Гневът е опустошителна емоция, която е знак за сериозен проблем
Гневът е само външно проявление на много по-сериозен проблем, който изисква нашето внимание. Ако успеем да надникнем под повърхността, може би ще разберем причините за него, ще станем по-състрадателни и ще изградим по-пълноценни отношения с близките ни хора.
Гневът е добре позната на всеки от нас емоция, която ни завладява, когато сме разочаровани, разстроени или наранени. Гневим се, когато сме застрашени. Често той е съпроводен от физически симптоми като напрежение в мускулите, „буца“ в стомаха или учестен сърдечен ритъм. Чувството никога не е приятно и прави общуването с околните наистина трудно.
Гневът се нарежда до много други негативни емоции като ревността, омразата, а понякога и тъгата. Той може да бъде експлозивен, да руши след себе си, да предизвиква насилие.
Мъдрите хора са казали, че, ако успеем да запазим хладнокръвие в критичен момент, ще си спестим куп неприятности. За жалост е по-лесно да се каже, отколкото да се приложи на практика.
Какво всъщност представлява гневът? Възможно ли е да го овладеем, без да предаваме себе си, когато се чувстваме под заплаха или са ни наранили?
Вторична емоция
Повечето от нас поне веднъж в живота си са съжалявали, че са се поддали на гнева. И вероятно биха искали да научат как да се контролират и да се отнасят към другите, когато са подвластни на него.
Според Американската психологическа асоциация гневът представлява “негативно чувство, което обикновено е предизвикано от враждебни мисли, физиологична възбуда или форма на маладаптивно поведение.“
Отново според представители на Асоциацията „90% от случаите на проявена агресия са следствие на гневна реакция".
Повече стрес и повече гняв през последните години
Едва ли е необходимо да убеждаваме когото и да било в това, че хората са станали по-избухливи. Зачестяват случаите на конфликти по летища, в хранителни магазини, училища и т.н. Доклад на социологическа агенция „Gallup“ за емоциите на хората в световен мащаб сочи, че „през 2020 г. светът е бил по-тъжен, по-гневен и по-тревожен в сравнение с предходните 15 години.“
Ханс Щайнър, почетен професор в катедрата по психиатрия и поведенчески науки на университета в Станфорд, обяснява как пандемията е допринесла за засилването на гнева. „Безспорно COVID-19 ни изправи пред предизвикателства, за които не бяхме подготвени. Социалната изолация се оказа най-ефективният начин за овладяване разпространението на коронавируса, който обаче ни лиши от възможността да тушираме гнева и яростта, предизвикани от несигурността в ежедневието“, казва той.
В своя статия в „New York Times“ от януари 2022 г. Сара Лайал обръща внимание на случаите на гневни клиенти и какво мислят продавачите за тях. Един търговец споделя: „Гледаш човека отсреща и си мислиш „Няма как да се държи така заради сиренето“.
Със сигурност причината не е нито сиренето, нито дългата опашка, нито онзи некадърен шофьор. Те са само поводът. Те прикриват истинския проблем.
>>> Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
Фуния на гнева
Гневът се проявява тогава, когато усетим, че трябва да се защитим. Той е само знак, че под повърхността се случва нещо по-сериозно и опасно, на което трябва да обърнем специално внимание. Нито потискането му, нито избухването ще ни помогнат. Зад него се крият други, истински eмоции. Той не ни позволява да се видим такива, каквито сме и да погледнем трезво на ситуацията. Не разбираме какво става всъщност с нас.
Клиничният психолог Моника Вермани вече 25 години работи с хора, преживели травма, подложени на силен стрес или такива, които страдат от афективно или тревожно разстройство. С помощта на Фунията на гнева пациентите й успяват да разпознаят гнева си, да го обработят като емоция и да открият нови, по-ефективни и полезни начини за общуване с околните.
Повдигайки „одеялото“ на емоцията гняв, ще можем да видим истинските чувства, които всъщност определят поведението ни. Само тогава ще сме способни да изпитаме състрадание към самите себе си и ще изградим пълноценни, здравословни връзки с близките си. Вермани изброява няколко стъпки, които да следваме, ако искаме да разберем какво се случва вътре в нас.
Стъпка 1
Помислете за ситуация във вашето минало, когато сте се чувствали ядосани, когато сте избухнали или пък сте потиснали гнева си и това ви е попречило да се защитите.
Стъпка 2
Спрете за миг и си спомнете, че гневът е вторична емоция, която скрива истинските ви чувства – тъга, усещане, че сте забравени или предадени, заплаха, самота, страх. Задайте си въпроса кои са факторите, допринесли за гнева, който изпитвате в конкретната ситуация.
Стъпка 3
В най-горната част на Фунията на гнева запишете основните емоции, които са ви накарали да избухнете. Представете си как те се спускат надолу, минават през нея и се превръщат в гняв.
Стъпка 4
Помислете си дали не бихте овладели по-ефективно гнева си, ако бяхте разпознали чувствата, които бушуват във вас. Дали избухването или потискането на яростта са били най-доброто решение в дадената ситуация?
Стъпка 5
Приложете метода с Фунията на гнева. Следващия път, когато сте ядосани на някого, отделете минута, за да анализирате емоциите, които са ви накарали да се чувствате така. Бъдете самосъстрадателни, не отхвърляйте чувствата си. Дайте си време, за да намерите решение на първопричината, която ви кара да се чувствате застрашени. Не реагирайте яростно, проявете състрадание към самите себе си.
Нов начин за справяне с трудни ситуации
Гневът е отговор на естествената реакция „бий се или бягай“. Той е като предупредителна лампичка, че е дошъл моментът да променим поведението си. Когато се научим да поглеждаме под него и да признаваме какво чувстваме, ще започнем да общуваме по-лесно и пълноценно с другите. Ще се опознаем по-добре.
Какво да направите, когато усетите, че гневът взема надмощие?
- Отстъпете и изчакайте.
- Дайте си време, за да се успокоите.
- Използвайте Фунията на гнева, за да разберете какво е отключило гнева ви – тъга, разочарование, страх или друго.
- Признайте истинските чувства, които се крият зад гнева ви.
- Намерете начин да се справите с проблематичните ситуации.
- Потърсете помощ от специалист, ако смятате, че не можете да овладеете яростта си.
Understanding and Processing Anger: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/deeper-wellness/202206/understanding-and-processing-anger
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
- Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- Здравословно управление на гнева
- Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
- Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
- Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
- На какво се дължи огорчението и как да се справим с огорчените хора
- Хроничният гняв на майката – проблем или зов за помощ
Коментари към Гневът е опустошителна емоция, която е знак за сериозен проблем