Каква е връзката между травмата в детството и периодичното експлозивно разстройство

Много са психичните разстройства, чийто основен признак е неконтролируемият гняв, но само едно от тях е намерило място в Петото издание на диагностичния и статистически наръчник за психични разстройства (DSM-5) – периодичното експлозивно разстройство (ПЕР), което се отключва в детска и юношеска възраст.
Симптоми на ПЕР
- поне няколко епизода, в които индивидът не успява да потисне желанието си да прояви агресия и извършва сериозни криминални деяния – нападение на човек или повреждане на имущество;
- случаи на вербално насилие;
- степента на агресия не съответства по тежест на причината за нея.
Епизодите не са типични и не могат да бъдат обяснени с други разстройства като граничното личностно или антисоциалното личностно например.
Наскоро проведено изследване сочи, че между 3% и 7% от хората са застрашени от периодично (интермитентно) експлозивно разстройство. Обикновено то се отключва в ранна възраст или най-късно през юношеството. Често индивидът страда и от друго психично разстройство, а последиците върху качеството му на живот са сериозни.
Причини за периодично експлозивно разстройство
Експертите по психично здраве отдавна се опитват да установят какви са причините за ПЕР. Някои от тях смятат, че травмите, причинени в детска възраст, са основният фактор.
Не тежестта, а самата детска травма има съществена роля за развитието на ПЕР
Изследване върху голяма група американци разкрива, че между детската травма и периодичното експлозивно разстройство съществува пряка връзка, като самата травма играе много по-важна роля, отколкото нейната тежест или наличието на съпътстващо посттравматично стресово разстройство.
Експертите откриват също така, че междуличностната детска травма, каквато е например сексуалното насилие, е тясно свързана с развитието на периодично експлозивно разстройство.
Връзка между травмата в детството и периодичното експлозивно разстройство
Безспорно детството е критичен период от нашия живот и до голяма степен предопределя развитието ни в бъдеще. Тогава се научаваме да общуваме с околните и как ефективно да управляваме емоциите си. Ако преживеем травма, е възможно да не успеем да развием тези умения, което от своя страна ни прави неспособни да владеем негативните си емоции или да поддържаме пълноценни отношения с другите. При липса на контрол върху реакциите, човек не може да потисне импулсите си, включително гневните, и започва да се държи агресивно.
Учените подчертават, че резултатите се базират само на няколко изследвания. Не бива да се подценява ролята на гените и на някои невробиологични аномалии, които също биха могли да повишат риска от ПЕР.
Лечение на периодично експлозивно разстройство и детска травма
Макар към момента да няма лечение, насочено конкретно към ПЕР, има алтернативи, които помагат на хората да се научат да регулират емоциите си.
Диалектична поведенческа терапия
Тя е особено ефективна при хора, които не умеят да владеят емоциите си и често предприемат деструктивно поведение.
>>> Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
Когнитивно-поведенческата терапия за преодоляване на преживяна травма
Има форми на лечение, които са предназначени специално за деца, претърпели травма. Една от тях е когнитивно-поведенческата терапия за преодоляване на преживяна травма. По време на срещите с терапевта детето се научава да разпознава емоциите си и да изгражда здравословни взаимоотношения. Развивайки умения за емоционална регулация, значително намалява и рискът от периодично експлозивно разстройство.
Ако се интересувате от този вид терапия, е добре да се свържете с експерт, който е специализиран в работата с деца, преживели травма. Бихте могли да се консултирате и с психиатър, който да назначи медикаменти, подходящи за овладяването на импулсите, свързани с периодичното експлозивно разстройство.
Childhood Trauma and Intermittent Explosive Disorder: https://www.verywellmind.com/intermittent-explosive-disorder-and-trauma
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Схема на социална изолация – как да я разпознаете и деактивирате
- Схема на изоставяне – какво представлява и защо ви вреди
- Диабетът и гневът: Как да се справим с промените в настроението, причинени от колебания в кръвната захар
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
- Научете се да се владеете
- Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
- Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
- На какво се дължи огорчението и как да се справим с огорчените хора
- Проф. д-р Христо Кожухаров - Гневът, агресията и зависимостите - проблемите на модерното ежедневие
- Притча за любовта и гнева
Коментари към Каква е връзката между травмата в детството и периодичното експлозивно разстройство