Депресията уврежда мозъка ви: 7 начина да си помогнете
Все повече хора днес страдат от депресия (значително повече отпреди). Според Световната здравна организация (СЗО) те са не по-малко от 350 милиона.
1. Какво се случва, когато сте депресирани
Депресията ви променя. Започвате да се чувствате все по-зле със себе си и често се отдръпвате от околните, предпочитайки усамотението пред социалното общуване. Чувствате, че нищо на света не би могло да ви донесе радост. Възможно е да имате мисли за самоубийство или самонараняване.
Най-неприятната особеност на състоянието е, че мисленето ви се изкривява. Ето защо чувствате, че няма изход от ситуацията и ще останете завинаги в тази фаза на живота си. Може да се чувствате мързеливи (за което да се самообвинявате) и без апетит, което значително влошава здравословното ви състояние.
2. Как депресията променя мозъка ви
Известно е, че депресията предизвиква промени в мислите и поведението ви, но всичко това не е физическа промяна. Тъй като вашите мисли и емоции са засегнати, най-важната физическа промяна се случва в мозъка ви - в областта на хипокампуса. Изследванията показват, че при засегнатите от депресия той е с около 10% по-свит от този при хора, които не страдат от заболяването.
3. Какво казват специалистите
Изследване твърди, че колкото повече епизоди на депресия преживява човек, толкова по-осезаемо хипокампусът му се свива. Така че повтарящата се или упорита депресия нанася повече вреда на мозъка, ако остане нелекувана.
Това до голяма степен отваря въпроса: кое идва първо - смаленият хипокампус или депресията? Поражението на мозъка идва от повтарящи се заболявания.
Други проучвания показват обратимост на процеса, тъй като хипокампусът е една от уникалните области на мозъка, той бързо генерира нови клетъчни връзки. Онова, което се губи, са връзките между мозъчните клетки, а не самите клетки.
4. Как се променя химията в тялото ви
Докато фармацевтичните компании усилено настояват, че психичните заболявания (като депресията например) се дължат на дисбаланс в мозъчната химия, последното всъщност не е толкова просто. Те поддържат вярването, че депресията се дължи на понижените нива на серотонин в мозъка, но експертите в тази област не са съгласни. Някои от тях подчертават, че серотониновата теория не е научна, а просто хипотеза, която се оказва невярна.
Въпреки силната позиция на експертите по този въпрос, фармацевтичните компании все още бълват информация към обществеността, че промените в нивата на серотонина са една от причините. Ето защо обикновено се предписват медикаменти, увеличаващи нивата на серотонин, при депресивните пациенти с надеждата, че това може да помогне.
Прочетете още:
5. На какво се дължи депресията
Причината за депресията е нещо, което въпреки подробните проучвания, ние все още не знаем. Тя може да се отключи вследствие на неблагоприятни събития в живота на страдащия или дългосрочно пребиваване във вредна среда например стресираща работа или токсична връзка. Шансовете за депресия се увеличават, ако в семейството има история на заболяването. Състоянието също може да се отключи вследствие на употребата на наркотици или алкохол, но може да се случи и без нито една от изброните причини да е налице. Ето защо е нужно да знаем различните катализатори на заболяването.
6. Можете да победите депресията
Депресията не е нещо перманентно. Вие можете отново да поемете контрол над живота си. Съществуват множество методи и медикаменти, които твърдят, че могат да се преборят със заболяването, но малко са действително ефективни. По-долу ще изброим някои клинично доказани методи.
7. Как се връщате от депресията
Депресията може да бъде повлияна по много и различни начини. Важно е да се знае, че те не са панацея, но могат да повишат настроението.
Следните стъпки могат да донесат усещане за лична отговорност и стабилност (овластяване), а в резултат да стабилизират емоционалното състояние:
Променете мисловната си нагласа
През 2002 г. се провежда проучване на Медицинския колеж „Бейлор“, при което лекари извършват плацебо операция на пациенти с тежка болка в коляното. Въпреки че експериментаторите са убедени, че плацебото няма да окаже влияние върху здравето на пациентите, резултатът сочи, че по време на рехабилитационния период пациентите с плацебо операция се подобряват подобно пациентите, които са претърпели истинска операция на коляното.
Това показва, че умът играе важна роля в начина, по който човек гледа на здравословното си състояние. По същия начин мисълта може да окаже влияние на състоянието на депресия. Непрекъснатото премисляне на това, че сте депресирани и болни няма да помогне. Единственото нещо, което ви спира да правите каквото и да било, сте ВИЕ!
Прочетете още:
Хранете се правилно
Депресията често води до влошаване на диетата. Пациентите изоставят грижата за себе си, понякога гладуват или губят апетита си, а в други случаи се хранят с нездравословна "комфортна храна". Нека диетата ви е съставена от колкото се може повече полезни хранителни вещества. Консултацията с диетолог и изготвянето на хранителен режим може значително да подобри състоянието ви.
Физически упражнения
Физическите упражнения са една от най-подценяваните форми на терапия за депресивни състояния. Съчетаването на добра диета с упражнения е дори още по-ефективно. Както подчертахме по-горе, страдащите често не изпитват желание за социални контакти. Eто защо може да използвате това време разумно и продуктивно. Здравословният начин на живот ще ви даде мотивацията, от която се нуждаете, за да се измъкнете от коловоза.
Горното не важи единствено за страдащите от депресия, макар да се твърди, че обездвижването може да ви направи по-податливи на депресия в бъдеще. Изследване сочи, че жените, които прекарват повече от седем часа на ден, седейки, са с 47% по-висок риск от депресия от тези, които прекарват четири часа или по-малко на ден в седене. Жените, които не извършват каквато и да е физическа активност, са с 99% по-висок риск от тези, които го правят. Всъщност движението е може би едно от най-ефективните, но недостатъчно употребявани терапии за депресия.
Медитирайте
Медитацията може да не ви изглежда много сериозен способ, но тя е важна практика, която може да помогне. Някои изследвания твърдят, че тя може да бъде също толкова ефективна, колкото и медикаментите.
Създайте си рутина
Рутината може да бъде наистина от голяма полза за страдащите от депресия, тъй като дава чувство за контрол. Изградете си график, в който да работите, да се храните, да тренирате и медитирате наред с другите ви дейности. Това ще ви даде прилив на увереност и ще подобри самочувствието ви. Ще се почувствате по-отговорни и ще усетите, че животът ви се подобрява.
Поставяйте си цели
Задаването на постижими цели (без значение колко малки) и постигането им ще ви даде усещане за постижение. Ако не можете да се насилите за разходка, то просто мийте чиниите всеки ден.
Правете нови неща
Когато сте депресирани, трябва да опитвате нови неща. Запишете се на уроци по нещо, което винаги сте искали да практикувате, научете нов език, правете си разходки, четете книга, участвайте в благотворителни инициативи и други подобни.
Помнете, че нищо не цъфти през цялата година, дори и вие!
Внимание: материалът по статията е преводен и редакторът не носи отговорност за твърденията в нея. Клиничната депресия е сериозно заболяване. Ето защо, ако чувствате, че не можете да си помогнете сами или имате самоубийствени мисли, е нужно да потърсите професионална помощ!
Прочетете още:
tapoos.com
- Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИМАЛАЯ МЕНТАТ таблетки * 30
ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 300 мг * 60 УЕБЪР НАТУРАЛС
НАУ ФУДС ДОПА МУКУНА капсули * 90
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
ДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
ХЕЛТ АГЕЙН НАТУРАЛНА БИЛКОВА ТИНКТУРА РЕЛАКСИФУЛ 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Депресия
- Как да помогнем при емоционална криза
- Изясниха механизма, по който родителите предават на децата си тревожност и депресия
- Кръвен тест идентифицира лица с по-висок риск за суицидни намерения
- МАО-инхибитори
- Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност
- Обработването на градинките ни помага срещу депресията
- Вредно е да се работи през зимата
- Брахми, Бакопа мониери
- Софрологията срещу безсънието, причинено от стрес
Коментари към Депресията уврежда мозъка ви: 7 начина да си помогнете
Човек в депресия не може да научи език.. Би трябвало да знаете това.