"Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите
Не всеки от нас изпитва топли чувства към семейството си. Понякога дори мразим роднините си. Не е чудно, че семейните отношения могат да бъдат проблемни, тъй като те често се коренят както в споделения опит, така и в близостта.
Джошуа Коуман, доктор по философия, клиничен психолог и автор на книгата When Parents Hurt: Compassionate Strategies When You and Your Grown Child Don't Get Along предполага, че неприязънта или отчуждението от семейството може да доведе до чувство на вина и срам, тъй като обществото е фокусирано върху прошката.
Какво трябва обаче да направите, ако изпитвате омраза към семейството си? Справянето с това чувство може да включва усилия за поправяне на разбитите взаимоотношения или може да изисква поставяне и налагане на граници.
Причини да мразите семейството си
Факторите, които могат да ви накарат да мразите семейството си или отделни членове от него, могат да варират. Токсично поведение, злоупотреба, пренебрегване или конфликт са само няколко фактора, които са способни да предизвикат чувство на враждебност, което може да ви накара да се дистанцираме от семейството си.
По-доброто разбиране на причините за негативните чувства може да ви помогне да се справите със ситуацията. Според проучване от 2015 г., включващо възрастни хора, отчуждени от родителите си, най-честите причини за влошени семейни отношения са:
- емоционално насилие;
- пренебрежение;
- конфликт;
- различни очаквания относно семейните роли;
- травматични семейни събития;
- психични проблеми.
Стил на привързаност
По време на детството е важно да развиете силна връзка с хората, които се грижат за вас, тъй като това би ви позволило да се чувстваме сигурни, обичани и защитени относно вашето място в света.
Невинаги обаче човек може да формира здравословна привързаност към родителите си. Вместо това е възможно да развиете отношения, които са белязани от тревожност, избягване или дезорганизация:
- Тревожна привързаност – Ако вашите родители са били непоследователни, може да развиете тревожна привързаност, характеризираща се с липса на доверие, висока тревожност и лоши междуличностни отношения.
- Избягваща привързаност – Непрестанното пренебрегване от страна на родителите често води до формирането на избягваща привързаност, която може да затрудни изграждането на здрави интимни отношения като възрастни.
- Несигурна привързаност – Родителите, които са изключително непостоянни – често редуват нежност и злоупотреба – са в основата на неорганизираната привързаност. Този стил може да ви затрудни да управляваме емоциите си, да създавате здрави взаимоотношения и да изпитвате съпричастност към хората около нас.
Злоупотреба или пренебрегване
Омразата може да възникне и поради малтретиране или пренебрегване в детството. Това често провокира негативни чувства към човека, извършил насилието, но също така и към други членове на семейството, които са участвали или действали като странични наблюдатели.
Липса на граници
Гневът и омразата могат да произтичат също от липсата на подходящи граници в отношенията с вашето семейство. Примерите за това включват:
- незачитане на личния живот;
- използване на манипулация или чувство за вина за контролиране на поведението;
- пренебрегване на чувства или емоции;
- неразумни желания;
- прекален контрол;
- постоянно сравнение или критика.
Никога не се срамувайте да поставите собствени граници. Те са важни за психичното ви здраве и ви помагат да определите как искате да бъдете третирани от другите хора и какво сте готови да приемете в една връзка.
Коуман отбелязва, че понякога възникват конфликти и чувство на неприязън, защото родителите често разчитат на децата си за задоволяване на техните социални нужди. Вместо да прекарват време с половинката си или приятели, родителите очакват ангажираност и интимност от своите пораснали деца, което може да противоречи на техните желания и граници.
Различни ценности
Можете да развиете чувства на гняв или негодувание, когато имате коренно различни ценности или цели от тези на членовете на семейството си. Тези разногласия е възможно да са свързани с политика или религия, но също така могат да включват простички неща като това как избирате да прекарвате свободното си време.
Може да откриете, че не харесвате членове на семейството си, които не приемат или не подкрепят живота и изборите ви.
Признаци на токсични семейни отношения
Когато имате нездравословни взаимоотношения с роднини, това може да ви накара да се почувствате физически, емоционално или психически застрашени. Токсичните хора често са в основата на влошените отношения, така че не е изненадващо, че са способни да провокират у вас чувство на омраза.
>>> Токсичните хора тровят живота ви
Разпознаването на признаците на нездравословните взаимоотношения може да ви помогне да разберете по-добре причините да мразите семейството си. Токсичните хора са склонни да ви накарат да се чувствате:
- експлоатирани;
- неразбрани;
- изоставени;
- виновни;
- безполезни.
Как да се справите с чувството на омраза към семейството си?
Как можете да се справите с чувството на омраза към семейството си? Справянето със ситуацията може да бъде изключително трудна задача, ако живеете или имате близък контакт с роднини, които не харесвате.
Независимо дали все още живеете със семейството си или имате ограничен контакт, намирането на начини да защитите психическото си благополучие е от съществено значение.
Признайте чувствата си
Работете върху приемането на чувствата си, без да се осъждате за емоциите, които изпитвате. Не можете да изберете семейството си, затова не се обвинявайте, че не изпитвате топли чувства към хора, които не харесвате. Вместо това практикувайте самоприемане и определете какво сте способни да направите, за да управлявате чувствата си или да подобрите взаимоотношенията, които ви правят нещастни.
Приемайки емоциите си, можете да откриете по-здравословни начини да се справите с тях и да намалите безпокойството, стреса, страха и тъгата, които често съпътстват подобни чувства.
Решете как да продължите
Не всяка връзка може да бъде спасена или дори си струва да бъде запазена. Има моменти, съпроводени от омраза и насилие, в които е важно временно или окончателно да прекъснете взаимоотношенията си с конкретното лице.
Ако все още живеете със семейство си, тази стъпка често изисква планиране и практически съображения. Финанси, жилище, преместване е всичко, което ще трябва да планирате, ако желаете уединение и независимост.
Поправете и укрепете отношенията
Поправянето на влошени отношения със семейството също е опция. Това е стъпка, която можете да предприемете, ако връзката е важна за вас и смятате, че доверието, комуникацията и положителните емоции могат да бъдат възстановени. Това е стъпка, която изисква участието и на двете страни. Въпреки това не си позволявайте да се примирявате, ако не сте готови.
Според изследване на Stand Alone – организация, която подкрепя възрастни хора, отчуждени от семействата си – от съществено значение е човек да има време за преодоляване на болезнени емоции. Предоставянето на време и пространство е по-добрият вариант, отколкото оказването на натиск.
Ако желаете да подобрите взаимоотношенията си със семейството си, помислете дали да не опитате със семейна терапия. Работата с терапевт може да подобри комуникацията помежду ви, което може да ви помогне да се почувствате по-добре.
Установете граници
Наличието на ясни граници във взаимоотношенията с роднините, които ви причиняват стрес, е единствено във ваш плюс. Това обаче може да се окаже много трудно, ако като деца сте били свидетели единствено на токсични взаимоотношения.
>>> Признаци, че не сте поставили лични граници (и защо имате нужда от тях)
Ако въпреки всичко желаете да поддържате връзка с членовете на вашето семейство, задайте ограничения, когато е възможно. Например можете да изберете да прекарвате време с тях веднъж или два пъти седмично.
Бъдете дискретни относно личния си живот
Тактиките, които имат за цел да запазят подробности за живота ви в тайна, могат значително да помогнат. Ако обаче роднините ви са настоятелни или използват неща, които са научили за вас, потърсете начини да смените темата. Когато е необходимо, бъдете директни и просто заявете, че предпочитате да не се обсъжда личния ви живот.
Примирете се с избора си
Всяка ситуация е различна, но в някои случаи може да решите да прекратите взаимоотношенията си с член от семейството. Това е лично решение и често се взема най-добре след достатъчно време за размисъл.
Разговорът с приятел може да е полезен, но консултацията със специалист по психично здраве също е опция. Терапевтът може да ви помогне да оцените факторите, които са ви довели до тази стъпка и след това да ви предложи съвет как да продължите напред.
Изследванията показват, че помиряването след отчуждение може да бъде изключително трудно, особено за млади хора, които са отчуждени от родителите си. Между 50% и 60% предполагат, че никога не биха могли да имат функционална връзка в бъдеще. Също така е установено, че 80% от хората, които са прекратили взаимоотношенията си с член от семейството, смятат, че това има положително въздействие върху живота им.
'I Hate My Family:' What to Do If You Feel This Way: https://www.verywellmind.com/i-hate-my-family-what-to-do-if-you-feel-this-way-5194810
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ИМПЕРИЯ НА СТРАСТТА - РИНА КЕНТ - СИЕЛА
НовЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕНО БИНГО - ГРАДИНА BJ554
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
- Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
- Порното при семейните мъже и конфликтите с партньора
- Притча за любовта и нейната сила
- Тази жена моли съпруга си да излезе на вечеря с друга жена, но му спестява угризения за цял живот
- Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
- Снаха срещу свекърва: Как да подобрим отношенията с любимата на сина си?
Коментари към "Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите