Когато се фокусираш предимно върху мрачната страна на нещата: 4 съвета за промяна на гледната точка
Събуждате се и незабавно попадате в плен на негативни мисли, въртящи се около всичко, което трябва да свършите. Влизате в кухнята и виждате само това, което не е на мястото си. Вярвате, че можете да бъдете по-организирани и старателни във всичко – както вие самите, така и всички членове на семейството ви.
Вие сте хипер фокусирани върху неизпълнени задачи, проблеми, недостатъци, грешки, дъждовни дни, прах и мръсотия. Вие просто не можете да НЕ бъдете отрицателни и много често дори не забелязвате перманентното си негативно отношение. Вие сте благодарни за това, което имате, благодарни сте за живота си и любимите си хора, но дори благодарността, която изпитвате, не ви помага да излезете от капана на негативното мислене.
Някои от нас развиват негативна перспектива вследствие на възпитанието си. Според психотерапевта Лиз Морисън "ако родителите са песимистично и негативно настроени, то тяхното отношение към живота ще се превърне в модел и за децата им". Ако майката се фокусира върху бъркотията след детското парти, а не върху хубавото събитие, случило се в дома, или ако бащата се фокусира върху счупената седалка на велосипеда, а не върху добрата новина, че момчето му вече може да го кара без чужда помощ, то по всяка вероятност децата на тези родители ще имат същото негативно отношение към всичко случващо се около тях.
Възможен е и друг вариант, в който родителите са супер поддържащи и позитивни, но насочващи песимизма и негативизма си към самите себе си, което води до постоянно самокритикуване и самоосъждане за всевъзможни дреболии. Според терапевти друга честа причина за негативно отношение към живота са стресът и емоционалните травми.
Някои хора са особено податливи на негативизъм поради генетична предразположеност към депресия, тревожност, меланхолия. "В тези случаи мозъкът е склонен да нарушава реалността, често създавайки негативен разказ за нас и постиженията ни, които в този момент ни се струват напълно реални и точни", казва терапевтът Мара Харшфелд. По думите й не е лесно да се разделим със своя негативизъм, но можем да се постараем да променим начина, по който реагираме на негативните си мисли.
Вижте няколко идеи, които ще ви помогнат в тази важна за личното ви развитие задача.
Идентифицирайте негативизма
Негативизмът може да е толкова естествен за вас, че дори да не осъзнавате, че гледната ви точка е напълно изкривена. Всъщност за голяма част от хората отрицателното отношение е толкова естествено, колкото е дишането. Ние не мислим за това колко негативни сме, просто сме негативни, без дори да обръщаме внимание на това. Както казва Харшфелд, не е възможно да променим това, което не виждаме.
Повечето от нашите отрицателни възгледи са когнитивни нарушения или грешки в мисленето. Те може да звучат логически и точни. Но те не са истини; те са лъжи.
Дайте име на негативизма си
Терапевтът Мара Харшфелд съветва да дадем име на негативизма си и дава пример със своя клиентка, нарекла склонността си да вижда всичко в черни нюанси, "Отрицателната Нанси". Според Харшфелд това помага да маркираме негативизма си като такъв, да се освободим от чувството за вина и да бъдем много по-обективни в преценката на случващото се.
Говорете за своя негативизъм
Трябва да се научим да реагираме правилно и продуктивно на негативната част от нас, но за да го направим, първо трябва да признаем и говорим за нейното съществуване. Ключът към това е да опознаем страховете си и да се научим да се отнасяме към себе си с повече съчувствие и разбиране.
"Идеята да говорим на част от себе си, сякаш е отделна от личността ни, може да изглежда глупаво или странно. Но това всъщност е ефективна техника от "Теория на вътрешните семейни системи" (IFS), базиран на доказателства модел, създаден от д-р Ричард Шварц за лечение на емоционалните травми чрез приемане на себе си и самосъстрадание", обяснява Харшфелд.
Стабилизирайте нервната си система
Един от най-ефективните начини да оставате спокойни дори в напрегнати дни, е практикуването на дихателни упражнения или медитация.
Една от най-полезните дихателни техники е 4-4-6, която задейства парасимпатиковата част на вегетативната нервна система и работи за успокояване на тялото. Техниката се състои от вдишване, разделено на 4 малки глътки въздух, задържане на дъха за 4 секунди и издишване, разделено на 6 малки части.
Може да си мислите, че негативизмът ви е постоянна, упорита част от вас. Може да чувствате, че никога няма да се промените. Но не се отказвайте. Напомняйте си редовно защо искате да промените навиците си. И помнете: Преодоляването на негативизма е постоянен процес, еволюция, която изисква опознаване на собствената личност и страхове, упорит труд и осъзнатост.
Редактор: Ина Фенерова
Източник: psychcentral.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- Джо Диспенза: Мислите променят тялото ни – те го разболяват, но и лекуват
- Наръчник за начинаещи: Как да заместваме негативните мисли с реалистични твърдения
- 5 начина да спрем да абсорбираме негативната енергия на околните
- Лесно упражнение ще ви помогне да излезете от капана на негативното мислене
- Честото пътуване със самолет влияе негативно върху здравето
- Променете негативните си черти с 10 принципа от Дзен
- Отървете се от негативните идеи чрез "спиране на мисленето"
- Отрицателните мисли не помагат при лечението на злокачествените заболявания
- 5 знака, че негативните хора в живота ви имат твърде много власт над вас
Коментари към Когато се фокусираш предимно върху мрачната страна на нещата: 4 съвета за промяна на гледната точка