Ефективни начини за справяне с конфликтни личности
Забелязали ли сте, че броят на конфликтните хора се увеличава все повече и повече? Те сякаш са навсякъде – сред колегите, приятелите, близките ни и дори на опашката в магазина.
Изследванията показват, че подкрепящите взаимоотношения са полезни за нашето психическо и физическо здраве. Ето защо не е чудно, че справянето и поддържането на продължителни отрицателни взаимоотношения с хронично "трудни" хора може действително да бъде вредно за здравето ни. Този постоянен стрес може да ни въздейства емоционално и физически. Поради това е добре да минимизирате или прекъснете взаимоотношенията, които са изпълнени с конфликти, когато това е възможно. Но как да постъпите, ако въпросният човек е член от семейството ви, колега или някой, който просто не можете да отстраните от живота си с лека ръка?
Следвайте съветите по-долу, за да подобрите комуникацията си с конфликтните личности в обкръжението си:
Поддържайте разговорите неутрални
Избягвайте да обсъждате лични теми и такива, които ви разделят, като например религия, политика или други въпроси, които предизвикват конфликт. Ако другият се опитва да ви ангажира с дискусия, която вероятно ще се превърне в спор, променете темата или напуснете стаята.
Не се опитвайте да променяте конфликтна личност
Когато си имате работа с труден човек, не се опитвайте да го променяте. По този начин единствено ще събудите борба за власт, ще предизвикате отбрана, ще събудите критика или ще влошите нещата по друг начин. Това само ще превърне и вас в труден за комуникация човек.
Знайте какво е под вашия контрол
Променете реакцията си към другия - това е всичко, което можете да промените. Например не мислете, че трябва да се примирите с поведение, което ви обижда. Вместо това, можете да използвате асертивна комуникация, за да очертаете граници, когато отсрещният реши да ви третира по неприемлив начин.
Създайте по-здравословни модели
Не забравяйте, че повечето затруднения във взаимоотношенията се дължат на динамиката между двама души, а не на "лошотията " на единия. Твърде възможно е в проблемните взаимоотношения да повтаряте едни и същи модели на взаимодействие отново и отново. Промяната на реакцията ви може да ви изведе от този коловоз. Здравата реакция може да подобри шансовете ви за изграждане на по-здравословен модел.
Имайте очи за най-доброто в хората
Опитвайте се да търсите положителните аспекти у другия, особено когато става дума за семейството, и да се фокусирате върху тях. По този начин той ще се чувства по-ценен и най-вероятно ще ви бъде много по-приятно да прекарвате времето си заедно.
Помнете с кого си имате работа
Важно е да виждате най-доброто у отсрещния, но не се преструвайте, че отрицателните му черти не съществуват. Не споделяйте тайните си на клюкаря, не разчитайте на несериозния и не търсете обич от някого, който не е в състояние да ви я даде. Това е част от приемането на човека такъв, какъвто е.
Търсете подкрепа там, където можете да я намерите
Търсете подкрепа от тези, които са в състояние да отговорят на вашите нужди. Разказвайте тайните си на надежден приятел, който е добър слушател, или анализирайте чувствата си чрез писане в дневник. Разчитайте на хора, доказали се като надеждни и подкрепящи, или намерете добър терапевт, ако имате нужда от такъв. Това ще помогне на вас и на отсрещния, като премахне напрежението във връзката и източника на конфликта.
Откажете се или се дистанцирайте, ако имате нужда от това
Знайте кога е време да се дистанцирате и го направете. Ако отсрещния не може да е около вас, без непрекъснато да ви противостои, минимизирането на контакта може да е от ключово значение. Ако той постоянно ви обижда, най-добре е да прекъснете връзката си с него и да го информирате защо правите това. Обяснете му какво трябва да се случи, за да поддържате връзка и приключете разговора. (Ако обидата идва от шеф или колега, може да се наложи да смените работата си.)
>>> Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
Самонапомнянето може да предотврати конфликта
Запомнете: „Никога не спорете с някой, който вярва в собствените си лъжи“. Този цитат може да ви бъде като знак СТОП, когато сте фрустрирани от отказа на трудния ви събеседник да види реалността или да спазва най-базови социални конвенции за справедливост или взаимно уважение. Трудният човек лъже себе си по много начини.
Припомнянето на горния цитат е добър пример за онова, което клиницистите наричат положителен вътрешен диалог, когато се чувствате провокирани. В крайна сметка, причината, поради която човек не бива да спори с някого, който вярва в собствените си лъжи, е, че последният изхожда от съвсем различни правила на играта.
