Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Как да кажем на близките си, че не искаме да имаме деца

Как да кажем на близките си, че не искаме да имаме деца

от 21 ное 2022г., обновено на 23 ное 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как да кажем на близките си, че не искаме да имаме деца - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Дали да имаме деца, или не е важно решение, което обаче засяга единствено самите нас. Защо тогава се оказва много по-трудно и болезнено да го съобщим на членовете на семейството си? Експерти по психично здраве дават съвети как да се справим с това предизвикателство, без да позволим да ни разубедят.

Как да започнем разговора?

В повечето случаи хората, които решават да нямат деца, се нуждаят от време, за да свикнат с тази мисъл. Според изследванията много от тях знаят още в тийнейджърските си години, че това не е техният житейски път. По-страшно е как да разкрият истината пред най-близките си роднини.

Кали Уолкън, консултант към „The Lookout Point“, споделя: „Макар причините, които стоят зад нежеланието на някои от нас да имат деца, да са ясни и категорични, често предстоящият разговор буди силна тревожност. Причината е, че отсрещната реакция е или негативна, или най-малкото недоумяваща. Изниква въпросът „Защо“, тъй като традиционното схващане налага всеки човек на определена възраст да създаде семейство и потомство. Липсата на разбиране и уважение към решението задейства защитни механизми, които допринасят за повишаването на напрежението.

Жена, вързана на кок, с тъмночервена блуза, работи на лаптоп

Не убеждаваме, а информираме

Мелиса Уеснър, лицензиран професионален консултант и собственик на компания за консултантски услуги „LifeSpring Counseling Services“, смята, че най-сигурният начин да не отстъпим под натиска на роднините е като не спираме да си повтаряме, че вече сме взели решение. Разговорът с близките няма за цел да ги убеди, че сме прави, а просто да ги информира за нашите планове за живота.

Тя добавя още: „Подходете честно и открито. Да споделите с тях намеренията си не е своеобразна форма на покана за преговори. Вие просто обменяте информация.“

Експертът дава насоки и за езика, който е добре да използваме. Вместо „правилното решение“ е по-разумно да наблегнем на „най-доброто решение“. Когато вмъкваме думи като „правилно“ и „грешно“, сами попадаме в капана на черно-бялото мислене. В момента, в който се появи сив нюанс, се чувстваме объркани. Изрази като „най-доброто решение“ са вид застраховка, защото те допускат известно нюансиране, без обаче да ни тласкат към промяна на решението.

Как да се справим с по-трудните членове на семейството?

Истината е, че ако сме от хората, избрали живот без деца, сме принудени да търпим стигмата, наложена от обществото. Понякога дори членовете на семейството не са способни да проявят толерантност. Те упрекват, гневят се, изразяват своето разочарование. В отчаянието си могат да бъдат твърде настоятелни, дори агресивни спрямо нас, и да се опитат да ни накарат да размислим.

Уеснър, която също е решила, че не желае да има деца, отбелязва: „Важно е да помним, че роднините ни имат право да се чувстват по определен начин, но не и да ни притискат и да бъдат груби с нас. Нужно е да поставим ясни граници.“

Освен че е неадекватно, тяхното поведение е напълно безполезно и няма да даде очаквания резултат. Самата Уеснър си спомня как са я уверявали, че „ще промени мнението си, когато остарее“. Днес тя е на 40 години и все още смята, че е взела най-доброто за нея решение.

Според консултанта Кали Уолкън, ако усетим, че роднините ни се опитват да ни разубедят и ни оказват известен натиск, може би е добре да проявим разбиране и емпатия. Не бива да забравяме, че те са изправени пред същите предразсъдъци на обществото като нас. Нашите майки и бащи са принудени да приемат тежката мисъл, че никога няма да имат внуци. Със сигурност е болезнено.

Експертите предупреждават обаче да не допускаме състраданието да измести границите ни. Без значение каква е причината, ние вземаме решенията в живота си.

Емпатия и категоричност едновременно – как?

Специалистите уверяват, че е напълно възможно да уважим чувствата на любимите си хора и в същото време да останем твърди. Бихме могли да се обърнем към тях с думите: „Разбираме, че за вас е трудно да приемете решението ни, защото… . Обмисляхме го дълго време и сме сигурни, че това е най-добрият избор лично за нас.“

мъж със синя риза и сиви дънки държи жена за ръката

Кога е по-добре да пренасочим или прекратим разговора?

