Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Защо някои хора постоянно се извиняват

Защо някои хора постоянно се извиняват

от 27 ное 2019г., обновено на 10 дек 2019г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо някои хора постоянно се извиняват - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Има случаи, когато извинението е съвсем на място. Когато блъснем някого на улицата. Когато изречем груби думи. Когато крещим. Когато забравим да поздравим приятел за рождения му ден.

Много от нас обаче се извиняват постоянно. Дори и за неща, които не изискват това. Извиняват се за желанието си да имат повече пространство или за нуждата от помощ. Както и за това, че „безпокоят“ другия. Извиняват се, че плачат или казват „Не“, а накрая и за това, че се извиняват постоянно. Дали така не се извиняват за това, което са всъщност? За това, че съществуват?

Откъде идва този импулс?

Според Манхатънския психотерапевт Пантеа Саидипур (Panthea Saidipour) причините за постоянния порив могат да бъдат най-различни. Може би се чувстваме неадекватни, маловажни или недостатъчно добри.

Кели Хендрикс (Kelly Hendricks), семеен терапевт в Сан Диего, казва, че „тези, които се извиняват твърде често, се възприемат като бреме за околните. Сякаш техните нужди и желания нямат особено значение.“ Ако например преминаваме през труден период, партньорът ни решава да ни окаже нужната подкрепа. Изслушва ни, отделя ни повече време. В един момент се оказва, че вместо да се чувстваме по-добре и да сме благодарни за усилията му, ние започваме да се извиняваме, че сме го ангажирали със себе си.

Родител с неудовлетворени потребности

Накратко, извиняваме се, че имаме потребности изобщо. Подобно поведение може да се дължи на семейната среда. Особено ако нуждите на един от родителите са оставали неудовлетворени. В такива случаи, родителят има ниска търпимост и дори презира нуждите на детето.

Стремеж да ни възприемат като добри хора

Ако имаме ниска самооценка, която преминава в срам от самия себе си, срам, че сме „лоши“, ще изпитваме постоянна нужда да прикрием същността си, нуждите си и лошото в себе си. Чувството за вина често маскира срама. Мислим си: „Направих нещо лошо, защото съм лош.“ Дори, когато вече сме поднесли своето извинение за постъпката си, продължаваме да се срамуваме от това, което сме.

Избягване на конфликта на всяка цена

Страхът докъде може да ни отведе конфликтът ни подтиква да се извиняваме, без да има нужда от това. Подобен страх има своите корени. Лесно можем да се справим с него, ако знаем каква е причината.

Да си представим следното: Бързаме да се извиним на приятелите ни, защото се притесняваме, че ще ни се ядосат за изречените думи или конкретна постъпка. Искаме да сложим точка на конфликта, преди още да е започнал. Възможно е да постъпваме така, защото сме израснали в семейство, където крясъците, суровите наказания и хвърлянето на предмети, са били често срещано явление. Или защото конфликт със семейството е водел до игнориране, което за едно дете е равносилно на изоставяне.

Казано другояче, възприемаме конфликта не толкова като възможност да разберем другия и да разрешим недоразумението, а като случка, която ще ни нарани и засрами.

Гаранция за опрощаване на всяко провинение

Възможно е да се извиняваме, за да признаем, че сме сторили нещо лошо. Смятаме, че изричайки думичката „Извинявай“, ние сме намерили прошка за стореното. Сякаш изпращаме послание „Извинявам ти се, значи не можеш да ми се сърдиш.“ В този случай поднасяме извинение, за да се почувстваме по-добре със себе си и защото имаме нужда да вярваме, че винаги постъпваме по правилния начин.

Как да спрем да се извиняваме за всичко

По-задълбочен анализ

Най-важната стъпка е да разберем защо постоянно се стремим да се извиняваме. Ето няколко насочващи въпроса, които можем да си зададем, за да открием причините.

Чувстваме ли се виновни, вместо благодарни, когато някой ни оказва подкрепа?

Подобно чувство за вина типично ли е за нас, когато изпитваме определена потребност?

В детството ни имало ли е човек, който не е успявал или не е искал да отговори на нуждите ни?

Дали „Благодаря“ не би било по-подходящо от „Съжалявам“?

Извиняваме ли се от страх?

Защо конфликтът ни плаши?

Какво си спомняме от конфликтите през детските ни години?

Как са били разрешавани те?

Възприемаме ли извинението като поемане на вина, която не е наша?

Ние също сме от значение

Важно е да осъзнаем, че ние сме толкова важни, колкото всеки друг. Да разберем, че нашите мисли, думи и желание имат значение. И че е съвсем нормално да се преструваме, че е така, докато не повярваме. Добре е да се научим да разглеждаме всяка ситуация през погледа на човек, който се цени и уважава.

