Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
Майката играе значителна роля при първия контакт на бебето със света, поради което е напълно разбираемо то да се чувства дълбоко свързано с нея. Това обяснява и двете основни задължения на децата по отношение на връзката с майка им, а именно обич и уважение. Тя, от друга страна, има по-сложна роля – от нея се изисква да осигурява децата си по много начини и да ги предпазва от опасности. Въпреки това най-важната й работа е да показва любовта към детето си, поради което липсата на ясни знаци на обич може да се окаже болезнено чувство.
Да поставяш под въпрос любовта на майка си е болка, с която човек трудно се справя. Поради това в тази статия ще разгледаме някои от сценариите, които могат да ви накарат да се съмнявате в любовта на майка си, възможните причини, както и различните начини да се справите с чувството, че не сте обичани.
Причини да мислите, че майка ви ви мрази
Според психотерапевта Валентина Драгомир може да има много причини, поради които едно дете може да мисли, че майка му го мрази. „Може би детето се чувства пренебрегнато или неподкрепено и тълкува това като омраза. Може би детето е било свидетел как майка му се държи гневно към другите, и погрешно е предположило, че този гняв е насочен към него. Възможно е също така детето просто да преминава през фаза на бунтарство, по време на която то естествено приема, че родителите му са против него.“
Невинаги е възможно взаимоотношенията ви с майка ви да са добри през цялото време. Това важи за всички романтични и платонични взаимоотношения, отношенията с братя и сестри и по-специално с родителите.
Винаги ви критикува
Критиката невинаги е нещо лошо. От една страна, изслушването на другите, които дават честна обратна връзка относно вашата работна етика, комуникативни умения или взаимоотношения с другите, понякога може да помогне на вашия растеж. Въпреки това да бъдеш обект на остри критики може да бъде невероятно болезнено, особено когато човекът, който стои зад тях, е майка ви.
Ако тя често критикува различни аспекти на поведението ви, това може да бъде трудно за приемане. Но, въпреки че е трудно да се издържи, майка ви може просто да има най-добри намерения. Нейната остра критики може да е резултат от желанието й внимателно да изрази загрижеността си.
>>> 16 признака, че сте отгледани от критични родители
Отказва да прекарва време с вас
Както всички знаем, времето рядко стига за всички ангажименти, които имаме, като работа, физически дейности и отношения с другите. Ако ви е трудно да си спомните последният път, когато сте прекарали качествено време с майка си, този факт ще ви накара да се почувствате пренебрегнати. Въпреки това голямата празнина може невинаги да разкрива негативни чувства. Може просто да е изморена и да й е трудно да намери време за вас поради множество ангажименти.
Но ако майка ви обикновено изглежда колеблива да се ангажира с планове за среща, отменя ги със слаби и понякога твърде сложни причини или винаги е нетърпелива да си тръгне, разбираемо е да се съмнявате в чувствата й към вас.
Държи се лошо с вас
Много хора описват майките си като топли, внимателни и мили. Ако обаче определяте майка си като студена, груба и жестока, това може да е тревожен знак, че тя изпитва негативни чувства към вас.
Причините да се чувствате по този начин може да произтичат от много неща. Може би майка ви показва предпочитания към вашите братя и сестри в начина, по който общува с тях, или може би ви игнорира без причина.
Изпитвате страх, когато сте около нея
В по-голямата си част майките предлагат убежище за децата си. Но, за съжаление, това невинаги е така, тъй като някои майки може да са първопричината за тревогите, трудностите и страховете, които децата им изпитват.
В някои случаи майката може да не е сигурна как да даде увереност и нежна любов на децата си. Ако вашият случай е такъв, лесно е да определите нейното поведение като омраза, въпреки че намерението най-вероятно не е такова.
Въпреки това, ако често получавате лошо отношение от майка си под формата на обидни думи, многократно отхвърляни чувства и лоша комуникация, това може да повлияе на отношенията ви с нея. В такива случаи не е необичайно да изпитвате страх.
Защо някои майки мразят децата си?
В идеалния случай порасналите деца поддържат добри отношения с майките си и желаят да бъдат част от живота им. Въпреки това не всички се вписват в този модел, като някои показват или проявяват очевидно презрение към децата си. Това може да се дължи на различни причини. Например някои майки имат проблеми с психичното здраве, които водят до проява на враждебност към техните деца. Други пък са дистанцирани и студени поради собствените си емоционални проблеми, като например родителско прегаряне.
„Гледната точка на майката може да е доста различна от разбиранията на децата, Тя може да не осъзнава, че нейното дете се чувства по този начин и всъщност е дълбоко наранено от мисълта, че е мразено. Тя може да се бори със собствените си проблеми и неволно да ги прехвърля върху децата си, карайки ги да вярват, че ги мрази.“, обяснява Валентина Драгомир и допълва, че изследването на възможните причини, които стоят зад дадено поведение може да бъде много полезно и да отвори път за разрешаването на проблемите.
Но каквато и причина да смятате, че стои зад поведението на майка ви, важно е да се освободите от вината или убежденията, че не заслужавате любов. Вместо това дайте приоритет на собственото си благополучие.
>>> Необичаните дъщери и въпросът, който трябва да спрат да си задават
Какво да направите, ако смятате, че майка ви ви мрази
Чувството, че майка ви изпитва враждебност към вас, може да повлияе негативно на вашето благосъстояние. Тази болка може да допринесе за сериозни състояния като депресия и тревожност.
Посетете терапия
Един от най-надеждните начини за справяне с психическия стрес от влошените взаимоотношения с майката е терапията. Разговаряйки с квалифициран терапевт, ще разгадаете сложността на връзката си с майка си и как поведението й ви кара да се чувствате. Също така терапията ще ви помогне да се справите с ирационалното чувство на вина, което може да изпитате.
Проведете сериозен разговор
Когато сте постоянен получател на лоши думи или студено отношение от майка си, разговорът може да изглежда като безсмислено начинание. Въпреки това понякога има смисъл в споделянето на чувствата. Да кажете на майка си как нейното поведение е повлияло на вас и връзката ви с нея, може да бъде сигнал за пробуждане, който да подобри диалога между вас двамата.
Дистанцирайте се
Има случаи обаче, когато разговорът с майка ви и споделянето на чувствата ви може да влоши нещата. В такъв момент може да е важно да предприемете необходимите стъпки за поддържане на емоционално безопасно разстояние един от друг. Спазването на дистанция може да ви помогне да се почувствате по-добре.
Потърсете подкрепа
Справянето с предизвикателството, което представлява озлобената майка, може да бъде трудно дори за най-силните хора. Ето защо подкрепата от приятели и членове на семейството може да бъде важна стъпка за защита и насърчаване на вашето благополучие.
Обобщение
Няма как всичко да ни харесват, но има определени хора в живота ни, които до голяма степен се смятат за освободени от това правило, в това число и майката. Тя обикновено е член на близкия кръг от обичани хора, които очакваме да ни ценят. В действителност това невинаги е така.
Ако отношението на майка ви към вас е лошо, болката понякога може да засенчи всичко в живота ви. Важно е обаче да запомните, че заслужавате да се отнасят добре с вас.
Общуването с майка ви относно въздействието на нейното поведение, поддържането на известна дистанция, търсенето на терапия и получаването на подкрепа от приятели и семейство може да ви помогне да се справите с емоционалната болка.
My Mom Hates Me: What to Do When You Feel This Way: https://www.verywellmind.com/what-to-do-if-you-suspect-your-mom-hates-you-5199287
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИМПЕРИЯ НА СТРАСТТА - РИНА КЕНТ - СИЕЛА
НовЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
- Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
- "Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите
- Знаем ли всъщност какво е омразата
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
- Перфектната майка: Как да се освободите от капана на постоянните очаквания и критики
- Хроничният гняв на майката – проблем или зов за помощ
- С 4 D ехограф майката може да види дори мимиките на своето бебе
- Мъжете предпочитат храната, която приготвят майките им пред тази на жените им
Коментари към Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите