Връзка между шизофренията и деменцията
Шизофренията е хронично заболяване, характеризиращо се със симптоми, които включват халюцинации, заблуди, нарушения в словесното изразяване на мисълта, намалени социални взаимодействия, понижена мотивация и трудности с познавателни задачи, включващи внимание, памет и планиране. Дългосрочният ход на това заболяване варира.
Някои хора, с помощта на подходящи медикаменти и социална подкрепа, могат да живеят самостоятелно, да работят, да поддържат приятелства и хобита. При други обаче симптомите са трудни за овладяване и засягат повечето аспекти на техния живот, а това често води до инвалидизиране и ранна смърт.
Също така не е необичайно хората с шизофрения да злоупотребяват с наркотици и алкохол, което допълнително усложнява състоянието им.
Въпреки че когнитивните нарушения на вниманието и паметта са често срещани при хората, страдащи от шизофрения, е възможно по време на средната им възраст те да не са видими.
>>> Как да улесним комуникацията с близък, който страда от шизофрения
По-висок ли е рискът от деменция при пациенти с шизофрения?
Въпросът дали шизофренията е свързана с повишен риск от прогресираща деменция в по-късен етап от живота е бил проучван в поредица от научни изследвания, резултатите от които обаче до момента не са показали категорично заключение.
Учените обясняват това с факта, че подобни изследвания са значително трудни за провеждане заради дългия период от време между първоначалната диагноза на шизофрения и появата на деменция и необходимостта от увеличаване мащаба на изследванията. |
Скорошно проучване, публикувано в "JAMA Psychiatry от Anette Ribe", използва данните от големите национални здравни регистри в Дания, за да проучи връзката между шизофренията и появата на деменция. Учените включват в изследването над 2,8 милиона души, навършили 50 години, за периода 1995 - 2013 г. Повече от 20 600 души са диагностицирани със заболяването или са развили шизофрения през същите години. Над 136 000 души развиват прогресивна деменция, както се вижда от прогресивния спад на когнитивната функция отново през този период.
Изследователите установяват, че рискът от развитие на прогресивна деменция преди 65-годишна възраст е 1,8% за хората с шизофрения, в сравнение с едва 0,6% за тези без шизофрения.
>>> Стратегии за успешна комуникация с хора, страдащи от деменция
До 80-годишна възраст хората с шизофрения остават с по-висок риск от деменция, но разликата между двете групи е по-малко поразителна: 7,4% при хора с шизофрения и 5,8% при хора без шизофрения.
Тези данни показват, че хората с шизофрения имат по-голям риск не само от развиване на деменция, но и от развиването й в по-ранна възраст.
Всъщност 22,4% от лицата с шизофрения, които са развили деменция (211 от 944), са диагностицирани с деменция преди навършване на 65 години. За сравнение само 6,3% от хората с деменция, които не са имали шизофрения, са диагностицирани с деменция в сравнително ранна възраст.
Специфичният тип деменция, развит от тези индивиди, не е проучен задълбочено в това изследване. Много от тях са имали клинични признаци, наблюдавани при хора с болестта на Алцхаймер.
Други рискове за страдащите от шизофрения
Хората, страдащи от шизофрения, са с повишен риск от няколко медицински състояния, включително затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания. Те също са свързани с повишен риск от деменция. След като експертите са проучили съпътстващите медицински нарушения, те установяват, че повечето от тях не допринасят за по-високия риск от деменция, наблюдаван при хора с шизофрения. Едно изключение е съпътстващата злоупотреба с вещества, която изглежда е отговорна за малка част от повишения риск.
Защо хората с шизофрения развиват по-бързо и по-рано деменция?
Възможно ли е мозъчните аномалии, които допринасят за когнитивната дисфункция при шизофренията, също да предразполагат към прогресивна деменция по-късно в живота? Това е загадката, която трябва да разрешат бъдещите изследвания. Възможно ли е да има подтипове шизофрения, които са свързани с много по-висок процент на развиваща се деменция?
Смята се, че здравословният начин на живот, който включва упражнения, добра диета, положителни социални контакти и поддържане на здравословно кръвно налягане и нивата на холестерола, може да помогне за минимизирането на някои видове деменция. Вероятно това би се случило и при хора с шизофрения.
По-здравословен начин на живот, включително избягване на злоупотреба с наркотици и алкохол, би намалило значително риска от ранна смърт при хора с шизофрения.
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Антипсихотични лекарства
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Истинските и неподправени истории на шизофреници за началото на разстройството
Коментари към Връзка между шизофренията и деменцията