Изследване: Мозъкът на психопата се стреми преди всичко към задоволяване на наградния механизъм
Мозъкът на психопата е структуриран така, че да се стреми преди всичко към задоволяване на наградния механизъм, без значение каква е цената. Откритието е на екип от невролози и психолози от Харвардския университет.
Той е ръководен от доцента по психология Джош Бъкхолц, който е и автор на проучване, базиращо се на мозъчните скенери на близо 50 затворници. Бъкхолц търси начин да обясни защо психопатите вземат лоши решения, които често ги тласкат към насилие или други форми на антисоциално поведение. Учените откриват, че мозъкът на психопата е устроен така, че да го кара да възприема изключително сериозно наградите и да пренебрегва възможните бъдещи последствия от евентуални свои опасни или неморални действия.
Сканиране мозъка на затворници – как е проведено изследването
Да се направят скенерите се оказва нелека задача. При нормални обстоятелства обектът на изследване сам посещава лабораторията, но в случая се е наложило апаратурата да бъде транспортирана до съответното място. Ето защо Бъкхолц осигурява "мобилен" скенер, който да се ползва на място в двата затвора със средна степен на сигурност в Уисконсин, избрани за проучването.
Ръководителят на екипа разказва: „Беше предизвикателство за всички нас. Обикновено скенерите не напускат болниците и лабораториите, а сега ние осигуряваме такъв, при това в затвор. И не само това. После направихме много сканирания за кратък период от време, които трябваше и да оценим и анализираме.“
На финала екипът успява да сканира мозъците на 49 затворници само за период от 2 часа, докато участват в тест за отлагане на награждаването. Имали са възможността да избират между това да получат по-малка сума пари, но веднага, и по-голяма сума, но на по-късен етап. Резултатите се обработват с помощта на модел, който позволява на учените да измерят импулсивността на всеки един, както и да идентифицират зоните в мозъка, които са изиграли роля при оценяване стойността на всяка от двете предоставени възможности.
Важната роля на връзката между стриатума и префронталния кортекс
По време на своята работа, екипът на Бъкхолц проследява връзките на различните мозъчни области с вентралния стриатум. И получават отговори на много въпроси.
Той разказва: „Проследихме връзките на вентралния стриатум с други зони на мозъка, които участват в процеса на вземане на решения, най-вече зони от префронталния кортекс, известни с това, че регулират отговора на стриатума. Когато го направихме, видяхме, че тези връзки са много по-слаби при хора с психопатия. Липсата на връзка е изключително важен факт, тъй като точно тази част от префронталния кортекс отговаря за предвиждането на събитията и последствията, в резултат на дадено решение.
Префронталният кортекс помага да вземем решение при следното разсъждение: "Ако го направя, ще си навлека неприятности като…"
Заключенията от изследването са толкова красноречиви, че учените са успели, посредством степента и силата на връзката между стриатума и префронталния кортекс, да определят с точност колко пъти всеки от затворниците е бил осъждан за престъпление.
Експериментите разкриват, че за разлика от обикновените хора, мозъкът на психопатите отделя до 4 пъти повече допамин в отговор на реакция, активираща наградния механизъм в мозъка.
Можете ли да си представите колко повече удоволствие получават те в сравнение с обикновените хора?
"Как обществото определя психопата? Най-честото определение, което чуваме е, че той е студенокръвен престъпник, който е способен на всичко в името на това да постигне целта си, без да се замисля за последствията. Но по време на изследването открихме, че хиперактивната наградна система на допаминовите реакции в неговия мозък по всяка вероятност е в основата на неговото анормално поведение като например - престъпления с насилие, рецидивизъм, злоупотреба с пристрастяващи субстанции.", обяснява ръководителят на изследването д-р Джош Бъкхолц.
След поредица от експерименти през 2017 година същият екип на Бъкхолц обобщи две от основните разлики в структурата на невронните мрежи между мозъка на психопата и този на обикновения човек:
- Първата е, че психопатите се фокусират основно върху наградния механизъм.
- Втората е, че те не мислят особено за последствията от своите действия.
Бъкхолц припомня, че за психопатите отдавна е известно, че не изпитват страх или емпатия, но данните от новото изследване показват силното влияние и на тяхната наградна система.
"От дълго време съществува традиция в изучаването на психопатията, която до момента се фокусираше предимно върху липсата на страх и чувствителност към наказанието. За съжаление, изследването на тези черти не е особено продуктивно в предсказването на прояви на насилие или престъпно поведение. В продължение на много години бяхме убедени, че психопатите са хора, които не са способни да генерират емоции и че именно това е реалният източник на техните ужасни действия. Но всъщност това, което наистина може да ни каже много за психопатите, са не толкова чувствата, които изпитват, а причините за изборите, които правят. Въпреки че те често са описвани като студени хищници, изследванията ни показват, че емоционалните им дефицити не са първоизточникът на лошите им решения.", споделя Бъкхолц.
spring.org, news.harvard.edu
снимка: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
- Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
- 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
- Как да разпознаем психопата
- Животът през очите на психопата и социопата
- Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
- 5 признака, че колегата ни е психопат
- Патологична власт: нарцисисти и психопати в политическото управление
- Могат ли нарцисистите, социопатите и психопатите да чувстват съпричастност, тъга или разкаяние
- 15 интересни факта за психопатите
Коментари към Изследване: Мозъкът на психопата се стреми преди всичко към задоволяване на наградния механизъм