Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители
Забелязали ли сте, че един и същи тип хора продължават да се появяват в живота ви и да предизвикват негативни емоции у вас? Тези личности може да не си приличат по нищо или дори да не са от един и същи пол, но продължават да ви разочароват и да създават проблеми. Защо тези хора и ситуации продължават да се появяват в живота ви? Само за да ви ядосват безсмислено?
Ако отговорът ви е „да“, сигурно се чувствате като жертва и това вероятно не ви харесва. В такива моменти изпитваме чувство на безсилие, което, ако не бъде овладяно, може да доведе до депресия, здравословни проблеми и ниско самочувствие.
Какво ще стане обаче, ако има начин, който да ви накара в такива моменти да се почувствате овластени и духовно извисени? Ами ако можете да преформулирате напрежението от този тип хора във възможност да отворите сърцето си за повече любов, разбиране, състрадание и мир?
Добрата новина е, че е възможно. Пътят започва с преосмисляне на сложния набор от неудобни чувства, мисли и телесни усещания, които се задействат от взаимодействията с другите.
Нашето съзнание се опитва да ни защити
Според модела на вътрешните семейни системи (ВСС) съществуват множество подличности в психическата система на всеки човек, които имат свои собствени гледни точки и качества. ВСС представлява интегрален подход към индивидуалната психотерапия, разработен от семейния терапевт Ричард Шварц. Той изгражда модела въз основа на успехите си, прилагайки концепции от структурни, стратегически, наративни и Боуен терапии към вътрешните светове на пациентите.
Моделът на вътрешните семейни системи възприема съзнанието като съставено от централен Аз с три типа подличности или части – ръководители, изгнаници и пожарникари. Предполага се, че всеки човек се ражда с ядрото „Аз“, което по своята същност е спокойно, състрадателно, уверено, любопитно, креативно, смело. В системата на един балансиран човек Азът е диригентът на оркестър от подличности, които ни помагат да оцелеем и да се развиваме – помагащи, стремящи, проницателни, организиращи.
Според дефиницията на ВСС Азът винаги присъства. Често обаче той е изпреварван от подличности, които поемат екстремни роли – например силно критична, яростна, тревожна – за да защитят нашите най-уязвими и ранени части. Тези подличности се развиват в детството, когато Азът е открито или мълчаливо отхвърлян, засрамван, пренебрегван, критикуван или малтретиран. Когато се задействат, тези подличности защитават изгнаника или контролират ситуацията, защото се страхуват, че лицето не може да се справи с емоциите.
Защо болката изглежда позната?
Ако бъдем наранени в настоящата ни връзка, е твърде вероятно да изпитаме познати чувства и болка. Докато първоначалната рана остава неразпозната и неизлекувана, нашите защитни части ни следват в зряла възраст и продължават да действат така, сякаш все още сме зависими деца. Те продължават да защитават вътрешното, заточено, наранено дете, което живее в нас, държейки цялата ни болка. Въпреки че се крият от нашето съзнание, ние можем да усетим младите изгнаници, когато нещо в нашия свят на възрастни предизвика силна емоционална реакция, подтиквайки защитните ни части да реагират пресилено. Изразът „завладян от гняв“ отразява идеята за част, превземаща Аза до степен, че човек вече няма достъп до чувството за спокойствие, което е изпитвал само преди няколко минути.
Основният принцип на ВСС е, че всяка част е настроена положително към човека, дори ако неговите действия са контрепродуктивни. Това означава, че няма причина да се опитваме да елиминираме определена част от нашето самосъзнание. Вместо това методът на ВСС насърчава вътрешно разбиране, сътрудничество и хармония.
Ключът е във вътрешния диалог
Ако отношенията ви с вашия антагонист задействат всичките ви защитни части, можете да ги успокоите чрез любопитство. Опитите да разберете защо действат по определен начин е първата стъпка към отнемането на тяхната власт над вас.
Чрез диалог с отделните подличности можем да разберем защо се активират. Вниквайки в същината, можем да започнем да премахваме отделните слоеве на защита, което ще ни предостави достъп до собствената ни енергия, за да разкрием вътрешната си мъдрост.
Прочетете още:
В онлайн курса си терапевтът Ким Шнайдерман кани студенти да участват в писмени диалози с техните подличности. За целта всеки трябва да си представи, че всяка подличност има глас, подобна на човек. Всяка подличност има разказ, който може да ни разкаже повече за нашите мотивации и да разкрие прозрения, които да ни помогнат да разберем как най-добре да се справим с човек или ситуация.
Докато действа като инструмент в нашия вътрешен кладенец на енергия, писането също така предоставя огледало на нашия вътрешен свят и сюжетни линии, които стават по-ясни, докато изписваме страницата. Ако можем да станем свидетели на това, което нашите подличности трябва да споделят с нас, вътрешните ни противници могат да се активират, разкривайки слабите ни места. Така ни се предоставя възможност да се разтоварим от източника на нашата болка, което води до по-пълноценни взаимоотношения.
How to Make Relationship Triggers Your Teachers: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-novel-perspective/202203/how-make-relationship-triggers-your-teachers
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- 13 психични защити – защитават ни или вредят
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- Изтласкването като защитен механизъм
- Какво е дехуманизация
- Невротично поведение и как да се справим с него
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
Коментари към Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители