Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Искате да бъдете терапевт? Пет личностни черти, които трябва да притежавате

Искате да бъдете терапевт? Пет личностни черти, които трябва да притежавате

от 20 апр 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Искате да бъдете терапевт? Пет личностни черти, които трябва да притежавате - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В продължение на близо 25 години хората в кабинета на психотерапевта Шон Гроувър споделят своите тайни, страховете и надеждите си. Признават грешки, изследват любовта и взаимоотношенията, преодоляват травми от детството, размишляват върху сънища и кошмари. Някои хора посещават няколко сесии, други работят с години.

Неведнъж се е случвало да попитат Гроувър: „Как можеш да прекараш живота си, слушайки оплакванията на хората? Никога не бих могъл да го направя“. Това твърдение доказва, че тези хора не са способни да бъдат добри терапевти.

Личностни черти на терапевта

Ако желаете да станете терапевт, ще са ви необходими тези пет личностни черти:

1. Човечност

Наслаждавате се на времето, прекарано с хората, чувствате се емоционално заредени и се интересувате от историите на другите. Наслаждавате се на искрените емоции, като сърдечен смях и плач. Изпитвате удоволствие да слушате истории и да споделяте тясна връзка с другите. Дори и да сте срамежливи, интимните разговори ви ободряват.

2. Добър слушател

Вие сте „терапевтът“ във вашата социална група. Приятелите ви разкриват своите тайни и търсят вашите съвети, защото сте добър слушател. Това умение е основата на терапията – не съвети, анализи или насоки. Хората се доверяват и се отварят пред добрите слушатели. Лечението започва, когато човек се почувства чут и разбран.

3. Аналитично мислене

Очаровани сте от човешкото поведение и се питате какво кара хората да избухват. Обичате мистерията и се наслаждавате на събирането на улики за отделните хора. Отбелязвате чертите на характера и имате отлична памет за детайлите.

4. Алтруизъм

Алтруизъм

Обичате да помагате на хората. Точна така – вие сте добротворец. Помощта, която оказвате на хората, ви презарежда, осмисля живота ви и повишава самочувствието ви. Социалната справедливост също представлява голям интерес за вас. За теб, когато даваш на другите, даваш и на себе си.

>>> Изследване: Крайният алтруизъм е продиктуван от интуицията

5. Личностно развитие

Много хора се притесняват, че техните собствени проблеми, свързани с психичното здраве, могат да им попречат да станат добри терапевти. Но вярвате или не, вашите предизвикателства могат само да ви помогнат. Много от най-добрите терапевти (но не всички, разбира се) са се борили със собствените си емоционални проблеми. Често тяхната собствена терапия събужда желание в тях да станат терапевти. Борбата с личните демони може да предизвика у вас емпатия и способност да се идентифицирате с болката на другите.

Следващите стъпки

Ако притежавате повечето или всички тези качества, имате суровините, от които се нуждаете, за да станете добър терапевт. С правилното обучение можете да усъвършенствате тези таланти в професия, която ще ви доставя удоволствие.

В наши дни има терапия за всичко – танцова терапия, психодрама и арт терапия и т.н. Първо, разберете какъв вид терапевт искате да бъдете. Коя област ви интересува? След това помислете за хората, с които искате да работите – деца, тийнейджъри, възрастни. Двойки, семейства или групи? Изграждане на общност или традиционна социална работа?