Не е изключено, дори когато сме очертали ясни граници, нашите близки да продължат да се съпротивляват на решението ни. В този случай Уолкън препоръчва да приложим една лесна за реализация, но и много ефективна техника на асертивно поведение, известна като „техника на счупения запис“. Достатъчно е да повторим няколко пъти бавно думите „Това е моето решение и то е най-доброто за мен“.

>>> Намалете стреса с повишена асертивност

Ако не забележим промяна в отношението им към нас, спокойно бихме могли да им кажем „Споделихме с вас какво сме решили и не желаем да продължаваме разговора на този етап.“ Звучи крайно, но е най-доброто, което можем да направим, ако не искат да ни чуят или опитват да ни разубедят.

В случай, че се стигне до конфликт и виждаме, че роднините вече са прекрачили личните ни граници, можем да ги предупредим, че ако не престанат, ще си тръгнем. Трябва да сме готови да се оттеглим наистина, ако смятаме, че разговорът не е продуктивен.

Как да преборим стреса, когато сме под натиска на семейството?

Дори когато развръзката е положителна и родителите не се бунтуват срещу нашето решение, а проявят разбиране, ние се чувстваме неловко и със сигурност сме подложени на стрес.

Подкрепа от приятели

Разговорите неизбежно носят напрежение, затова е важно да се обградим с хора, които разбират през какво преминаваме и ни подкрепят. В тяхната компания ще се почувстваме отново важни и ценни. Те ще ни вдъхнат кураж и увереност, че сме взели най-доброто решение.

Водене на дневник

Освен общуването с приятели, Уеснър препоръчва да описваме в дневник мислите и емоциите си. Воденето на дневник е с доказан терапевтичен ефект и помага за справяне с различни проблеми. Ако държим да получим обективна оценка на случващото се, бихме могли да се свържем със специалист. По време на терапията можем да споделим чувствата си, без да се страхуваме, че ще ни съдят, и ще усвоим асертивни (себеутвърждаващи) умения, които ще ни помогнат при по-нататъшни срещи и разговори с членовете на семейството.

По преценка на терапевта, в консултацията могат да участват и роднините.

Въпреки че все повече хора избират да продължат живота си, без да станат родители, често те не срещат нужното разбиране. Ако и ние сме изправени пред същото предизвикателство, е важно да запомним, че това е нашият личен избор. Добре би било да поставим ясни граници по време на разговора с близките си и да не им позволяваме да се опитват да ни убедят, че грешим. Добрите, подкрепящи приятели, а понякога и намесата на специалист по психично здраве, ще ни помогнат да продължим напред, щастливи с решението, което сме взели.

Източник:

How to Tell Your Family You Don't Want Kids: https://www.verywellfamily.com/how-to-tell-your-family-you-dont-want-kids

Още по темата:
  • Как описваме мъжете и жените лидери Как описваме мъжете и жените лидери
  • Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
  • Микроагресията на работното място Микроагресията на работното място
  • Как да приемем същността на другите хора Как да приемем същността на другите хора
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
14.00лв.

РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА

НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА
18.00лв.

НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
15.00лв.

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА

ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА
20.00лв.

ДА ОЦЕЛЕЕШ КАТО РОДИТЕЛ 3 - МАЙКО МИЛА - ЕЛИСАВЕТА БЕЛОБРАДОВА, КРАСИМИРА ХАДЖИИВАНОВА - СИЕЛА

Коментари към Как да кажем на близките си, че не искаме да имаме деца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да кажем на близките си, че не искаме да имаме деца
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 23:31
    Коментирайте "Как да кажем на близките си, че не искаме да имаме деца"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
  • Разберете какъв пол ще бъде бебето ви чрез китайската таблица
  • Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
  • Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
  • Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
  • За хората, които не искат да имат деца – различни ли са от останалите и защо ги съдим
  • Как описваме мъжете и жените лидери
  • Създава ли либералното възпитание поколение от чудовища
  • Проучване сочи, че съпругът стресира жена си повече от децата
  • Прелюбодейците се отглеждат от прелюбодейци
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Разширен гръден кош на единия родител

преди 1572 дни, 19 часа и 9 мин.

Дали отглеждането на деца от един родител им влияе?

преди 2775 дни, 10 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 11 часа и 32 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 7 часа и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 23 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 7 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Какво е любов според децата? Какво е любов според децата?

Какво е любов според децата?

от 08 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival