Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме

Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме

от 18 март 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Капанът на съвремието: вечният сблъсък между това да се впишем в обществото и да се състезаваме помежду си. Защо е толкова опасно да попаднем в него и как можем да го избегнем? Отговор на този въпрос ни дава световноизвестният автор и лектор Брене Браун.

„Плуването ми носи три незаменими ползи - стройна фигура, възможност за медитация и лично време, в което да остана насаме със себе си. Докато плувам, не обръщам внимание на никого. Само аз и басейнът, нищо друго. Единственото, което може да ми развали удоволствието, е да погледна в чуждия коридор. Странно е, но забелязвам, че ако не се фокусирам, несъзнателно се опитвам да изпреваря плуващия до мен, сравнявам моите загребвания с неговите, моя бански костюм с неговия… Попадна ли в капана на сравнението, с медитацията и личното ми време е свършено. Веднъж дори ударих рамото си в стремежа си да бъда по-бърза от младежа в съседния коридор.

И, когато говоря за сравняване, нямам предвид само плуването, а и родителството, работата, връзките, всичко. Проучването, което направих, ми даде да разбера, че няма начин да спра да поглеждам в чуждия коридор. Какво обаче ще направя оттам нататък зависи единствено от мен. Нека сега разгледаме по-задълбочено феномена социално сравнение.

Социално сравнение и как то влияе на бъдещето ни?

Сравнението не е емоция, но отключва много емоции. Те могат да се отразят на взаимоотношенията ни с околните и да навредят на самооценката ни. За съжаление, в повечето случаи дори не осъзнаваме, че се сравняваме. Липсата на осъзнатост може да ни представи в лоша светлина пред другите и да ни накара да не се харесваме.

Изследователите Джери Сулс, Рене Мартин и Лад Уийлър определят „сравнението с останалите, било то съзнателно или не, като широкоразпространен социален феномен“. Начинът, по който се възприемаме и мястото, на което се поставяме спрямо другите, влияе на стремежите и усещането ни за благополучие. Според експертите ние използваме сравнението не само, за да оценим минали и настоящи постижения, но и да предскажем какви са изгледите ни за успех в бъдеще. С други думи, съпоставянето на нашите действия и прогрес с тези на околните определя и бъдещето ни.

Brené Brown to Topline HBO Max Unscripted Series https://t.co/s3jPnxK1Yt

— The Hollywood Reporter (@THR) October 8, 2021

Сравнението като „убиец“ на креативността ни

В книгата ми „The Gifts Of Imperfection“ съм изброила някои от предпоставките за щастлив живот. Една от тях е креативността. Социалното сравнение обаче, освен всичко останало, е „убиец“ на креативността.

Според мен социалното сравнение е сблъсъкът между опитите да се впишем в обществото и съревнованието с хората около нас. Искаме да се интегрираме и да изпъкнем едновременно. Да се сравняваш означава „Бъди като другите, но по-добър от тях“.

Сравняваме се с хора, с които имаме сходства

На пръв поглед двете явления изглеждат взаимоизключващи се, но не са. Когато се сравняваме, ние избираме хора, с които имаме общи пресечни точки или прилики. Възможно е да сравняваме нашия метод на родителство с този на семейства, които имат коренно различни от нашите традиции и виждания. По-силно ни разтърсват обаче сравненията със съседите, между децата във футболния отбор на сина ни или в офиса ни. Не сравняваме къщата си с тези в другия край на града. Ако искаме да разберем дали нашата градина е красива и добре поддържана, просто ще надникнем в градините на съседите надолу по улицата. Когато плувам, не се опитвам да задмина времето на олимпийски плувец, а постижението на непознатия, който плува до мен.

Парадоксът „Впиши се и изпъкни“

Това, което ни тласка към социално сравнение, е стремежът ни да бъдем най-добрите или да получим най-доброто от всички в дадена група. Парадоксът „впиши се и изпъкни“ се превръща в основен принцип. Не става въпрос за това да бъдем себе си и да уважаваме онези, които също са себе си. Крайната ни цел е да се впишем, но и да победим. Искам да плуваме заедно, но накрая да те победя.

