Какво е компулсивно поведение – част 1
Компулсивното (натрапчиво) поведение може да бъде описано като поведение, при което човек се чувства "принуден" да прави нещо отново и отново. Въпреки че тези действия могат да изглеждат ирационални или безсмислени, и дори могат да доведат до отрицателни последствия, човек се чувства напълно неспособен да се противопостави на импулса да извърши действието.
Важни неща, които трябва да знаем за компулсивното поведение:
- Компулсията е различна от пристрастяването, което е физическа или химическа зависимост към субстанция или поведение.
- Компулсивното поведение може да бъде изразено с физическо действие, като прекомерно миене на ръцете, или с умствено - като броене или запаметяване на телефонния указател.
- Някои компулсивни действия са симптоматични. Когато безобидно действие започне да се превръща в опасно за индивида и околните, то може да се счита за симптом на обсесивно-компулсивно разстройство.
Разлика между компулсия и пристрастяване
Компулсията е различна от пристрастяването. Първото е огромно желание (или чувство за физическа нужда) да се направи нещо, докато пристрастяването е физическа или химическа зависимост към субстанция или поведение. Алкохолизмът, зависимостта към субстанции, тютюнопушенето и хазартът са може би най-честите примери за пристрастяване.
Две са ключовите разлики между компулсията и пристрастяването: удоволствието и осъзнаването.
Удоволствие: Компулсивното поведение рядко води до чувство на удоволствие, за разлика от пристрастяването. Например, хората, които натрапчиво мият ръцете си, не се радват да го правят. Обратно, хората със зависимост бленуват да задоволят потребността си от субстанцията или поведението, към което са пристрастени. Желанието им е толкова обсебващо, че удоволствието или облекчението, които изпитват, когато го задоволят, става част от самоподдържащия се цикъл на зависимост.
Осъзнаване: Хората с обсесивно-компулсивно разстройство обикновено са наясно с поведението си и се притесняват от него. От друга страна, зависимите често не са наясно или не се интересуват от негативните последици от своите действия и обикновено отказват да признаят, че поведението им е вредно. За да осъзнаят и признаят зависимостта си, обикновено са необходими разрушителни последствия като проблеми със закона, развод или уволнение.
Разликата между компулсия и навик
За разлика от компулсията и пристрастяването, които се проявяват съзнателно и неконтролируемо, навиците са действия, които се повтарят редовно и автоматично. Например, макар да знаем, че си мием зъбите, почти никога не се чудим защо го правим и не се питаме: „Трябва ли да си мия зъбите, или не?“.
Навиците обикновено се развиват с течение на времето чрез естествен процес, наречен "привикване", по време на който повтарящи се действия, които трябва да бъдат съзнателно инициирани, в крайна сметка стават подсъзнателни и обикновено се изпълняват без конкретна мисъл. Например, ако като деца, може да се наложи да ни напомнят да си мием зъбите, в крайна сметка, когато пораснем, ние вече ще имаме създаден навик за миене на зъбите.
Добрите навици, като този, са поведения, които съзнателно и умишлено добавяме към нашите рутини, за да поддържаме или подобряваме нашето здраве или общо благосъстояние.
Въпреки че има добри и лоши (нездравословни) навици, всеки от тях може да се превърне в компулсия или дори в пристрастяване. Например, добрият навик да спортуваме редовно може да се превърне в нездравословна компулсия или зависимост, ако е прекомерно. Навикът да изпиете чаша бира с вечерята се превръща в пристрастяване, когато желанието за пиене прерасне във физическа или емоционална нужда от алкохол.
Разбира се, основната разлика между компулсивното поведение и навика е способността да изберем да направим ли нещо, или не. Можем да изберем да добавим добри, здравословни навици към нашите рутини, можем също и да изберем да прекъснем старите вредни навици.
thoughtco.com
- снимка: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)
- Как да управляваме обсесивно-компулсивното разстройство с метода на Шварц
- Какво представлява компулсивно разстройство в пазаруването
- Какво представляват натрапчивите мисли
- Натрапчиви мисли при някои психични разстройства
- Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
- Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство
- Химичен дисбаланс в мозъка е причина за обсесивно-компулсивното разстройство
- Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
- Обсесивно-компулсивно разстройство на взаимоотношенията
Коментари към Какво е компулсивно поведение – част 1