Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Как устойчивостта ни помага да се справим със стреса

Как устойчивостта ни помага да се справим със стреса

от 29 яну 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как устойчивостта ни помага да се справим със стреса - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Устойчивостта е умението на човек да се справя със стреса по ефективен начин.
  • Ние не се раждаме устойчиви, а ставаме такива, когато се сблъскваме с трудни ситуации.
  • Можем да развием своята устойчивост като общуваме с хора, които ни подкрепят, и се грижим за себе си.
  • Понякога устойчивостта е опасна, тъй като кара човек неволно да свиква с източниците на стрес.

Думата „устойчивост“ може да има много значения. Дали не означава да останеш спокоен, когато си в стресова ситуация? Или пък да реагираш бързо, когато ти се случи нещо неприятно? А може би да се научиш да извличаш положителното от трудните ситуации? Дали устойчивостта е нагласа, черта на характера или пък набор от умения?

Устойчивост – дефиниция

Устойчивостта е способността на човек да преодолява стреса по ефективен начин. Не е качество, с което той се ражда, нито пък личен избор. Тя е набор от умения, които развива, когато повтаря едни и същи модели на поведение.

Клиничният психолог Рейчъл Туроу от университета в Сиатъл смята, че устойчивостта може да бъде придобита, но, също както фитнесът в залата, изисква повторението на точно определени упражнения. Желанието да бъдем устойчиви не е достатъчно.

В зависимост от компонентите, от които е изградена нашата устойчивост, ние се справяме по различен начин със стресовите ситуации. Може например да разрешаваме успешно проблемите в личните си отношения, но да изпитваме истински ужас, когато попаднем в задръстване.

Някои от елементите на устойчивостта не притежаваме, просто защото са извън нашия контрол, например доходи, образование и подкрепяща среда. Други можем да си осигурим без особени усилия – физическа активност, хоби, пълноценен сън. Трети отнемат много време – изграждане на подкрепящи отношения, развитие на умения за справяне със стреса, медитация, потискане на вътрешния критичен глас и проява на повече самосъстрадание.

Тъмнокож мъж в профил и ефект на разпадащи се елементи зад него

Устойчивостта не е качество, а умение, което можем да развием

Сред хората битува схващането, че тежките преживявания правят човека устойчив, което обаче, ако не невярно, най-малкото е неточно.

Едно от най-мащабните изследвания върху травмите в детството Adverse Childhood Experiences е проведено през 90-те години в Kaiser Permanente и обхваща над 17 хиляди възрастни. То сочи, че натрупването на стрес в ранна възраст вреди на физическото и психичното здраве. Колкото по-силен и продължителен е стресът, толкова по-тежки са последствията.

Кое тогава помогна на хората да преживят пандемията от коронавирус? Според проучванията ключова роля отново са изиграли елементите, които изброихме по-горе. Всъщност те помагат на човек да премине по-леко и през други стресови ситуации – безработица, рак, развод или насилие.

Модели на поведение

Специалистите са категорични, че устойчивостта може да бъде развита, ако свикнем да следваме определени модели на поведение и ако се научим да изграждаме здравословна заобикаляща среда. Повечето от нас вярват, че най-доброто решение е да се стараем стресът да не ни влияе, тоест да „го преодоляваме бързо“ и да продължаваме. В някои случаи може би е възможно. Ако например сме забравили важна среща, вероятно е по-щадящо за нас просто да си кажем: „О, не, трябва да се извиня веднага и да помоля за пренасрочването й!“ Едва ли би било по-здравословно, ако започнем да се гневим на себе си и да си казваме, че сме ужасни.

Ако обаче преживяваме раздяла с любим човек? Дали е по-добре да забравим бързо или да отделим време, за да анализираме ситуацията, да се излекуваме и да научим нещо ново за себе си, което ще ни помогне да израснем емоционално? Избягването не е устойчивост. То само води до потискане и задушаване на истинските ни чувства, което може да навреди сериозно на психичното ни здраве.

Има хора, които изглеждат устойчиви, но всъщност се страхуват да се изправят срещу неприятните емоции, или пък избират нездравословни механизми за справяне с тях – злоупотреба с алкохол и др.

>>> Можете да се справите с всяка трудност в живота, ако развиете своята устойчивост

Посттравматичен растеж

Болезнените чувства и преживявания ни помагат да израстваме. Посттравматичният растеж се свързва с положителните промени, които настъпват у човека след преживяна травма. Тези положителни промени се дължат най-вече на „изграждащите елементи“ на устойчивостта – пълноценни връзки, осъзнаване колко ценен е животът и развита философска нагласа към него. Нереалистично е да очакваме винаги да се чувстваме добре или да реагираме бързо на всяко събитие. Има случаи, когато е за предпочитане да забавим темпото и да анализираме най-дълбоко скритите чувства, колкото и неприятни да са те. Само така ще израснем духовно и емоционално.

Жена с тъмна права коса и синя риза, която е затворила очи, а около нея има таблети, телефони и графици

Устойчивостта не е универсално решение

Да сме устойчиви не означава само да сме психически стабилни или да не позволяваме на случващото се да ни влияе. Ако постоянно се стремим да изглеждаме сякаш сме щастливи (дори когато не сме), можем да си навредим още повече. Така нареченото емоционално съвършенство може да ни внуши, че нямаме нужда от професионална помощ. Понякога е по-здравословно да променим обстоятелствата, които ни причиняват стрес, например работата, вместо да се адаптираме към тях.

Кога устойчивостта вреди

Макар справянето с предизвикателствата в живота да е ключово за нашето благоденствие, има групи от хора, за които думата „устойчивост“ носи повече негативи. От оцелелите след преживяна травма, жертвите на расизъм или хомофобия и живущите в райони, засегнати сериозно от климатичните промени, също се очаква да бъдат устойчиви, което обаче означава да приемат статуквото, вместо да потърсят отговорност от виновните или да ограничат източниците на стрес.

Когато придаваме твърде голямо значение на устойчивостта, ние неволно подкрепяме проявите на расова дискриминация, защото вярваме, че жертвите са достатъчно устойчиви, за да се справят с трудностите. За да отговорят на представата на обществото за устойчивост, те слагат маската на привидното щастие. Проблемът е, че непрекъснатият стремеж да изглеждат силни в очите на другите, всъщност ги уморява и ги прави още по-нещастни. Необходимостта да се адаптират и да приемат всяка форма на микроагресия има своята висока цена. Тя разклаща както физическото, така и психичното им здраве.

Устойчивостта има различни измерения и аспекти за различните хора и обстоятелства. Повечето от нас биха могли да я развият като изградят по-подкрепящи отношения с другите, отделят повече време за физическа активност и бъдат по-малко критични към себе си. 

Източник:

What is resilience? A psychologist explains the main ingredients that help people manage stress: theconversation.com/what-is-resilience-a-psychologist-explains-the-main-ingredients-that-help-people-manage-stress-218323

Още по темата:
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Техники за заземяване при силен стрес Техники за заземяване при силен стрес
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
  • Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЙОГУРТ ПРОБИОТИЧЕН РЕВИТАЛИЗИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 200 мл.
12.00лв.

ЙОГУРТ ПРОБИОТИЧЕН РЕВИТАЛИЗИРАЩ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД КОНЦЕНТРАТ УРЕЯ 8% С НАТУРАЛНО РОЗОВО МАСЛО 200 мл.

НЕВРОХЕЛТ ПЛЮС капсули * 40
43.40лв.

НЕВРОХЕЛТ ПЛЮС капсули * 40

АШВАГАНДА капсули 7200 мг * 60 УЕБЪР НАТУРАЛС
70.60лв.

АШВАГАНДА капсули 7200 мг * 60 УЕБЪР НАТУРАЛС

НАУ ФУДС КЕЛП таблетки 150 мкг * 200
36.00лв.

НАУ ФУДС КЕЛП таблетки 150 мкг * 200

ХАЯ ЛАБС АШВАГАНДА капсули 450 мг * 90
39.00лв.

ХАЯ ЛАБС АШВАГАНДА капсули 450 мг * 90

СТРЕС. КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА НЕГО - ПРОФ. ГРЕГ УИЛКИНСЪН
4.95лв.

СТРЕС. КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА НЕГО - ПРОФ. ГРЕГ УИЛКИНСЪН

Коментари към Как устойчивостта ни помага да се справим със стреса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как устойчивостта ни помага да се справим със стреса
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:16
    Коментирайте "Как устойчивостта ни помага да се справим със стреса"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
  • Използвайте ашваганда за справяне със стрес и хормонален дисбаланс
  • Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Фламексин 20мг таблетки помага ли при главоболие?

преди 1596 дни, 13 часа и 33 мин.

Рупафин помага ли срещу алергия?

преди 1796 дни, 2 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival