Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Изолация по време на пандемия – нов вид самота

Изолация по време на пандемия – нов вид самота

от 05 яну 2022г., обновено на 06 яну 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Изолация по време на пандемия – нов вид самота - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изолацията по време на пандемията от COVID-19 се отрази негативно на много интимни връзки. Тъй като трябваше да се ограничи взаимодействието с други лица, както самотните хора, така и установените двойки са изправени пред предизвикателства, с които не са се сблъсквали досега.

Различен вид самота

Всички хора се чувстват самотни, когато са изолирани и нямат възможност да се срещат с приятели и любими хора. Но дори когато сме принудени да общуваме само с тези, които познаваме добре, можем да почувстваме различен вид самота, без да разберем причината.

Мнозина изпитват това чувство, когато нямат възможност да комуникират с други хора извън тези, с които се чувстват в безопасност.

По-малкото възможности за разширено взаимодействие с хора могат да накарат интимни партньори да се отегчат един от друг. Това може да предизвика по-лесно раздразнение, по-малко търпение и дрязги по въпроси, които преди пандемията рядко биха довели до разправии.

Утвърдените двойки процъфтяват от взаимодействието с други двойки, колеги, близки приятели и дори хобита извън техните взаимоотношения. Новите преживявания стимулират интереса един към друг. Външните предизвикателства и стимули им помагат да намират нови теми за разговори, идеи и чувства.

Тъй като възможностите за взаимодействие във външния свят стават все по-ограничени, интимните партньори може да започнат несправедливо и неточно да се обвиняват за вътрешното и личното си недоволство. В капана на еднообразието и невъзможността за достъп до външна стимулация може да се развие нов вид отчуждение.

Освен това изолацията води до липса на връзка с това, което другите изпитват. Липсата на взаимодействие с останалите хора може да създаде различия във възприятията, често задълбочавайки разривите, които по принцип биха били лесно разрешени чрез споделяне. Тази раздяла може да провокира недоверие и чувства на различия, които в последствие да направят външния свят по-застрашаваща среда – подобно на това да живееш на самотен остров и след това да се върнеш към променената цивилизация, несигурен какво да очакваш, на кого да се довериш и как да се ориентираш в новия пейзаж. Изолацията или продължаващата комуникация с малка група хора създава модели на взаимодействие, които вече може да не се вписват по същия начин.

Изолация

Дори тези, които имат късмета да работят от вкъщи, се страхуват, че личните връзки по време на пандемия може да са неудобни. Как ще реагират хората на тях, когато тези взаимоотношения възникнат отново? Дори децата, които се обучават дистанционно и далеч от приятели в продължение на месеци, не формират естествено емпатично и съвместно взаимодействие, които поражда междуличностната връзка, и изпитват трудности да възвърнат това поведение.

Ограниченото взаимодействие с другите хора за дълъг период от време също може да провокира нежелание за нови преживявания с лица извън най-близкото обкръжение. Толкова много хора сега са свръхбдителни и предпазливи, без да са имали достъп до промените, които са се случили на другите през същото време. Те твърде често се отнасят към новите хора като към потенциално заплашващи непознати, а не просто както към непозната територия, която да изследват.

Повторно свързване с хората

Разберете, че не сте сами. Чувството на отчуждение и изолация сега е невероятно често срещано, както и разочарованието от партньора си или страха от хората, с които преди пандемията с желание бихте се запознали. Може да чувствате, че не сте във форма, по-малко способни да се представите по начина, по който бихте желали. Механизмите ви за справяне може да са довели до зависимост от медийни забавления или онлайн взаимодействия. И, разбира се, все още може да се страхувате да не се заразите с вируса и да сте крайно подозрителни към хората, които може да са болни.

Ако вие и вашият партньор сте загубили интерес или се отчуждавате все повече, разберете, че това най-вероятно се дължи на принудителната и продължителна изолация. Опитайте се да не заключавате, че това така или иначе би се случило. Не се колебайте да потърсите професионална помощ, за да възстановите връзката между вас.

Липсата на социални контакти или принудителното отчуждение от семейството може да ви е оставило без подкрепа и утеха. Взаимоотношенията трябва да се подхранват, за да останат жизнени, но по време на пандемия ресурсите за постигането на тази цел са значително ограничени. Опитайте се да не обвинявате себе си или другите, а просто осъзнайте, че голяма част от това е резултат от нещата, които се налага да понесете.

Прочетете още:

  • Как да предотвратим самотата във време на социална изолация

Време за преоценка

Силите, които ви доведоха до вътрешна самота, за съжаление, все още действат, докато светът е изправен пред продължаващата заплаха. Страхът поражда липса на доверие и често води до изискване да останем ненужно предпазливи. Започнете да поемате изчислени рискове, където и когато можете. Обърнете се към тези, които имат подобни ценности и вярвания, с които се чувстват в безопасност, като същевременно увеличите социалния си кръг.

Ако искате връзката ви да остане непокътната, трябва да правите онези неща, които ви карат да се чувствате живи. Започнете да се храните по-добре, да извършвате интересни и интерактивни дейности, в които не сте просто страничен наблюдател на живота си. Споделете мислите и чувствата си с най-близките си хора и планирайте по-добри начини за повторно пораждане на интереса, като внасяте нови идеи и предизвикателства един на друг.

Източник:

A New Kind of Loneliness: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/rediscovering-love/202112/new-kind-loneliness

Още по темата:
  • Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани
  • Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате
  • Синдромът на пещерния човек: Защо продължаваме да живеем в социална изолация дори след ваксинация Синдромът на пещерния човек: Защо продължаваме да живеем в социална изолация дори след ваксинация
  • Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици Проблемно поведение при възрастните хора – самоналожена изолация и липса на хигиенни навици
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Изолация по време на пандемия – нов вид самота

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изолация по време на пандемия – нов вид самота
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 11:22
    Коментирайте "Изолация по време на пандемия – нов вид самота"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате
  • Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
  • Социална изолация
  • Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
  • Z60.4 Социална изолация и остракизъм
  • 11 промени, които се случват с нашите съзнание и тяло, когато не се социализираме, според науката
  • „Кажи здравей!“: Как се възприема шведската инициатива за справяне със самотата в Лондон
  • 9 идеи за моментите, в които се чувствате самотни
  • Самотата при пациенти с Паркинсон може да влоши симптомите на болестта
  • Ергените умират от рак по-често от семейните мъже
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 31 дни, 15 часа и 56 мин.

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1340 дни, 2 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 19 часа и 33 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 12 часа и 15 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 19 часа и 6 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 2 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛИВСАНЕ ПРЕМИУМ СЕНЗИТИВ ПЛАСТИРИ 2 размера * 20

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ЛАМИЗИЛ спрей за кожа, разтвор 15 мл

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС С/У ОСТАТЪЧНА ХРАНА 40гр.

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС СИЛНА ФИКСАЦИЯ 40гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival