Да изразиш омразата си може да бъде полезно, а понякога и изцеляващо
Думата „омраза“ винаги предизвиква бурни реакции. Някои родители втълпяват на децата си, че не трябва да мразят останалите, независимо от постъпките им, а много религии проповядват против негативното чувство. Но какво, ако омразата не е проблемът? Какво ще стане, ако изразяването на омраза може да бъде полезно, а понякога и изцеляващо?
Като всяко сложно чувство, проблемът не е в самата омраза. Начинът, по който хората изразяват чувството, определя дали е конструктивно или разрушително.
История за отречената омраза
Преди няколко години отчаяна майка запазва час за консултация при Шон Гроувър, психотерапевт с 25-годишен опит, за дъщеря си Саманта. Причината е, че момичето е изпаднало в депресия и отказва да разговаря с майка си. „Тя беше толкова щастливо дете, но откакто се разведох с баща й, ме избягва и по цял ден не излиза от стаята си.“, споделя младата жена.
Когато Саманта влиза в кабинета, тя изглежда посърнала и отказва да говори, сякаш тъмен облак е надвиснал над главата й. Майка й се оказва права – наистина изглежда нещастна.
„След няколко опита да я ангажирам, я попитах дали разводът на родителите й е причината за нейното нещастие. Тя кимна напрегнато.“, споделя Гроувър.
Когато психотерапевтът я пита кое е нещото, което мрази най-много в ситуацията, в която се намира, Саманта избухва: „Мразя битките им! Мразя, че крещят! Мразя, че очакват от мен да взема страна!“. През следващите 40 минути омразата се излива от нея – безкраен поток от чист, нефилтриран гняв.
Вечерта след консултацията Гроувър получава телефонно обаждане от майката на Саманта. „Не знам какво й казахте, но имахме най-добрия ден от много време. Саманта отново се усмихва. Пазарувахме, обядвахме и отидохме заедно на кино. Не знам как ще ви се отблагодаря.“, излива емоциите си младата жена.
Положителните аспекти на омразата
Всеки човек има пълното право да изпитва омраза, но докато не изрази чувството конструктивно, то остава заседнало в него. Това е в основата на много психични разстройства, както в случая на Саманта. Изразът „Депресията е гняв, обърнат срещу себе си.“ предполага, че състоянието на Саманта не е резултат от омраза, а от неспособността й да я изрази.
>>> Знаем ли всъщност какво е омразата
Има много обстоятелства в живота, когато омразата е подходящ и необходим отговор. Омразата към несправедливостта, например, е причина за почти всеки положителен социален напредък в човешкото общество.
Целта не е чувствата да се отричат или потискат, а да се прегърнат и превърнат в гориво за положителна промяна. По този начин омразата ще се превърне в източник на огромна енергия.
Разрушителни аспекти на омраза
Импулсът да мразиш е човешки – невъзможно е да се премахне. Световната история е пълна с трагични истории, резултат от изблици на омраза. Може би най-тежките последици от омразата са изкупителните жертви и дискриминацията.
Непреработената омраза почти винаги става токсична и избухва в разрушително действие. Без мъдрост и зрялост омразата е вредна – не само за човека, изпитващ това чувство, но и за хората, към които е насочено.
Целта не е да потискаме чувството на омраза, а да го освободим, без да навредим на себе си или на другите. Психотерапията приветства всички изрази на емоции – всъщност основната цел на терапията е да освободи чувствата, които могат да ни причинят дискомфорт или дори психично заболяване.
Трябва да се научим да обичаме омразата
„Имах приятел, който през целия си живот се бореше с болестта си със стоическо мълчание. Наскоро забелязах промяна в него. Той сподели: „Събудих се една сутрин и реших, че мразя да съм болен“. Той пое омразата си и поведе война срещи здравословните си проблеми. Промени диетата си, добави упражнения и медитация и си почиваше повече. Признаването на омразата му не го излекува, но със сигурност беше по-енергичен и по-щастлив.“, споделя Гроувър.
Следващият път, когато почувствате омраза, не я отричайте, а се движете към нея. Запитайте се: „Какво е в основата на това чувство?“ По този начин може да откриете силата, необходима да промените живота си.
The Healing Power of Hate: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/when-kids-call-the-shots/202202/the-healing-power-hate
- Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
- Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
- "Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ИМПЕРИЯ НА СТРАСТТА - РИНА КЕНТ - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
- Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
- "Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите
- Знаем ли всъщност какво е омразата
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
- Любовта е заразителна, омразата също
- Защо се саботираме, когато мразим тялото си
Коментари към Да изразиш омразата си може да бъде полезно, а понякога и изцеляващо