Низходящо и възходящо социално сравнение

Някои учени определят сравнението като възходящо и низходящо. Алиша Нортйе казва: „Когато се сравняваме с човек, който смятаме, че е по-добър от нас, говорим за възходящо сравнение. Низходящо е, когато се сравняваме с някой, който се справя по-лошо от нас. Посоката на сравнението не гарантира какъв ще е резултатът. И едното, и другото могат да имат както положителен, така и отрицателен ефект върху живота ни.“

Много от нас са убедени, че, ако се сравняваме с тези, които са по-способни от нас например, ще се чувстваме зле и обратно. Според Франк Фужита „социалните сравнения могат да ни направят и нещастни, и щастливи. Възходящите сравнения ни вдъхновяват или пък деморализират. Низходящите ни карат да се чувстваме по-добри или ни депресират. Истината е, че, от какъвто и тип да са, те не ни правят по-щастливи, а отключват в нас негативни емоции като страх, гняв и тъга.“

писта

Социалното сравнение е неизбежно, твърдят психолози

Най-притеснителното е, че според много социални психолози всички ние се сравняваме. Фужита добавя: „Когато срещнем някого, без значение дали е по-добър от нас или не, ние неизбежно се сравняваме с него. Трудно е да избегнем сравнението с интелигентния водещ по радиото или със симпатичния непознат в хранителния магазин. Дори и да не можем да избягаме от него, от нас зависи дали ще му позволим да повлияе на настроението и самочувствието ни."

Всеки път, когато усетя, че се сравнявам с някого, се сещам за един разговор с моя приятел Скот Зоненшайн, който е организационен психолог и професор в университета „Rice“. В една от своите книги той пише за известното на всички ни клише „тревата в двора на съседа винаги е по-зелена“ и за това, че хората са готови да инвестират много време и средства, за да докажат, че тяхната градина е по-хубава.

Въпрос на гледна точка

Признавам си, че лесно попадам в капана на сравнението, особено, разглеждайки добре оформени и редактирани постове и снимки в „Инстаграм“. Затова се смях от сърце, когато Скот реши да ме просветли по въпроса с тревата в чуждия двор. Той ми обясни, че всъщност тя наистина изглежда по-зелена, макар че е същата като тази в нашия двор, и причината е в самия процес по израстването й. И какъв е изводът? Да, тревата изглежда по-хубава, но това няма никакво значение, защото всичко е въпрос на перспектива.

Както вече споменах, лошата новина е, че всеки от нас е предразположен да се сравнява с околните. И това не е въпрос на избор.

Има обаче и добра новина – само от нас зависи дали ще позволим на резултата от сравнението да повлияе на живота ни. Ако не желаем то да ни направи нещастни, да навреди на взаимоотношенията ни и да предначертае бъдещето ни в мрачни краски, трябва да следим кога сме на път да попаднем в капана и какви емоции отключва той в нас. Моята нова стратегия е да погледна човека, който плува в съседния коридор и да си кажа наум „Приятно плуване“, сякаш го пожелавам на него. По този начин признавам, че се сравнявам, но и вземам съзнателното решение да бъда добронамерена и да се върна към моето плуване. В моя коридор. И, честно казано, върши работа.“

Източник:

Bren? Brown on the curse of comparison and how to avoid it: https://www.psychologies.co.uk/brene-brown-on-the-curse-of-comparison-and-how-to-avoid-it/
Снимка: twiiter.com

Още по темата:
  • Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
  • Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя
5.0/5 1 оценка

Коментари към Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:16
    Коментирайте "Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
  • Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве
  • Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
  • Как да спрете да се сравнявате с другите и да бъдете много по-щастливи
  • Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
  • Защо невинаги е полезно да сравняваме собствените си чувства с тези на другите
  • Едва 5% от снимките в Инстаграм показват как изглеждат повечето майки след раждане
  • Защо не трябва да публикувате снимки на децата си в социалните мрежи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сравнение на цените на лекарствата и здравните продукти в аптеките в България.

преди 2617 дни, 20 часа и 24 мин.

Грешките, които допускаме на вечеря

преди 4423 дни, 4 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival