Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Аутизъм и синдром на хиперактивност в едно – какво е добре да знаем

Аутизъм и синдром на хиперактивност в едно – какво е добре да знаем

от 20 авг 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Аутизъм и синдром на хиперактивност в едно – какво е добре да знаем - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Макар че симптомите на аутизъм и СДВХ са много различни, има хора, които страдат и от двете нарушения едновременно.
  • Сблъсъкът на двете психични разстройства може да причини силен стрес.
  • Около 40% от хората със СДВХ проявяват симптоми на аутизъм и обратно.

Хората с аутизъм предпочитат рутината, повтарящите се действия и оскъдната външна стимулация, докато тези със СДВХ не могат да задържат вниманието си и се нуждаят от силна стимулация, за да функционират нормално.

Вероятно звучи странно, че има хора, които проявяват симптоми на аутизъм и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) едновременно, тъй като много от техните проявления са противоположни. Докато аутистът предпочита да следва точно определена рутина и не обича промените, то пациентът със СДВХ бързо се отегчава от повтарящи се действия и харесва спонтанността. Оказва се обаче, че двете нарушения често се препокриват. Терминът AuDHD e съкращение от английските наименования autism и ADHD и все по-често се използва в социалните медии.

Ето какво е добре да знаете, ако ваш близък е диагностициран с аутизъм и СДВХ.

Преди десет години диагностицирането на двете нарушения при един и същи човек е било невъзможно

До 2013 г. Диагностичният и статистически наръчник на психичните разстройства не позволяваше поставяне на диагноза СДВХ на човек, вече диагностициран с аутизъм. При съмнение за наличие и на двете нарушения, лекарят „избира“ онова, което е по-силно изразено и нарушава по-сериозно качеството на живот на пациента.

момиченце с плитки, което рисува по стената

AuDHD се среща много по-често, отколкото си мислите

Между 1% и 4% от хората са с аутизъм. Те трудно общуват с околните, предпочитат една и съща рутина, напрягат се от промените и се успокояват от повторенията. Възможно е да са чувствителни към специфични външни дразнители.

СДВХ засяга 5%-8% от децата и подрастващите и 2%-6% от възрастните. За тях е характерно, че не могат да се концентрират и трудно местят фокуса си на внимание от едно на друго, което води до прокрастинация (отлагане), разсейване и разхвърляност. Синдромът на хиперактивност се свързва с високи нива на активност и импулсивност.

Според проучванията близо 40% от пациентите със СДВХ отговарят и на критериите за аутизъм и обратно. Около 80% от хората, диагностицирани с едно от разстройствата, притежават част от чертите на другото разстройство, без да отговарят на всички критерии.

Сблъсъкът на противоположни черти причинява стрес

Аутистите предпочитат да извършват само едно действие, а хората със СДВХ са способни на мултитаскинг и обикновено правят няколко неща едновременно. Аутистите се чувстват по-спокойни, когато следват график, а диагностицираните със синдром на хиперактивност живеят хаотично и дезорганизирано.

Ако един и същи човек притежава и двете особености, със сигурност ще е разкъсван от сериозни вътрешни конфликти. Той може да се разстройва например, когато има нужда да подреди вещите си по определен начин, но СДВХ не му позволява да поддържа този ред постоянно. Силният стрес се дължи на редуването на периоди на организираност, когато аутизмът взема превес, и на хаос, когато надделява СДВХ. Възможно е да се отегчава, когато се повтаря една и съща рутина, но и да се разстройва, когато се опитва да свикне с нещо ново.

Интересите на човек с аутизъм често ангажират цялото му внимание, траят дълго и могат да заместят социалните контакти за разлика от интересите на човек със СДВХ, които предизвикват силни емоции в началото, но и бързо отслабват.

Аутистът може да се изтощи от твърде много външни стимули като звуци, светлини и миризми, докато пациентът със СДВХ се нуждае от нововъведения, вълнуващи събития и промени, за да стимулира своя мозък и да функционира нормално.

Някои хора, които страдат и от двете психични нарушения, успяват да намерят баланс между двата порива. Тяхното жилище например може да е подредено, но шкафовете да са разхвърляни.

рисунка на човешка глава и стрелки

Хората с AuDHD по-често страдат от придружаващи психични разстройства или други заболявания

Изследванията разкриват, че децата с аутизъм и СДВХ по-често страдат и от други психични проблеми, отколкото онези, които са диагностицирани с едно от двете. В някои случаи AuDHD е придружено от депресия и тревожност.

Освен това комбинацията от двете нарушения създава затруднения при планиране, организиране, съсредоточаване и контролиране на импулсите, което от своя страна нарушава нормалния ритъм на живот.

» Шест етапа на ангажираност при лечението на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Правилното лечение е особено важно

Резултатите от някои проучвания показват, че медикаментите за лечение на аутизъм облекчават и симптомите на СДВХ, но медикаментите за СДВХ не облекчават симптомите на аутизъм, което може да наложи вземане на допълнителни мерки.

Учените смятат, че психо- и трудовата терапия могат да помогнат на пациентите с аутизъм и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Психотерапията има за цел да покаже на пациента какви са силните му страни, как психичното нарушение влияе на поведението и живота му и какво би могъл да направи, за да живее пълноценно. Много е важно родителите също да получат подкрепа.

Правилното лечение изисква точна диагноза

Невинаги човек разбира в самото начало, че страда от две психични разстройства. Той може да се чувства неразбран или пък да не се припознава в хората с аутизъм или със СДВХ. С други думи, той може да усеща, че при него става въпрос за нещо различно, без да знае какво е то.

За да получи адекватна помощ, неговият лекар трябва да обмисли и варианта за успоредно протичащи заболявания. Ако липсва дори и едно парченце от пъзела, страдащият няма да се повлияе максимално от назначеното лечение.

Източник:

What is AuDHD? 5 important things to know when someone has both autism and ADHD: https://theconversation.com/what-is-audhd-5-important-things-to-know-when-someone-has-both-autism-and-adhd-233095

Още по темата:
  • Как да подобрите комуникацията с човек със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) Как да подобрите комуникацията с човек със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
  • Има ли връзка между хиперактивността и проблемите със съня Има ли връзка между хиперактивността и проблемите със съня
  • Какво представлява биофийдбекът и как действа Какво представлява биофийдбекът и как действа
  • Съвети за родители със синдром на дефицит на вниманието Съвети за родители със синдром на дефицит на вниманието
5.0/5 1 оценка

Коментари към Аутизъм и синдром на хиперактивност в едно – какво е добре да знаем

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Аутизъм и синдром на хиперактивност в едно – какво е добре да знаем
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 20:13
    Коментирайте "Аутизъм и синдром на хиперактивност в едно – какво е добре да знаем"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани
  • На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
  • 10 признака на аутизъм
  • Как да подобрите комуникацията с човек със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • Полезни практики при деца с хиперактивност и дефицит на внимание
  • Майка на дете с аутизъм: Искам, а не мога да я направя щастлива
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 3 часа и 57 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 10 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 8 часа и 15 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 4 часа и 24 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 21 часа и 6 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 26 дни, 3 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival