Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани
През последните няколко десетилетия възможността ни да се свързваме с хора по цялото земно кълбо е буквално неограничена. Първоначално интернет ни позволи да общуваме, да се присъединяваме към различни групи или да изпращаме имейли, а изобретяването на мобилните телефони ни позволи да разговаряме с хората, дори когато сме далеч от домовете или бюрата си.
По-късно социалните мрежи ни позволиха да се свържем с нашите съседи, приятели от детството, приятели от университета и колеги буквално с един клик. И накрая, смартфоните направиха свързването с другите по всяко време на денонощието по-лесно от всякога.
Всичко това изглежда много полезно за нашия социален живот, нали? В края на краищата, никога в историята на Вселената комуникацията с хората не е била толкова проста и достъпна.
За съжаление, интернет не ни помогна да се чувстваме по-свързани с никого. Изследванията показват, че почти половината от нас се чувстват самотни и изолирани. Вижте на какво се дължи това според терапевта Ейми Морийн:
Нашите взаимоотношения стават по-повърхностни
Не можете да създадете значими отношения с някого, ако не споделяте с него реални проблеми и не обсъждате реални казуси – това е едно от нещата, които не се случват в социалните медии. В тях ние разказваме най-вече за своите постижения, за страхотните си ваканции или споделяме снимки на храната или на най-новите си покупки.
В социалните мрежи ние се чувстваме все "по-заставени" да бъдем щастливи, да изглеждаме добре, да живеем охолно. Така че, вместо да споделяме това, което действително ни се случва, ние по-скоро демонстрираме "перфектен" лайфстайл.
Необходимостта да се запази илюзията, че всичко е идеално, често се прехвърля в реалния живот и поддържа отношенията повърхностни. Без смислени връзки е напълно нормално да се чувстваме самотни, дори когато сме заобиколени от хора. Времето, което прекарваме пред екраните, влошава способността да разпознаваме вербалните знаци и емоции. |
Много изследвания показват, че хората, най-вече подрастващите, се затрудняват да комуникират "лице в лице" с другите, да разчитат емоциите им, както и невербалните знаци в общуването. За тях е много по-лесно да разкажат за себе си и проблемите си в писмена форма или просто да се изразят с емотикони. Комуникацията „лице в лице” обаче дава опит, който не може да бъде усвоен в социалните мрежи.
Благодарение на живото общуване ние имаме пряк достъп до емоционалния свят на събеседника чрез неговите жестове, гримаси, интонация на гласа и т.н. Ако прекарваме твърде много време в общуване чрез екрана, способността ни да говорим и разбираме другите в жива комуникация постепенно закърнява.
Акцентът е върху количеството взаимоотношения, а не върху тяхното качество
Потребителите във Facebook имат средно около 330 приятели. Ясно е обаче, че стотиците приятели в социалните медии не ви карат да се чувствате по-малко самотни. Всъщност някои проучвания показват, че колкото повече приятели имате, толкова по-висок е рискът от самота. Това се дължи отчасти на факта, че вероятно не общувате с баба си по същия начин, по който говорите с бившите си колеги от университета.
Важен е не броят на приятелствата, важно е тяхното качество, което означава, че 5 пълноценни приятелства са много по-полезни за психичното ви здраве, отколкото 500 Facebook или Instagram връзки.
Пристрастяването към смартфоните пречи на взаимодействията лице в лице
Колко пъти ви се е случвало да влезете в ресторант и да видите толкова много хора, вперили поглед в телефона си, напълно забравили за човека до тях? А колко пъти ви се е случвало да разговаряте с някой, който през цялото време пише съобщение или харесва публикации в социалните мрежи?
Проучванията показват, че хората проверяват телефоните си средно между 35 и 74 пъти на ден. |
Иронията е, че много потребители проверяват социалните медии, за да видят какво правят другите хора, вместо да обръщат внимание на тези, които са точно до тях. Невъзможно е да имате качествени взаимодействия лице в лице, когато на всеки няколко минути проверявате телефона си.
Дистанционната работа също увеличава чувството за самота и изолация
Благодарение на глобалната мрежа много хора имат възможност да работят от всяка точка на света, далече от бюрото и офиса. Това може да бъде полезно за психическото здраве по някои начини - например чрез намаляване на времето за пътуване до работното място. Дистанционната работа обаче означава и по-малко реални взаимодействия с колегите ви. Общуването чрез електронна поща или случаен телефонен разговор не е същото като комуникацията очи в очи, обсъждането на различни проблеми, подкрепата в трудни моменти – всичко това създава усещането, че сте част от група, което намалява чувството за самота и изолация.
Борба със самотата
По ирония на съдбата, в епохата на интернет, когато комуникацията е толкова лесна, е необходимо да полагаме допълнителни усилия, за да останем социално свързани – а това е толкова важно, имайки предвид колко е вредна самотата за емоционалното благосъстояние и физическото здраве.
- Изолация по време на пандемия – нов вид самота
- Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Ново проучване: Социалните медии не са причина за по-високия брой хранителни разстройства сред младите хора
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Instagram и TikTok премахват повечето филтри за красота
- 11 промени, които се случват с нашите съзнание и тяло, когато не се социализираме, според науката
- До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
- „Кажи здравей!“: Как се възприема шведската инициатива за справяне със самотата в Лондон
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- 9 идеи за моментите, в които се чувствате самотни
- Самотата при пациенти с Паркинсон може да влоши симптомите на болестта
- Ергените умират от рак по-често от семейните мъже
Коментари към Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани