Как влияят йогата и медитацията върху човешкия мозък
Индийската и източната философия препоръчват практикуването на йога и медитация за хармонизиране на тялото и душата от хилядолетия. Днес науката потвърждава положителното въздействие от двете практики върху нашия мозък с помощта на ЯМР изследване, проведено от специалисти от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Твърдението, че те помагат да облекчим тревожността и депресията, както и че подобряват паметта ни, вече не е субективна преценка. Учените успяват да онагледят промените в мозъчната активност по време на йога или медитация.
Ефектите от йога и медитация върху мозъчната дейност
Медитацията успокоява мозъка ни, но и го тренира. С нейна помощ ние подобряваме концентрацията си и умението да освобождаваме съзнанието си от мислите, които ни пречат да се съсредоточим върху най-важното. А решавайки проблема с разсейването, ние даваме на мозъка си възможност да се освободи от маловажните неща, да изясни мислите и да се вслуша в това, което е най-важно за нас. Вижте още от благотворните ефекти от въвеждането на йога и медитация в ежедневието ни:
Предпазват мозъка от стареене, като забавят загубата на сиво вещество
Хората, които практикуват често йога и медитация, запазват по-добре своите мозъчни функции с възрастта. Проучване, проведено в Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA), разкрива, че онези, които са медитирали в продължение на двадесет години, имат по-голямо количество сиво вещество. То се среща основно в мозъчната кора, където протичат най-сложните неврологични процеси и се обработва постъпващата информация.
Доказано е, че плавният когнитивен упадък при пациенти в напреднала възраст се дължи до голяма степен на факта, че по време на стареене те губят сиво вещество, тоест мозъкът им се "свива". Както йога, така и медитацията ни помагат да забавим този процес и да запазим мозъка си по-млад.
Многобройни проучвания, изследващи ползите от йога, показват, че редовното й практикуване ни насърчава да работим със себе си търпеливо, да преглъщаме гордостта си, да вършим най-доброто, на което сме способни в този момент, без да издевателстваме над себе си. Дишането и фокусът могат да ни помогнат да преминем през най-трудните физически пози. Може би ще чуете някой йога инструктор да казва, че научаването на контрола над емоциите, напиращи по време на фрустрацията и дискомфорта, при изпълнението на някои наистина трудни пози в залата, е чудесен начин да тренирате овладяване на емоциите си от ежедневния стрес и трудностите в живота.
Увеличават размера на ключови области на мозъка
Изследване на учени от Харвардския университет разкрива, че хора, практикували йога през последните 8 години от живота си, имат по-големи по размер области в мозъка, конкретно в мозъчната кора, която е пряко свързана с когнитивните функции. Друг положителен ефект от заниманията е нарасналата дебелина на амоновия рог (хипокампа) – зона, свързана с ученето и паметта.
В допълнение, както медитацията, така и йога намаляват обема на амигдалата, където се регулират усещанията за страх, безпокойство и стрес.
Описаните промени в мозъка обясняват защо двете практики подобряват вниманието и паметта, като ни помагат да се чувстваме по-спокойни и отпочинали. Така се научаваме да придаваме на всяко нещо важността, която заслужава, без да реагираме твърде крайно в ситуации без потенциална за нас опасност.
Потискат работата на мрежата от неврони в мозъка, която ни кара да действаме по подразбиране и да се настройваме негативно
Едно от най-интересните проучвания, проведени през последните години, проведено в университета в Йейл, открива, че медитацията намалява активността на невроните в мозъка, които ни карат да действаме по подразбиране и да мислим негативно.
Много често, когато умът започне да блуждае, се стига до самозаблуждаващи мисли, които ни препращат в миналото и след това в бъдещето, а резултатът е един-единствен – нови тревоги. Връзката между невронната мрежа за действие по подразбиране и усещането, че сме нещастни, не е никак случайна. Медитация и йога не деактивират тази мрежа, а просто насочват нейната активност към настоящето. По този начин тя вече не е наш враг, а напротив – може да ни помогне, благодарение на творческия капацитет, който се крие в нея.
Възстановяват баланса на невротрансмитерите в мозъка
Невротрансмитерите са вещества, които улесняват връзката между невроните, така че информацията между тях да може да се предава. От този странен "коктейл" зависи нашето настроение, както и нашите решения.
Проучване, проведено в Бостънския университет, сочи, че редовна практика на умерено натоварваща йога освобождава аминокиселина, наречена GABA, в таламуса. Този невротрансмитер упражнява инхибираща функция, която ни помага да се отпуснем, поради което се среща в състава на много от лекарствата за тревожност.
След един час йога концентрацията на GABA в нашия мозък се увеличава с 27%.
Друг експеримент, извършен в университета “Srinakharinwirot”, Тайланд, показва, че медитацията е много ефективна при намаляване нивото на кортизол (стресовия хормон). И двете практики насърчават производството на ендорфини и опиоиди, които намаляват болката и ни карат да се чувстваме по-щастливи.
>>> Помага ли осъзната медитация при хронична болка
Как да започнем да практикуваме йога и медитация?
"Йога е 99% практика и 1% теория", казва индийският йога учител Шри Кришна Патаби Джойс. За овладяване на йога и/или медитация се нуждаем от много практика, така че да постигнем хармония с тялото си и да навлезем в дълбините на ума си.
>>> Ръководство по медитация за начинаещи в 10 стъпки
Важно е обаче да овладеем и теоретичните им основи, особено ако се стремим към съществена промяна в живота си. Не става дума просто да научим позите за медитация или тези на йога, а да разберем и прегърнем философията, която лежи зад тях. Промяната в нагласата ни е онова, което ще ни позволи да се възползваме максимално от предимствата на двете практики.
Коментари към Как влияят йогата и медитацията върху човешкия мозък