Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
"Сравнението е крадецът на радостта." - Теодор Рузвелт |
С кого се сравнявате най-често? Ако не сте сигурни, опитайте се да си спомните с кого се сравнихте през последните 24 часа? Ако все още не сте сигурни, припомнете си последното влизане във Facebook или Instagram. Кои публикации провокираха завистта ви, какъв тип статуси в социалните мрежи ви карат да се чувствате по-нищожни в сравнение с други хора?
Психолозите, които изследват влиянието на социалните мрежи върху психиката, личността и самочувствието ни, отдавна призовават към избягване на безсмисленото превъртане на нюзфийда, защото това увеличава депресията и понижава чувството за благосъстояние. Най-честият съвет, който дават специалистите, е не само да ограничим времето, което прекарваме в тях, но и да ги използваме целенасочено, внимателно подбирайки нещата, които искаме да следим.
Може да си направите следния експеримент: прекарайте един час във Facebook или Instagram с ясната цел да проследите емоциите и настроението, които провокират някои от споделените статуси или снимки. Почти сигурно е, че ще попаднете на нещо, което ще провокира завистта ви, нещо, което липсва в живота ви, но другите имат.
Психологът Сюзън Биали споделя в своя статия, че е спряла да публикува снимки от семейни почивки, след като е прочела следния статус от приятелка във Facebook: "Гледането на снимки от пътешествия и почивки ме убива. Аз не мога да споделя нито една такава, защото бюджетът ми не го позволява…” От този момент Биали споделя подобни снимки само с най-близките си, които наистина искат да ги видят, и често съветва приятелите си, преди да покажат нещо на някого, да си припомнят какво знаят за живота му. Понякога, показвайки своята собствена радост или пък подчинявайки се на желанието да блеснем в чуждите очи, крадем от радостта на другите, но това, за което често не си даваме сметка, е, че всъщност същото се случва и с нас, когато видим, че другите имат това, което искаме ние, но може би никога няма да притежаваме. |
Запомнете думите на Теодор Рузвелт: „Сравнението е крадецът на радостта” и следвайте съветите на Сюзън Биали, за да не попадате в неговия капан:
Отбелязвайте хората и ситуациите, които предизвикват завистта ви
Поставете си за цел да забелязвате ситуациите, които ви карат да правите сравнения между себе си и другите. Социалните медии са най-големият враг в това отношение, но разбира се, опасности дебнат отвсякъде. Наблюдавайте ежедневието си внимателно и си дайте сметка какво в него ви кара да се чувствате зле – може би имате познат, който непрекъснато се хвали или пък задава въпроси за живота ви с цел да ви накара да се чувствате по-низши? А има ли дейности, в които не сте особено добри, налага ли се да минавате през скъп квартал, който провокира недоволството от живота ви?
Направете списък с хората и нещата, които провокират завистта ви, опишете подробно отрицателните емоции, които те провокират у вас, след което напишете и защо завистта ви е загуба на време и енергия. Сведете до минимум досега си с хората и нещата в списъка, особено ако нямат никаква стойност в живота ви.
Припомняйте си често, че опаковките може и да са лъскави, но зад тях рядко се крие лъскаво съдържание
Според Сюзън Биали е много полезно да култивираме този навик, а това може да стане само ако осъзнаем, че познаваме истински единствено своите най-близки, при всички останали имаме достъп само до тяхната „опаковка”. Преди да сравните живота си с нечий друг, си припомнете, че повечето хора са склонни да представят най-добрата социална версия на себе си и живота си. Така например, колко изненадани оставате, когато разберете за развода на ваши познати, които са изглеждали толкова влюбени и щастливи буквално дни, преди да обявят раздялата си?
Ние никога не можем да бъдем сигурни какво се крие зад затворените врати на чуждия живот, което напълно обезсмисля както завистта ни, така и неудовлетворението и недоволството ни от собственото ни съществуване.
>>> Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
Повтаряйте си, колкото пъти е необходимо, че "Парите не купуват щастие"
Парите и вещите осигуряват краткотрайна радост, но не са гаранция за постоянно чувство на щастие и благосъстояние. Огледайте се около себе си, отворете няколко списания, прочетете историите в тях и ще се уверите, че и богатите, и звездните личности се измъчват от същите човешки несгоди като нашите.
Бъдете благодарни за доброто в живота си и се противопоставяйте на всяка лъжа, изречена от негативния ви вътрешен глас
Ако се придържате към правилото да бъдете дълбоко благодарни за всичко хубаво, което имате в живота си и да си напомняте за него ежедневно, опасността да се сблъсквате със завистта си към другите и недоволството от себе си ще е много по-малка. Ако все пак някой провокира у вас подобно негативно чувство, припомнете си с колко хубави неща е пълен вашият собствен живот.
Опитайте се да използвате сравнението като мотивация за подобряване на това, което всъщност има значение за вас
Човешката слабост да искаш това, което другите имат, е такава загуба на време. Можете да обърнете сравнението и завистта в своя полза, използвайки възхищението, което изпитвате към друг човек като мотивация да подобрите своите положителни черти. Кои са хората, които ви вдъхновяват да живеете по-добре и да постигнете своя по-добра версия? Избирайки този подход на мислене, вие все по-рядко ще попадате в плен на мъчителни сравнения и завист.
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
- Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве
- Как Халоефектът повлиява начина, по който възприемаме останалите
- Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
- Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме
- Как да спрете да се сравнявате с другите и да бъдете много по-щастливи
Коментари към Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан