Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
Терминът нарцисизъм означава любов към себе си и се свързва със самовъзхищението и егоизма. По принцип тази черта на характера не се вписва във вселената на една любяща майка. Въпреки това някои майки проявяват нарцистично поведение към дъщерите си, което може да има дългосрочни последствия.
Разбирането на връзката между нарцистичните майки и техните дъщери може да предложи по-добро изцеление в зряла възраст.
Характеристики на нарцистичното поведение
Въпреки че нарцистичното личностно разстройство е рядко състояние на психичното здраве, израстването с родител, чието поведение се припокрива с нарцисизма, е по-често, отколкото си мислим.
Майките с нарцистични черти са склонни да имат определено поведение, което според сертифицирания психиатър на деца и възрастни д-р Леа Лис от Ню Йорк най-често се проявява чрез:
- липса на емпатия;
- егоцентризъм;
- вербална агресия;
- липса на представа как поведението им влияе на другите.
Базираният в Австралия съветник Шагун Маурия отбелязва, че нарцистичните майки са способни да:
- засрамват;
- ревнуват;
- сравняват децата си;
- третират децата си като тяхна собственост;
- вбесяват при всяка предполагаема заплаха за тяхното превъзходство;
- обезсилват;
- нарушават граници;
- очакват признание и похвала от децата си;
- говорят постоянно за себе си;
- унижават децата си, за да се почувстват по-добре.
Въпреки това, ако вашата майка се е отнасяла по този начин, запомнете, че не заслужавате такова отношение.
Последици от живота с нарцистична майка
>>> 6 признака, че сте отгледан от родител с нарцистично личностово разстройство
Майките с нарцистични склонности могат да оставят дългосрочни последици върху живота на дъщерите си. Но научаването как поведението на вашата майка ви е повлияло като дете и сега като възрастен, може да ви помогне да постигнете облекчение. Ето някои характерни последици:
Вяра, че любовта е условна
Според Маурия убеждението, че любовта е условна произтича от това да имаш майка, която предоставя обич и одобрения само ако правиш това, което тя иска.
„Това води до емоционални възходи и падения или „разцепване.“, коментира д-р Леа Лис. „Разцепването може да ви накара да гледате на всичко и всички в черно и бяло.“ Според д-р Лис това убеждение може да доведе до бъдещи проблеми във взаимоотношенията или ниско самочувствие.
Убеждение, че трябва да се спазват определени правила
Подобно на ефектите на условната любов, когато вашата майка ви обича само според определен набор от парадигми, е лесно да мислите, че трябва да се подчинявате на определени правила, дори ако по този начин пренебрегвате собствените си нужди.
Опитайте се да запомните, че не е нужно да се придържате към потенциално неудобни правила или ситуации. Вместо това можете да изградите отношения с хора, които уважават вашите граници.
Чувство, че си ценен заради външен вид и постижения
Нарцистичните майки обикновено са прекалено загрижени за външния вид и постиженията на дъщерите си и как те се отразяват на тях. Подобно поведение от страна на майка ви може да ви накара да вярвате, че сте ценени само заради това, което можете да предложите на другите.
Приемане на вербално насилие и манипулация в отношенията
„Ако вашата майка прилага емоционално насилие и единственият начин да получите любов е да живеете според нейните правила, тогава е възможно да пренебрегнете собствените си нужди, за да я направите щастлива.“, казва Лис.
Тъй като злоупотребата и манипулацията може да са се смятали за норма при израстването ви, може да приемете тези поведения и във вашите взаимоотношения като възрастни. Въпреки това се опитайте да запомните, че насилствените тенденции никога не са част от здравите партньорства.
Самообвиняване
Ако майка ви постоянно ви е обвинявала за проблемите си, докато сте били деца, съвсем нормално е като възрастни да изпитвате силно чувство на вина.
„Постоянното обвиняване в крайна сметка ще ви накара да започнете да укорявате себе си за всичко нередно.“, казва Маурия. Тя добавя, че това може да доведе до нестабилно чувство за идентичност или самочувствие, при което човек започва да вярва, че не е достатъчно добър за нищо или никого.
Склонност за постоянно угаждане
Постоянният стремеж за задоволяване на нуждите на майка с нарцистични черти може да провокира склонност за угаждане и на другите. „Това в крайна сметка ще ви превърне в човек, който винаги иска да се погрижи за нуждите на другите хора, дори и да не им дължите нищо.“, казва Маурия.
Може също да пренебрегнете собствените си нужди във взаимоотношенията или да се смятате за бреме за другите. Въпреки това знайте, че заслужавате да бъдете подкрепяни и обгрижвани – от себе си и от другите.
Избягване или преследване на любов
Шагун Маурия казва, че пренебрежението, малтретирането или емоционалното отсъствие, което често съпътстват живота с майка с нарцистично личностно разстройство, може да ви накара да се запитате дали сте в безопасност в компанията на други хора. Това оказва влияние върху начина, по който се свързвате с хората през целия си живот.
Желание за постоянно валидиране
Според Маурия израстването с чувството, че сте недостойни за майка ви, може да доведе до необходимост от постоянно валидиране във вашите взаимоотношения. „Когато намерите човек, който иска да бъде с вас, може да откриете, че желаете непрекъснато да ви уверява, че ви обича.“, казва Маурия.
Показване на нарцистични черти
Възможно е дори да възприемете нарцистичните черти на майка ви – съзнателно или не. „Вероятно ще се опитате да победите майка си, като се присъедините към нея, гарантирайки, че сте най-умният човек в стаята, така че тя никога повече да не може да ви накара да се почувствате безполезни.“
Отрицателни последици за здравето
Много често детството оказва влияние върху цялостното здраве, особено ако са налични неблагоприятни преживявания, които са останали неизлекувани.
Проучване на Trusted Source от 2020 г. предполага, че човек може да развие психически и физически здравословни проблеми в резултат на неблагополучие в детството.
Потенциалните състояния, които може да развиете в резултат на травма в детството, като например израстване с нарцистична майка, включват:
- тревожни разстройства;
- разстройства на личността;
- хранителни разстройства.
Как да се възстановите и излекувате
Без значение как се чувствате днес в резултат на отношенията с майка ви, знайте, че е възможно да се възстановите от дългосрочните въздействия от живота с нарцистичен родител.
Научете повече за нарцисизма
Първо, може да бъде полезно да научите повече за нарцистичното личностно разстройство и нарцистичното поведение. Това може да ви даде сила, да ви освободи от вината и да ви отведе по-близо до изцелението.
Маурия препоръчва да обърнете внимание на следните теми:
- Какво е нарцисизъм?
- Как нарцисизмът се проявява в родителството?
- Потенциалните последици от нарцистичните черти на родителя.
След това „направете крачка назад и разберете как травмата от детството е променила гледната ви точка към света и по какъв начин противодействате на тези изкривени образи, обети или обещания.
Потърсете помощ
Всеки се справя с травмата по различен начин. Ако се нуждаете от подкрепа, докато преработвате раната от детството, помислете дали да не потърсите помощ.
„Говорете с приятел или започнете терапия, ако това е нещо, с което смятате, че няма да можете да се справите сами.“, предлага Маурия.
>>> Нарцистичното личностово разстройство: помага ли груповата терапия
„Диалектичната поведенческа терапия (ДПТ) може да бъде чудесна за момичета, чиито родители са ги малтретирали емоционално.“, добавя Лис. Според нея ДПТ може да помогне в научаването на:
- умения за справяне;
- комуникационни умения;
- фокус върху настоящия момент.
Свързването с подкрепящи хора е друг фантастичен начин за изцеление. „Не е важно семейството, в което си роден, а семейството, което сам избираш.“, обяснява Лис. „Намерете добри ментори или други жени, от които можете да получите одобрението, което майка ви не може да ви осигури.“
Други начини за възстановяване включват:
- Признаване, че поведението на майка ви е вредно.
- Обработка и почитане на чувствата ви.
- Практикуване на прошка.
- Практикуване на грижа за себе си.
- Поставяне на граници във взаимоотношенията с майка ви.
How a Mother’s Narcissistic Behavior May Affect Their Daughters Long Term: https://psychcentral.com/disorders/narcissistic-personality-disorder/narcissistic-mothers-the-long-term-effects-on-their-daughters
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
УИ БЕЙБИ КЛАСИЧЕСКИ БЕЛИ ПОДЛОЖКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ СЛОЙ * 40
УИ БЕЙБИ СИЛИКОНОВИ ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА * 2
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво представлява феноменът ghosting във взаимоотношенията
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Какво е макиавелизъм в психологията
- Какво е нарцистично личностово разстройство
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- 10 неща, от които нарцисистите се страхуват най-много
- Защо раздялата с нарцисист е толкова трудна
- Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
- Нарцисист у дома – как да се справим
- Грандомания и рисковете, които крие тя
Коментари към Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план