Ръководство за специалисти по психично здраве

Социалните работници, психиатрите и психолозите са терапевти. Как обаче се различават? Те имат много различно обучение и уникални специалности. Представяме ви бърз поглед върху техните спецификации:

  • Клиничните социални работници имат висше образование по социална работа и обикновено са обучени за овластяване и застъпничество. Социалните работници прилагат практически подход към решаването на проблеми чрез разговорна терапия, консултиране или групова работа. Развиват у клиента умения за справяне, повишават или подкрепят потенциала му за адаптация и за водене на независим живот.
  • Психиатрите са медицински специалисти, които работят с хора с различни психични разстройства. Тъй като имат медицинско образование, психиатрите следват медицински модел и обясняват промените в психиката, тяхното протичане и повлияването им със законите на биологията. Лечението е предимно чрез лекарства.
  • Психолозите, за разлика от психиатрите, нямат медицинско образование и не могат да назначават лечение с медикаменти. Участват в тестове и оценки, като невропсихологични оценки. Например в работата с деца помагат за идентифицирането на състояния като дислексия и разстройство с дефицит на внимание. Психологическата подкрепа обикновено не включва продължителна и задълбочена психотерапевтична работа.
>>> 5 необходими качества на добрия психолог
 
Групова терапия
 

Има и други лицензирани терапевти, като брачни и семейни терапевти, професионални клинични съветници или акредитирани съветници по алкохолизъм и злоупотреба с вещества.

Работата е начин на живот

Да обичаш професията си е благословия. Това добавя години към живота ви и живот към годините ви. Всеки ден Шон Гроувър очаква с нетърпение да види пациентите си. Стреми се да ги разбере. Празнува техния напредък. Чувства се разстроен, когато страдат. Сесия след сесия разглеждат живота им като парчета пъзел върху маса и ги сглобяват заедно, за да могат да започнат да се чувстват отново цели.

В крайна сметка целта на терапията не е пълната промяна. Става дума за помагане на хората да се свържат отново с истинската си същност. За излекуване на психични травми и изграждане на доверие. За създаване на по-здравословни взаимоотношения и по-пълноценен живот. Това са истинските цели на терапията.

Ако това ви звучи като вълнуващ начин за изкарване на прехраната – какво чакате?

Източник:

Want to Be a Therapist? 5 Signs You’d Be Great at It: https://www.psychologytoday.com/us/blog/when-kids-call-the-shots/201709/want-be-therapist-5-signs-you-d-be-great-it

Още по темата:
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Какво представлява психодрамата и какви са ползите от нея Какво представлява психодрамата и какви са ползите от нея
  • Транзакционен анализ и его състояния Транзакционен анализ и его състояния
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

МОЯТ ПЪТ КЪМ СЕБЕ СИ - ЪРВИН ЯЛОМ - ХЕРМЕС
19.95лв.

МОЯТ ПЪТ КЪМ СЕБЕ СИ - ЪРВИН ЯЛОМ - ХЕРМЕС

Коментари към Искате да бъдете терапевт? Пет личностни черти, които трябва да притежавате

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Искате да бъдете терапевт? Пет личностни черти, които трябва да притежавате
    www.framar.bg 
    на 23 May 2022 в 05:50
    Коментирайте "Искате да бъдете терапевт? Пет личностни черти, които трябва да притежавате"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Защо психотерапията е неуспешна при много тийнейджъри
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Лечение при булимия
  • Психотерапия: видове и особености
  • Какво представлява психодрамата и какви са ползите от нея
  • 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
  • Транзакционен анализ и его състояния
  • Какво е холистична психотерапия

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Тичането като психотерапия

преди 1313 дни, 14 часа и 51 мин.

Психология и психотерапия

преди 3278 дни, 13 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 4 дни, 14 часа и 43 мин.

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 5 дни, 17 часа и 23 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 7 дни, 10 часа и 53 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 13 дни, 16 часа и 5 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)

Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)

от 16 апр 2021г. Прочети повече
Падма Дева - психотерапевтът, който лекува със секс

Падма Дева - психотерапевтът, който лекува със секс

от 08 юни 2020г. Прочети повече
Проблемите във връзката възпрепятстват мъжете да търсят психологична помощ

Проблемите във връзката възпрепятстват мъжете да търсят психологична помощ

от 23 яну 2020г. Прочети повече
Експерименти с ЛСД като метод на лечение

Експерименти с ЛСД като метод на лечение

от 05 март 2019г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах