Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
Акценти:
|
В какво състояние се намира вашето самочувствие? Прилича ли на кула от карти, готова да рухне във всеки един момент? Чувствате ли се като обикновена маргаритка сред море от екзотични и разноцветни орхидеи?
Добрата новина е, че не сте сами. Всеки човек понякога (или дори постоянно) изпитва съмнения относно външния си вид, уменията си или своите възможности.
Неувереността дори предизвиква уникална форма на амнезия: щом почувстваме задушаващата сила на вътрешните опасения и страхове, изглежда невъзможно да си спомним моменти, когато сме били самоуверени и спокойни. Нашата памет става изключително селективна и всякакви спомени за времена, когато сме се възприемали като силни, умни и способни, изчезват като прясно изпечени курабийки.
Как тогава да спасим нашето самочувствие от черната дупка на колебанието и неувереността? За щастие, можем да опитаме редица методи, за да се почувстваме по-комфортно в собствената си кожа. Ето няколко съвета от практикуващия клиничен психолог д-р Елън Хендриксен (Ellen Hendriksen):
Не се опитвайте да се надъхвате, като използвате клишета
"Ще се справя отлично!", "Аз съм невероятна/невероятен!", "Нищо не може да ми се опре!" са все клиширани изрази, които повечето хора използват, за да си вдъхнат самочувствие, но често имат противоположното действие – те всъщност ни карат да се чувстваме още по-неуверени. Защо обаче тези мотивационни фрази не вършат работа? Според д-р Елън Хендриксен причината е, че за повечето те звучат като лъжа, защото хората не вярват напълно в тях. За да имат ефект клишетата, е необходимо изричащият ги човек да ги приеме за абсолютна истина.
Ако подобна неефективна мотивация завърши с провал, разочарованието* от разминаването между очакванията и крайния резултат може да накара хората да се откажат от мечтите и целите си.
Не се сравнявайте с другите
Вероятно вече всеки знае, че социалните медии водят до непрекъснати сравнения с останалите, които от своя страна ни карат да се чувстваме зле, а самочувствието ни става по-ниско и от тревата.
Жестоката реалност, която включва всички наши успехи и падения – изрязването на ваучери за хранителни стоки от списания, чакането под дъжда за пристигането на автобуса, събирането на изпражненията на кучето в градинката – не може да се сравнява с прекрасния, изпълнен с дъги и усмивки, живот на знаменитостите (или дори приятелите), чиито профили бълват десетки снимки от екзотични ваканции, красиви и чисти деца и множество отличия.
Понякога забравяме, че извън социалните мрежи, действителността е една и съща за всички
Чувстваме се като провал, когато забележим привлекателния и елегантен колега в офиса или изпитваме лека завист, когато видим как съседът ни паркира новата си спортна кола. Д-р Елън Хендриксен съветва да не забравяте, че в социалните медии обикновено се поместват само най-щастливите и хубави моменти от живота. Зад кулисите всеки има проблеми и притеснения, а неувереността и съмненията преминават през главата на всеки в даден момент.
Колегата от офиса всъщност поддържа външния си вид, защото смята, че не е достатъчно красив. А вашият съсед не паркира проблемния си брак в паркинга до къщата си. Може да не сте наясно с какви трудности и предизвикателства се борят останалите, но бъдете сигурни, че и те водят вътрешна борба със самите себе си.
Заключение: Не си правете труда да се сравнявате с останалите, защото е безсмислено. Никога няма да сте наясно какво точно се случва в живота на другите. |
Нуждаете ли се от още една причина да избягвате сравненията с останалите? Ето малко храна за размисъл: сравненията** с другите са свързани с по-високи нива на нарцисизъм. Всъщност това звучи логично, тъй като постоянното оценяване на самите себе си и другите и поставянето на всички в специална ранглиста означава, че вярвате в ранглистите – в това, че някои хора са по-добри от други и съгласно определени фактори вие може да определите към коя група принадлежи всеки един човек.
Следователно, ако установите, че не покривате строгите си критерии, сравненията само ще доведат до чувства на непреодолима некомпетентност. Тези отрицателни емоции могат само да отровят останалите ви взаимоотношения заради ненавистта и завистта, която ще изпитвате към тези, които смятате, че ви превъзхождат. Дори и да успеете за момент да достигнете до заключението, че сте по-добри от останалите, подобно мислене показва, че в ценностната ви система има сериозен проблем, след като вашето щастие зависи от нещастието и провала на останалите.
Заключение: Изглежда лесно да се сравняваме с останалите, за да погалим егото си, но постоянната съпоставка с другите не е полезна за психичното здраве. Така че избягвайте да мислите по подобен начин, както избягвате да консумирате нездравословна храна. |
Уповавайте се на ценностната си система
Споменете си какво е най-важно за вас отвъд материалните и незначителни неща. Замислете се кое е това, което ви определя като личност. Това могат да бъдат семейството, партньорът, приятелите, вярата, творчеството или плодовете на вашия труд.
Съществува разлика между уповаване на ценностната си система и саморекламата. Вместо да се опитвате да създадете перфектната, неуязвима и важна личност, потвърждаването на най-важните неща в живота ви позволява да осъзнаете какви са приоритетите ви.
Д-р Елън Хендриксен набляга на факта, че няма връзка между ценностите и качеството на изпълнението на задачите. Пример за уповаване на работата е "Аз съм добър ученик", докато пример за уповаване на ценностната система е "Моята цел е продължителното и неспирно придобиване на нови знания."
>>> Имате ниско самочувствие? Опитайте със самоприемане
Заключение: Уповаването на ценностите помага за стабилизирането на цялостната ви същност, а не само на един аспект на живота ви – самочувствието. Това поставя предизвикателствата в контекстова рамка, която ги кара да изглеждат маловажни в сравнение с най-важните неща за вас. |
Спомнете си за най-силните си моменти
Друг начин да се почувствате по-уверени в себе си е да се подсетите за миговете на триумф и прогрес. Д-р Елън Хендриксен съветва да си спомените моментите, когато сте помогнали на приятел в нужда, или онази безкористна постъпка, за която не очаквахте отплата. Помислете за дните, когато сте казали истината, въпреки че е било по-лесно да излъжете. Когато усетите вълните на съмнението да ви заливат, повечето имат склонността да мислят, че всичко в света работи срещу тях. Малки препятствия и опасности сякаш се появяват на всеки ъгъл. Когато обаче се чувствате уверени и сигурни в себе си, това ви кара да възприемате заобикалящата ви среда по по-обективен начин.
Скорошно проучване*** включва предизвикваща страх тарантула (в клетка) и участници, които трябва да си припомнят момент, когато са помогнали на приятел, или са се почувствали предадени от близък човек. Тези, които се фокусират върху позитивна случка от миналото си, преценяват по-точно разстоянието между осмокраката гадинка и тях самите. Участниците, които трябва да си спомнят негативното изживяване, по-често преценяват разстоянието грешно – а именно, че тарантулата е по-близо, отколкото наистина е.
Заключение: Както показва експериментът, спомените за хубавите моменти помагат на хората да преценят опасните ситуации по-обективно. |
Фокусиране върху собствената уникалност
Често, когато сме неуверени, се опитваме да подражаваме на някой друг. Желанието ни е да следваме примера на успешни личности, на които се възхищаваме. Това означава, че в същността си ние просто представляваме копие на оригинала.
Д-р Елън Хендриксен призовава да не се опитвате да покриете критериите на останалите, а да създадете свои собствени стандарти. Например, ако не се чувствате комфортно в приятелската си компания, вие решавате да модифицирате действията си спрямо поведението на един от другарите си, който е харесван и има високо самочувствие. Така обаче вие губите уникалността си, която ви прави незаменими и единствени. Вместо просто да подражавате на популярните, се опитайте да останете верни на същността си. Може да постигнете това, като изразявате мнението си, фокусирате се върху интересите си и ценностите си.
Заключение: Неувереността и съмнението са неизбежни. Никой не е напълно сигурен в себе си през цялото време. За да преодолеете трудните моменти на колебание и несигурност, насочете вниманието си към най-важните ви ценности, спомените на триумф и уникалността на личността ви. Тогава съмненията ви ще изглеждат толкова далечни, колкото онази тарантула. |
* Vohs, K. D., Park, J. K., & Schmeichel, B. J. (2013). Self-affirmation can enable goal disengagement. Journal of Personality and Social Psychology, 104(1), 14-27.
** Krizan, Zlatan & Bushman, Brad. (2011). Better than my loved ones: Social comparison tendencies among narcissists. Personality and Individual Differences. 50. 212-216. 10.1016/j.paid.2010.09.031.
*** Harber, K. D., Yeung, D., & Iacovelli, A. (2011). Psychosocial resources, threat, and the perception of distance and height: Support for the resources and perception model. Emotion, 11(5), 1080-1090.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Засрамване на тялото и как да се справите с него
- Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве
- 5 качества на истинската жена
- Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
- 6 причини за ниско самочувствие
- На какво се дължи навикът да се самообвиняваме и самокритикуваме и как да се справим
- Хипнозата като метод на лечение
- Три начина да придобием увереност, препоръчани от харвардски психолог
- Преодолейте стреса само за 2 минути с помощта на 5 пози
- 5 техники, с които да развием увереността в себе си
Коментари към Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени