9 съвета за решаване на конфликти във връзката
Противно на общоприето схващане, конфликтите във взаимоотношенията не са нещо лошо. Те всъщност за растеж, но е нужно да бъдат управлявани правилно. Ето някои стратегии за решаване на конфликти, които е важно да знаете.
Бъдете директни
Понякога хората избират непреки начини да покажат какъв е проблемът. Може да обвиняваме на основа на общо поведение, да сме враждебни и сърдити или да обикаляме около въпроса, правейки намеци. Изключително изобретателни сме в сменянето на темата, докато въпросът не ескалира, а гневът се е трупал, докато сме намеквали и избягвали.
Също толкова нечестен вариант е, когато сме наясно, че партньорът е раздразнен, знаем причината и отказваме да вземем решение относно проблема. Отлагането рядко е полезно в подобни ситуации, тъкмо обратното — в повечето случаи задълбочава конфликтите.
Директното, внимателно и честно отношение, отнасящо се до конкретния въпрос, вашите чувства и възможното решение ще ви спестят, ако не спора, то поне количество емоционални катаклизми преди разговора с половинката.
Говорете как се чувствате, без да обвинявате партньора
Изявления, директно атакуващи партньора ни, че желае да ни нарани, могат да бъдат увреждащи за отношенията. Ако се усещаме ограничени и заявим: „Ревността ти е идиотска“, няма да постигнем нищо, освен да обидим и нараним.
Тези изказвания събуждат желание за самозащита у събеседника, а не за решаване на емоционален проблем. По-конструктивно е да опишете как се чувствате, вместо да нападате, спокойно можете да заявите: "Дразня се изключително силно, когато твърдиш, че флиртувам по време на напълно невинни разговори с околните". Тази тактика е директна, но не нагрубява характера на половинката ви.
Проучвания показват, че много двойки с не толкова сериозни проблеми, ги зареждат със сила чрез демонизиране на партньора, обвинения и отхвърляне. Това води до по-ниско удовлетворение от отношенията във времето и задълбочава проблемите.
След обсъждане на конфликтните въпроси, избягвайки нападките и студеното отношение. Удовлетвореността от връзките нараства, а в дългосрочен план конфликтите намаляват, при по-ясно общуване.
Избягвайте обобщения
"Винаги ме пренебрегваш" и "Никога не помагаш в домакинството" не са добри доводи. Нито вътре в главата ви, нито на глас. В ума ви това ще създаде предразсъдъци, а изречено на глас ще отблъсне другия. Ще доведе до низ от отбранителни и обвинителни доводи — а никой не иска такива, защото не са решението на проблема. Говорете за конкретния случай – това може да помогне повече.
Един проблем - едно решение
Ако искате да решите нещо, не разхвърляйте енергията си да обсъдите милион теми. Често си правим сесия по оплакване от недостатъците на другия. Постарайте се да се концентрирате. Ако искате решения на проблемите, работете за тях едно по едно. Не затрупвайте един разговор с много теми, за да не унищожите напредъка му.
Слушайте!
Всеки мрази да не го слушат, когато говори. Да прекъсвате партньора е признак на неуважение, дори да имате усещането, че знаете какво ще каже. Първо – може би грешите. Второ — прекъсването от ваша страна говори, че въобще не ви интересува това, което той/тя има да каже.
Най-лесният начин да покажем, че внимаваме, е да използваме „техника за активно слушане“. Основата е да перифразираме, казаното от партньора.
Изричайки със собствени думи чутото, (може да бъдете поправени, ако не сте разбрали правилно, което е полезно), показвате уважение, давате ясно да се разбере, че сте изцяло на негово разположение.
Не оспорвайте по презумпция
Постоянното оспорване, без замисляне, фактически е самозащита. То не ви позволява да се поставите на мястото на другия, не дава решение и води до все същия кръговрат на доводи.
Слушайки и обмисляйки доводите на партньора, без постоянно да отричаме всяко негово твърдение и молба, е по-вероятно да постигнем промяна в бъдеще.
Пробвайте друга гледна точка
Според специалистите хората, склонни да приемат гледната точка на събеседника, са по-слабо податливи да се гневят при спор. При конфликтна ситуация да се обмисли гледната точка и причините за реакциите на партньора е един от начините да откриете разковничето, причиняващо вреда.
Изследване показва, че обективната перспектива (вземаща предвид гледната точка и на двамата партньори) може да е полезна. Учените организират проста намеса в семейната динамика, като карат двойките да пишат за конкретно несъгласие от гледна точка, която е на неутрална трета страна. Двойките участвали в това 20-минутно упражнение (три пъти годишно) поддържат стабилни нива на брачно удовлетворение, за разлики от контролната група (която не го е правила) и има съществени спадове в семейното щастие.
Не презирайте партньора
Бихме ли поддържали връзка с някого, когото мразим или не мрази?
А защо тогава нареждаме наум обидни определения, присвиваме очи, омаловажаваме, отвращаваме се и използваме сарказъм?
Подобно поведение предизвиква гняв и болка. То пресича всякакви възможности за конструктивни решения и е бич за интимните взаимоотношения.
Какво чувствате е важно
Когато решаваме конфликтен въпрос, трябва внимателно да следим емоциите си, без да позволяваме недоволството да прерасне в гняв. Гневните изказвания могат да нанесат много повече щети на отношенията ни, отколкото предполагаме.
Ако желаете конструктивен завършек на спора, е разумно да контролирате емоциите си.
psychologytoday.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
Коментари към 9 съвета за решаване на конфликти във връзката