Какво е емоционално изоставяне
Много хора не осъзнават, че се чувстват изоставени в емоционално отношение или че са се усещали така като деца. Чувстват се фрустрирани, но не могат да посочат от какво точно. Склонни сме да мислим, че изоставянето се усеща физически, също като пренебрегването. Повечето от нас не осъзнават, че загубата на физическа близост поради смърт, развод или болест често се усеща като емоционално изоставяне.
Емоционалното изоставяне обаче няма нищо общо с физическата близост или разстояние. То може да се случи, когато някой лежи до нас в леглото - когато не можем да се свържем или когато не се откликва на нашите емоционални нужди.
Емоционални нужди
Имате ли усещането, че не получавате достатъчно разбиране, привързаност или грижа от партньора си? Ако е така, то с право може да заключите, че вашите емоционални нужди не са удовлетворени.
Емоционалните нужди включват:
- да бъдем чути и разбрани;
- да чувстваме, че някой го е грижа за нас;
- да бъдем оценявани;
- да получаваме признание;
- да бъдем приети;
- да усещаме привързаност;
- да усещаме любов;
- да усещаме задружност.
Ето защо, ако е наличен голям конфликт, малтретиране или изневяра, тези емоционални нужди не са изпълнени. Понякога изневярата е симптом на емоционално изоставяне в отношенията от единия или двамата партньори. Освен това, ако един от партньорите е пристрастен към нещо, другият може да се чувства пренебрегван, тъй като тази зависимост стои на първо място и консумира вниманието на пристрастения, като му пречи да присъства (емоционално).
Причини за емоционално изоставяне
Дори в здравите взаимоотношения може да се наблюдават периоди, дни и дори моменти на емоционално изоставяне, които могат да са съзнавани или несъзнавани. Те могат да бъдат причинени от:
- умишлено въздържане от комуникация или привързаност;
- външни стресови фактори, включително полагането на родителски грижи;
- заболяване;
- разминаващи се графици за работа;
- липса на взаимни интереси и прекарано време заедно;
- разсеяност и егоцентричност;
- липса на здравословна комуникация;
- неизяснено негодувание;
- страх от интимност.
Когато двойките не споделят общи интереси, работни графици и навици за лягане и ставане, единият от партньорите (или и двамата) могат да се чувстват изоставени. Нужно е да се полагат допълнителни усилия да се прекарва време в разговор за преживяванията и интимните чувства, за да се поддържа връзката свежа и жива.
По-вредни са нездравите модели на комуникация, които могат да се развият, когато единият или двамата партньори не споделят открито, не слушат с уважение и не отговарят с интерес на другия. Ако се чувствате пренебрегнати, ако усещате, че партньорът не ви разбира или не го е грижа за това, за което му споделяте, то в крайна сметка може да престанете да говорите с него. Това е моментът, в който започват да се издигат стени, докато един ден се окаже, че макар и под един покрив, вие живеете напълно различни емоционални животи. Знак за това може да бъде фактът, че говорите повече с приятелите си, отколкото с партньора си.
Негодувания се развиват и растат много лесно в отношенията, когато чувствата ви, особено болката или гневът, не биват изразени. Когато тези чувства биват замитани системно под килима, може да се оттеглите на емоционално ниво или да отблъснете партньора си с критики и коментари. Ако имате очаквания, за които не говорите, а вместо това вярвате, че другият трябва да може сам да ги усети, вие се обричате на фрустрация и негодувание.
В случай че един от вас се страхува от интимност, е възможно да се отдръпвате, да издигате стени или да се отблъсквате един друг. Обикновено този страх не е осъзнат. При консултирането двойката има възможност да обсъди тази двойственост в отношенията, което позволява на партньорите да се сближат. Често изоставящото поведение се случва след момент на близост или секс. Единият партньор може да се оттегли физически или да създаде дистанция, като не говори, или обратното - като говори твърде много. Последното може да накара другия да се чувства самотен и изоставен.
Прочетете още:
Страхът от интимност обикновено се дължи на емоционално изоставяне в детството. Можем да говорим за такова, когато родителите ви, дори и да са ви обичали, не са успели да откликнат на нуждите ви или да валидират емоциите ви достатъчно. Този привидно малък провал изглежда толкова простичък, но въпреки това последиците за детето, са дълбоки.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Чувството за собственост в любовта
- Защо е полезно да започнем нова връзка след скорошна раздяла
- Изобретиха спрей за нос, предотвратяващ караниците между партньорите
- Как да възстановите връзката след изневяра
- Защо някои хора изпращат смесени сигнали на партньорите си
- Как да сложите край на безпочвените и непрестанни обвинения във връзката
- Тайните, които мъжете пазят от жените
- Вторият шанс: валиден вариант само за някои двойки
Коментари към Какво е емоционално изоставяне