Приемете, че никога не можете да „спечелите“, когато си имате работа с труден човек
Трудните хора са такива от години. Душевният им свят не е дружелюбен или доверчив. Те могат да бъдат хищни и конкурентни, а завистта и гневът често бълбукат под повърхността. Докато обикновено човек влиза в стая, пълна с други хора, без обширни, предварително създадени, представи за това кои са те, трудният човек автоматично започва да изследва околната среда в опит да разбере кой представлява заплаха или е противник, кой може да подкопае авторитета му или да го разбере погрешно. Тъй като социалните взаимодействия на такъв човек обикновено са изпълнени с неудовлетвореност или напрежение, той приема другите като противници. Съответно той вижда социалните ситуации като взаимодействия, които водят или до победа, или до загуба.
Трудните хора са фиксирани в това да не се чувстват дефицитни; да не бъдат изложени публично или лично заради своите слабости или ограничения, така че им е нужно да прекратят конфликта с чувството, че са спечелили и надделели. Никога няма да „спечелите“ с някого, чието самочувствие зависи изцяло от изхода на конфликта, така че единствената разумна стратегия е да избягвате да се ангажирате твърде дълбоко с него. |
>>> Трудна комуникация: как да се справим с проблемните хора
Веднага щом заподозрете, че конфликтният човек се опитва да ви ангажира, използвайте разсейваща мисловна техника
Когато осъзнаете, че сте на ръба да бъдете ангажирани в спор с трудния си събеседник и вече ви обземат негативни чувства, разсейте се, докато той говори. Например направете мислен списък на всички рождени дни на приятели или семейство през следващия месец; на всичко онова, което трябва да напазарувате за дома си; на нещата, които трябва да почистите или организирате.
Трудните хора се свързват с другите по начин, който често е фрустриращ. Накратко, те не успяват да се свържат с другите по последователен, просоциален начин. Нереалистично е да предотвратите чувството на фрустрация с тези хора, но горните техники могат да ви спестят някои разочарования.
Използвайте метода CARS за справяне с конфликтните личности
Според терапевта Бил Еди ефикасен начин за справяне с конфликтните личности в обкръжението е методът, известен като CARS (Connecting; Analyzing; Responding, Setting).
Той се състои от 4 компонента:
- свързване чрез емпатия, внимание и уважение;
- анализ на възможностите в конкретната ситуация и подчертаване на свободата на избор;
- запазване на спокойствие и предоставяне на информацията, която убягва на събеседника ви;
- определяне на границите на поведението, което можете да понесете.
Този метод често е обратното на това, което искате да направите, но според терапевта Бил Еди той е изключително ефективен, защото действа успокояващо на висококонфликтните личности и ги фокусира върху изборите, които имат.
Нека разгледаме по-подробно тези 4 четири компонента:
- Проявата на съпричастност: „Разбирам колко си разочарован и искам да ти помогна”, внимание: „Разкажи ми повече, за да разбера напълно гледната ти точка” и уважение: „Оценявам колко много труд и време вложи, за да успее проекта ти” ще ви помогне да установите връзка с конфликтния си събеседник. Този тип твърдения успокояват хората и ги карат да се чувстват в безопасност с вас, което помага да се съсредоточите по-спокойно върху разрешаването на проблемите. Разбира се, има случаи, в които просто трябва да избягате от тях и да не правите никакви опити за разговор.
- Анализиране на опциите: След като успокоите и установите връзка с конфликтния си събеседник, анализирайте възможностите за изход от проблемната ситуация, стараейки се да държите емоциите под контрол. Може да кажете: „Случилото се е много разочароващо. Нека да помислим какви за възможностите за разрешаването на проблема.” Това ще ви предпази от затъване в оплакванията му, но също така няма да ви натовари с отговорността вие да решите проблема му. Просто му покажете вариантите, които има.
- Запазете спокойствие дори при враждебно отношение и му предоставете повече информация за проблема. Конфликтните личности са склонни да проявяват враждебност дори към хора, които са добронамерени към тях. Освен това, те често изкривяват информацията, без дори да си дават за сметка за това. Вместо да спорите за неверните факти или да се впечатлявате от враждебното отношение, отговорете кратко, информативно, приятелски, но твърдо.
- Определете границите на поведението, което можете да понесете. В много случаи определянето на границите е най-важната и най-трудна стъпка в комуникацията с трудни хора. Обикновено те не могат се владеят и въвличат околните в безкрайни спорове и скандали, импулсивни са и рядко се интересуват от това дали поведението им може да им навреди, дали то притеснява или наранява другите. Затова е наложително да определите границите с твърдо заявление, че можете да се опитате да съдействате, но няма да търпите агресивно или обидно отношение.
Справянето с конфликтни личности може да бъде трудно, но комбинация от посочените техники ще ви помогне да общувате спокойно и разумно с тях, което значително ще улесни живота ви.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
- 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
- Как да управляваме конфликтите на работното място
- Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция
- Мъжкото мълчание: Защо мъжете се страхуват да споделят желанията си в отношенията с жените
- Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
- Овладяването на стреса и емоциите е ключът към разрешаването на конфликтите
- Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент
- Близките отношения между братята и сестрите са от помощ при конфликти между родителите
Коментари към Ефективни начини за справяне с конфликтни личности