Край на пораженческите мисли

Ако често си мислим „Това не мога да го направя“, можем да заменим думите с „Да, мога, и ще го направя“ или „Не знам как ще успея, но ще дам най-доброто от себе си.“

Психологът Мари Плуф (Mary Plouffe) съветва да трансформираме пораженческите си мисли със следните въпроси: „Бих ли казал нещо подобно на човек, който има нужда от подкрепата ми? Дали подобна мисъл може да ми бъде от полза, по какъвто и да е начин? Ако не, как да я трансформирам така, че да ми помогне? Отговаря ли тя на реалността или е отражение на най-лошите ми страхове?“

Да бъдем нащрек за всяко послание, което получаваме

Ако постоянно четем или чуваме послания, които ни внушават, че не сме важни, с времето ще повярваме в това. Оттам ще се засили несигурността и вътрешното ни колебание, които са основна причина за ненужните извинения.

Около нас прелитат безспирно противоречиви послания какви трябва да бъдем, как да мислим и как да постъпваме. Мъжете например трябва да са чувствителни, но и достатъчно силни, за да се грижат за семейство. От тях се очаква да разгадаят потребностите на жените, както и да знаят кога да говорят и кога да слушат.

От огромно значение е да следим и филтрираме информацията, която преминава покрай нас постоянно.

Да бъдем претенциозни по отношение на обкръжението си

Трябва да се заобиколим с хора, които ще защитават правото ни на мнение, дори то да е различно от това на всички останали. Хора, които ще намират време и начин да отговорят на нуждите ни и които ще ни ценят.

Терапия

Да се върнем назад към примера със срама, че сме лоши хора. Срамът прикрива части от нас, които се чувстват лоши или необичани. Те сякаш са били дълбоко замразени досега, покрити не с лед, а с пластове срам. Терапевтът би могъл да помогне много в идентифициране и признаване на срама.

Постоянното ни желание да се извиняваме, дори когато няма причина да го правим, е ключ към разгадаване на онова, върху което трябва да работим. След като разберем причината за почти автоматичните си извинения, можем да поставим началото на значимите промени. Те ще ни накарат да живеем в хармония със себе си, без да се чувстваме в тежест на близките си.

Източник:

psychcentral.com, psychologies.co.uk

 

Още по темата:
  • 7 начина за справяне с чувството за вина 7 начина за справяне с чувството за вина
  • Ужасното постоянно чувство за вина: какво казват специалистите Ужасното постоянно чувство за вина: какво казват специалистите
  • Когато мислите за себе си като за лош човек Когато мислите за себе си като за лош човек
  • Обичам децата си, но мразя живота си – дилемите, с които се сблъскват майките и техните решения Обичам децата си, но мразя живота си – дилемите, с които се сблъскват майките и техните решения
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТРУНИ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА
16.00лв.

СТРУНИ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС

МИР НА СТРАХА НИ. БЕЛЕЖКИ ПОД ЛИНИЯ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
19.95лв.

МИР НА СТРАХА НИ. БЕЛЕЖКИ ПОД ЛИНИЯ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС

БЪЛГАРСКАТА ДИЛЕМА. ЗАПИСКИ ПО НАШЕТО ДВУСМИСЛИЕ - ТОНИ НИКОЛОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

БЪЛГАРСКАТА ДИЛЕМА. ЗАПИСКИ ПО НАШЕТО ДВУСМИСЛИЕ - ТОНИ НИКОЛОВ - ХЕРМЕС

ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
19.95лв.

ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

Коментари към Защо някои хора постоянно се извиняват

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо някои хора постоянно се извиняват
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:15
    Коментирайте "Защо някои хора постоянно се извиняват"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • 7 начина за справяне с чувството за вина
  • Ужасното постоянно чувство за вина: какво казват специалистите
  • Когато мислите за себе си като за лош човек
  • Обичам децата си, но мразя живота си – дилемите, с които се сблъскват майките и техните решения
  • Прехвърляне на вината: Защо някои хора обвиняват другите за собствените си грешни избори
  • Прехвърлянето на вина като форма на вербално насилие
  • Как да кажете "не" (без да чувствате вина)
  • Самообвинението като част от живота на хората с хронични заболявания
  • Вината, с която повечето родители живеят
  • Научете се да приемате критика, за да намалите натоварването върху себе си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 23 часа и 45 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 14 часа и 34 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 14 часа и 34 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 23 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Какво се случва, когато заплашваме децата си? Какво се случва, когато заплашваме децата си?

Какво се случва, когато заплашваме децата си?

от 07 дек 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival