Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Колко дълго трябва да трае една психотерапия

Колко дълго трябва да трае една психотерапия

от 22 ное 2018г., обновено на 24 сеп 2021г.
Редактор: Нора Маркова
Колко дълго трябва да трае една психотерапия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Когато създателите на психотерапията започват да практикуват вече признатия за стандартен подход в психологията преди повече от 100 години, се е приемало за норма клиентите да посещават психотерапевта си в продължение на дълги години, често по няколко пъти на седмица, без да са си поставили ясно дефинирани цели за психичното си здраве.

Практикуващите психотерапия са се стремели към постигането на значителна промяна в клиентите си, но са вярвали, че подобна трансформация е малко вероятна, тъй като на хората им е определено да продължават да живеят живот, определян от индивидуалния им характер и доминиран от техните емоции и неврози. Тези терапевти са искали да присъстват, когато клиентите им са започвали да изживяват моменти на внезапна яснота – да им помагат в процеса на осъзнаване на самите себе си.

Терапията тогава се е приемала за безвредна и полезна, притежаваща почти безкраен характер (продължаваща неопределен период от време). Терапевтите са вярвали, че терапията представлява най-важният аспект от живота на клиента им.

Възходът на краткотрайната психотерапия

Преди около 40 години обаче гледната точка на класическите психотерапевти остава на заден план. Причината за това е пристигането на нова вълна терапевти, които осъзнават, че само няколко (понякога дори само една) сесии са необходими за постигане на промяна. С помощта на сравнително малък брой добре подбрани думи, позитивна позиция  и оптимистичен набор от нагласи те демонстрират, че не е необходимо терапията да бъде безкраен процес, за да бъде ефективна.

Новото поколение психотерапевти предпочитат прагматичния метод, изискващ минимална интервенция, и се отказват от идеята за "лек" за психичните разстройства. Те разглеждат психологичната промяна като неизбежна и приемат, че голяма част от измененията ще се случат след приключването на терапията.

Те поддържат идеята, че психотерапията може да приеме ролята на катализатор, който клиентът вгражда в начина си на мислене и действията си, за да промени своето бъдеще. Новото поколение психотерапевти осъзнават, че някои психологични подходи – особено тези, които изискват от клиента да изживява отново и отново травматични събития по време на сесиите – могат да бъдат вредни.

Имайки предвид всичко казано за този тип психотерапевти досега, може да се направи заключението, че психотерапията представлява лош бизнес модел – практикуващите специалисти непрекъснато губят клиенти, тъй като им помагат да водят здравословен начин на живот по възможно най-бързия и ефективен начин. Така че е разбираемо защо някои психотерапевти предпочитат по-дългосрочните терапии, които предоставят стабилен приток на доходи, и също така е лесно обяснимо защо част от тях се изказват критично за краткосрочния подход. Въпреки това редица изследвания показват колко резултатна може да бъде кратката терапия за широк спектър от емоционални и поведенчески проблеми – от депресия до зависимост.

Структурирана интермитентна терапия

През последните 10 години нов вид терапия – структурирана интермитентна терапия – започва да набира популярност сред практикуващите специалисти. Този метод представлява златната среда. Според този модел на действие на терапевта клиентът идва за няколко първоначални сесии, които могат да бъдат една, две, шест или десет. След приключването на интермитентната терапия клиентът посещава терапевта си за допълнителни сесии, когато почувства нужда от това. Тези посещения могат да са ежемесечни, шест пъти на година или ежегодни. Клиентът решава колко често да се вижда с психотерапевта си и упражнява контрол върху собствената си терапия вместо да следва стандартните препоръки за това колко точно сесии са необходими за постигане на промяна и разрешаване на проблемите.

Интермитентната терапия е прагматичен начин за управляване на очакванията на клиента и терапевта. Тя е ориентирана към прогрес вместо към лек (въпреки че значителна трансформация се случва) и предлага гъвкава и широка гама от методологии и възможности за лечение.

Терапевтите, поддръжници на интермитентна терапия, виждат себе си като колаборатори, работещи заедно с клиента, и често го обучават относно същността на когнитивните процеси, за да може той/тя да бъде по-добре информиран/а относно своите проблеми и евентуалните решения. Както психотерапевтите, които предпочитат кратките терапии, интермитентните специалисти се фокусират върху силните страни и успехи на клиентите си, едновременно с това учейки посетителите на терапия, че трудностите са преодолими. Практикуващите интермитентна терапия дефинират ясно и бързо проблема, като същевременно го разграничат от клиента колкото се може по-бързо, като говорят за психичните разстройства в трето лице – "Как въздейства депресията на действията ти?".

Осигурявайки услугите си за неопределен период от време, за да може клиентите да се чувстват подкрепяни и по-добре разбрани, терапевтите вземат предвид преходната природа на човешката същност, зависеща от всекидневните преживявания.

Сесиите, които се провеждат в днешно време, са значително по-дълги от тези на първоначалните психотерапевти. В началото 50-минутните сесии са били стандартни, докато сега повечето психотерапевти отделят около 75 минути на клиент. Смята се, че по-дългите сесиите спомагат за по-качествено обсъждане на проблематичните аспекти от мисленето и поведението на посещаващите терапия. Разбира се, всеки професионалист определя сам продължителността на своите сесии, така че споменатите тук примери вероятно не важат за всички практики.

Източник:

mentalhelp.net

Още по темата:
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • Психологически причини за затлъстяването и роля на психотерапията Психологически причини за затлъстяването и роля на психотерапията
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Що е интегративна психотерапия Що е интегративна психотерапия
5.0/5 4 оценки

Коментари към Колко дълго трябва да трае една психотерапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Колко дълго трябва да трае една психотерапия
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:53
    Коментирайте "Колко дълго трябва да трае една психотерапия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
  • Център за възстановяване и ресоциализация "Green valley", гр. Казанлък
  • Тодор Петров Андреев
  • Лечение при булимия
  • Психологически причини за затлъстяването и роля на психотерапията
  • Д-р Ървин Ялом: Най-добрите истини са кървавите истини, изтръгнати с месото от собствения жизнен опит
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Какво представлява мултимодалната терапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 29 дни, 4 часа и 28 мин.

Хексахидроканабинол - HHC - Новият синтетичен канабиноид - какво трябва да знаем

преди 136 дни, 5 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival