Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве

Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве

от 08 окт 2021г., обновено на 12 окт 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Какъв смятате, че е вашият социален статус? Отговорът на този въпрос може да повлияе не само на психичното, но и на физическото ви здраве.

„Забелязахме, че социалното сравнение се отразява на здравето на човека. Не става въпрос само за притежания и вещи, а и за собственото усещане за това къде се намира той в социалната йерархия“, разказва Джени Къндиф, асистент по психология в университета в Алабама.

Учените продължават да търсят причините за връзката между двете. В някои проучвания има доказателства, че ниският субективен социален статус (SSS), или самооценка на мястото в социалната стълбичка, води до повече здравословни проблеми.

Последствия от ниската самооценка за социалния статус върху здравето

Мета анализ, проведен през 2016 г. и публикуван в медицинското списание „BMJ Open“, обхваща девет изследвания и заключава, че хората, които смятат, че заемат по-ниско стъпало в социалната йерархия, по-често страдат от заболявания като исхемична (коронарна) болест на сърцето, високо кръвно налягане, диабет, затлъстяване и висок холестерол в сравнения с тези, които смятат, че имат висок социален статус.

Принцип на седемте фактора за сърдечно здраве

Проучване върху испаноговорящи доброволци, проведено през август 2021 г., което е публикувано в списание „Journal of the American Heart Association“, разкрива, че хората, които имат усещането, че са в добро социално положение спрямо останалите, много по-рядко страдат от сърдечносъдови нарушения. Изчисленията се базират на принципа на „Седемте фактора“* („Life's Simple 7“), които според Американската асоциация по сърдечно здраве са от ключово значение – тютюнопушене, физическа активност, начин на хранене, ИТМ, кръвно налягане, холестерол и нива на глюкозата. Учените използват и 10-степенната скала на МакАртър за субективния социален статус (MacArthur Scale of Subjective Social Status).

Субективният и обективният социален статус се различава един от друг по това, че първият се определя от личното възприятие на човека, а вторият - от доход, образователна степен, заетост и други измерими фактори.

Хората с висок социално-икономически статус традиционно са в по-добро здравословно състояние поради няколко обясними причини: повече пари, достъп до качествено здравно обслужване, добре устроени квартали и други обстоятелства, които са определяни като социални детерминанти на здравето.

Защо тогава субективната преценка за социалния ни статус също оказва влияние? Според Къндиф причината е стресът.

Социалното сравнение поражда тревожност

„Социалните сравнения пораждат тревожност. Ако психичното ни здраве е разклатено, физическото също страда“, добавя психологът.

Хроничният стрес може да предизвика покачване на кръвното налягане, което увеличава риска от инфаркт и инсулт. Много често подложените на напрежение хора усвояват навици, които вредят на здравето им – пушат по-често, хранят се непълноценно, спят по-малко, преяждат или започват да водят застоял начин на живот.

Прочетете още:

  • Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки

богатство

Ролята на човешките взаимоотношения

Но, освен икономическите и материални предпоставки, които ги карат да имат ниска субективна оценка за социалния си статус, от значение са и взаимоотношенията им с останалите, смята Къндиф. „Мисля, че тази оценка не е случайна. Начинът, по който се отнасят с нас, говори много за социалното ни положение – дали ще доминират и ще ни контролират или пък ще бъдат враждебно настроени“, продължава тя.

Тази закономерност е в сила дори и за обществата, където материалните придобивки не играят толкова важна роля и хората не се различават твърде много по степен на финансово благополучие.

Изследване върху племето цимане в Боливия

Антропологът Кристофър фон Руеден от училището по лидерство към университета в Ричмънд провежда изследване върху племето цимане в Боливия, в което ловците и фермерите притежава приблизително еднакви материални богатства, но се различават по политическото си влияние. Екипът на Руеден открива, че мъжете с повече власт са с по-ниски нива на кортизол – хормонът на стреса, който е причина за множество здравословни проблеми, и по-рядко страдат от респираторни инфекции.

Според антрополога усещането, че не може да упражнява контрол, предизвиква стрес в човека, който, заедно с ниската оценка на субективния социален статус, го кара да избягва далечната перспектива в живота си и да мисли само за непосредствената награда и удовлетворение. В тези случаи той прави погрешни избори, които се отразяват негативно на здравето му.

Но експертите предупреждават, че изкачването в социалната йерархия се случва много по-лесно на думи, отколкото на практика. За целта е нужно не само да се заличат големите различия между хората, но и да се сформират повече групи за взаимопомощ. Къндиф смята, че е много важно също така да изместим фокуса върху самите себе си. „Вместо да се сравняваме с останалите, е по-добре да погледне навътре, в себе си, и да си кажем: „Имам достатъчно. Аз имам стойност, дори в случаите, когато не притежавам много материални блага“, продължава тя.

И завършва с мисъл, която е приписвана на не една известна личност: „Социалното сравнение краде радостта от живота ни.“

* Lissette M. Piedra, Flavia C. D. Andrade, Rosalba Hernandez, Krista M. Perreira, Linda C. Gallo, Hector M. González. Association of Subjective Social Status With Life's Simple 7s Cardiovascular Health Index Among Hispanic/Latino People: Results From the HCHS/SOL. Journal of the American Heart Association. 2021.

Източник:
  • How you feel about your place on the social ladder can affect your health: https://medicalxpress.com/news/2021-10-social-ladder-affect-health
  • Association of Subjective Social Status With Life's Simple 7s Cardiovascular Health Index Among Hispanic/Latino People: Results From the HCHS/SOL: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.119.012704
Още по темата:
  • Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
  • Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя
5.0/5 1 оценка

Коментари към Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 10:23
    Коментирайте "Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
  • Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
  • Как да спрете да се сравнявате с другите и да бъдете много по-щастливи
  • Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
  • Защо невинаги е полезно да сравняваме собствените си чувства с тези на другите
  • Едва 5% от снимките в Инстаграм показват как изглеждат повечето майки след раждане
  • Защо не трябва да публикувате снимки на децата си в социалните мрежи
  • Що е то концепция за социалния часовник и как се променя тя
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сравнение на цените на лекарствата и здравните продукти в аптеките в България.

преди 2618 дни, 14 часа и 31 мин.

Психология и психотерапия

преди 4370 дни, 18 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 22 часа и 28 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 13 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 13 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 13 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАМИН А капсули 10000 IU * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖЕНТИК ТЕСТОСТЕРОН капсули * 60

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС ПАМЕТ И КОНЦЕНТРАЦИЯ капсули * 60

МЕЛАТОНИН таблетки за смучене с вкус на череша 1 мг * 120 GNC

ИБУФЛЕКС гел 5% 50 г ДАНСОН

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival