Невротичните хора отделят повече време за домакинска работа

Ако личностните черти са валидна концепция в психологията, а не просто продукт на въображението на учените, то тогава дейностите на хората би трябвало да кореспондират на техните резултати от тестовете за Голямата петорка, без значение какви ограничения животът поставя на пътя им. Всъщност много малка част от проучванията анализират връзката между личностните черти и ежедневната активност, а тези, които го правят, обикновено използват доброволци студенти като участници.
Проучване*, публикувано в началото на 2018 г., помага този пропуск в научната литература да бъде запълнен. Джулия Рорер и Ричард Лукас анализират резултатите на 1,300 германски доброволци на тест, базиран на петфакторния модел за личността, наричан още Голямата петорка. |
Средната възраст на участниците е 51 години, като всички мъже и жени водят подробен дневник за всекидневните си занимания в продължение на три години. С други думи, те индикират колко часа на ден прекарват, изпълнявайки 9 основни дейности, включително социализиране, работа, гледане на телевизия и домакинска работа.
Резултатите от изследването са изключително интересни.
Съгласно теорията за личностните черти, високи нива на съзнателност кореспондират с повече време, прекарано в работа и учене. Също така индивидите с високите резултати на факторите екстраверсия, насоченост към другите и отвореност към опита водят по-активен социален живот.
Силната съзнателност е свързана с по-ниска продължителност на гледане на телевизия, докато екстраверсията, емоционалната стабилност, насочеността към другите и съзнателността кореспондират с по-малко часове прекарани в четене. Високи резултати на фактора отвореност към опита се свързват с по-продължително четене и практикуване на различни видове спорт.
>>> Невротично поведение и как да се справим с него
Домакинската работа и невротизмът
Най-интересните открития на изследването засягат домакинската работа – в противоречие с теорията за петфакторния модел силно съзнателните хора отделят приблизително същото време за чистене и подреждане на дома като останалите.
Въпреки че редът и добрата организация са едни от основните аспекти на фактора съзнателност, всъщност силно невротичните хора са тези, които прекарват много повече часове, миейки чинии, гладейки или бършейки пода.
Едно евентуално обяснение за това разминаване е, че съзнателните участници вече са подредили и изчистили всичко, докато емоционално нестабилните намират безпорядъка за силно притеснителен, но в същото време не са особено умели в поддържането на реда в дома.
Наблюдава се и тенденция между високи резултати на фактора насоченост към другите и вършенето на къщната работа, особено относно гладенето и прането на дрехи.
Докато дълго време се е смятало, че личността е фиксирана, съвременните изследвания показват, че съзнателните усилия могат да доведат до промени. Например, чрез изграждане на полезни навици можем да повишим съзнателността си, а с помощта на когнитивно-поведенческа терапия – да намалим невротичността. Малки промени в начина на мислене и поведение могат постепенно да оформят по-адаптивни личностни модели. |
>>>> Домакинската работа може да бъде терапевтична
Социализирането и отвореността към опита
Още едно интригуващо противоречие касае отвореността към опита и социализирането. Въпреки че високите резултати на този фактор са свързани с по-честа комуникация с другите, всъщност времето, прекарано с хора, е значително по-малко отколкото при ниските резултати. Вероятно това несъответствие се получава, тъй като отворените към опита предприемат прекалено много дейности, които изяждат от времето им.
Основната слабост на проучването е, че изследователите трябва да разчитат на преценката на участниците за дейностите и поведението си, както и на паметта им относно това, което са правили предишния ден и за колко дълго. Въпреки това данните от експеримента предоставят доказателства за връзката между личностните черти и всекидневните действия.
*Rohrer, J. M., & Lucas, R. E. (2018). Only so Many Hours: Correlations between Personality and Daily Time Use in a Representative German Panel. Collabra: Psychology, 4(1), 1. DOI: http://doi.org/10.1525/collabra.112
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Голямата петорка: петфакторният модел за личността
- Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- Как типът личност и личностните черти влияят на психичното здраве
- Четирите типа личности със зодия Водолей, които ще срещнете през живота си
- Причините за неуспеха и страданието ни днес, може би се крият в детството ни
- Проф. д-р Параскев Стоянов - хирург, новатор и патрон на МУ Варна
- 10 изненадващи факта за вашия характер
- Какво разкрива дължината на пръстите за вашата личност
- 10 различни типа личностни разстройства
Коментари към Невротичните хора отделят повече време за домакинска работа