти) някога достигат върха.
Благодарение на опита си като мотиватор и обучител, Мат Джеймс надлежно анализира негативния ефект от гореизброените вярвания и благодарение на контактите със заможните интервюирани успява да събере мисли, които биха били от полза за неутрализиране на негативните съждения.
1. Вселената е изобилна.
2. Вселената иска просперитета ми.
3. Всяко благоденствие започва с вяра.
4. Парите са абстракция.
5. Парите са енергия — и ще се появят, когато наистина „ги почувстваме".
6. Парите нямат собствена интелигентност.
7. Парите ще отговарят на инструкциите, които дам.
8. Парите изискват внимание.
Забележете, че заможните хора не споменават нищо за икономиката, определени професии или че парите са отражение на тяхната самооценка. Те не говорят за необходимостта да победят някого, за да ги имат или че техните взаимоотношения и семейства трябва да бъдат пожертвани, за да станат богати. Те не се съсредоточават върху получаването на определени признания или върху това как да се изкачат по корпоративната стълбица. И със сигурност не мислят, че парите имат собствена сила и ум!
"В колко от тези изречения вярвате самите вие?" - този въпрос задава Мат Джеймс и уточнява, че не говори само за интелектуална вяра, а и за това доколко тези твърдения са свързани с нашата система от убеждения и за нас са абсолютно, положително, без съмнение верни.
psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЙ ПАН (I И II) - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
СВЕТЪТ В КРАКАТА Й - СВЕТЛА ИВАНОВА - СИЕЛА
ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
НАВИК ДА УБИВАШ - ЛЕВ ПУЧКОВ - ХЕРМЕС
ДОМИНА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Умът ви може да е ваш приятел, но и враг: Разрушете бариерите, които сами поставяте пред себе си
- Финансовият стрес е свързан с липса на комуникация между партньорите
- Мънистен пиксел арт – креативно и бюджетно хоби за малки и големи
- 10 бездомни хора, които са спечелили от лотарията (1 част)
- Основни убеждения на личността: могат да ви направят щастливец или да ви съсипят
- Как да промените основните си убеждения, за да сте по-успешни
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- Виждаме това, в което вярваме – така ли е
- Спестете пари с помощта на този гениален трик
Коментари към 8 вярвания за парите, които трябва да поддържаме