Как да се справите с неловките ситуации по време на семейно събиране
Акценти
|
Празниците са чудесен повод да се съберем с близките си. Понякога обаче точно тогава попадаме и в неловки ситуации, свързани с разногласия, разгорещени дискусии по политически теми например и какво ли още не. Чувстваме се неудобно, когато не знаем как да постъпим – било то защото не сме се сблъсквали с подобно предизвикателство досега, защото са ни нападнали напълно неочаквано или защото не сме сигурни каква всъщност е ролята ни в разигралата се сцена.
Философът Александра Плакиас от колежа „Хамилтън“ изучава моралната психология. Нейният научен интерес е фокусиран основно върху чувството на неловкост и начините, по които социалният дискомфорт кара хората да се въздържат от обсъждане на деликатни теми или да участват в напрегнати разговори. Тя смята, че неудобството им пречи да изразяват мнението си, но и че благодарение на него човек лесно разпознава ситуации, в които социалните норми не се спазват.
Неловките ситуации произтичат от липсата на подходящи социални умения
Хората много често обвиняват себе си, когато се почувстват неловко, защото мислят, че грешката е тяхна. Истината е, че отговорност носят всички замесени. Провалът не е индивидуален, а общ. Плакиас уточнява още, че неловкостта не се отнася до човека, а до ситуацията. Тя става неловка, защото нямаме нужните ресурси и умения да я контролираме ефективно.
Често неудобството и объркването се смятат за взаимозаменяеми понятия, което не е правилно. И именно защото са различни, начините за справяне с тях също са различни. Объркването е реакция на човешка грешка. Най-доброто решение, за да го преодолеем, е като признаем грешката си, приемем я и продължим напред. Неудобството от друга страна се дължи на липсата на социални умения. Тук единственото, което можем да направим, е да предвидим какво предстои и да му попречим да се случи.
Все пак, невинаги е възможно да предотвратим неловка ситуация. Затова Плакиас предлага няколко стратегии, които могат да ни помогнат да минимизираме „щетите“ и да преминем през трудната ситуация.
» Ефективни начини за справяне с конфликтни личности
Определете ролята си и си поставете ясна цел
Несигурността е катализатор на неловкостта. Преди да решите да участвате в потенциално неловко социално взаимодействие с някого, си задайте въпроса „Какво искам да постигна с това?“
Когато сте наясно с целите си, не само ще изиграете по-добре вашата роля в самия разговор, но и ще изпратите ясни сигнали на другите за техните роли в разгръщащата се напрегната ситуация.
Ако се притеснявате, че чичо ви отново ще подхване онази политическа тема, която винаги създава напрежение сред събралите се, помислете каква бихте искали да е развръзката. Искате ли да го убедите, че не е прав? Едва ли ще успеете. Искате ли останалите членове на семейството да не са толкова напрегнати? Или може би да чуят вашата гледна точка?
Разбира се, предварителното обмисляне на възможните сценарии не гарантира, че всичко ще премине гладко и никой няма да бъде наранен или обиден. Но със сигурност ще се почувствате по-уверени в способността си да постигате желания от вас резултат.
Не обвинявайте себе си и не се фокусирайте върху собствените си чувства
Ако в неприятна ситуация обръщате внимание единствено на собствения си дискомфорт или пък търсите причината за нея в себе си, само ще я влошите. Фокусът върху самите вас ви пречи да се свържете с околните и да разчетете правилно техните сигнали, които понякога подсказват как е най-добре да постъпите. Постарайте се да наблюдавате и другите участници в дискусията.
Планирайте, търсете съдействие и бъдете ясни
Свикнали сме да планираме ежедневието и живота си, но не и социалните си взаимодействия. Сякаш очакваме те да протичат гладко, без каквито и да било усилия и старание от наша страна.
Един разговор обаче, също като почивката или разходката сред природата, би протекъл по-спокойно, ако подходите към него практично. Добре би било да си подготвите леки, по-общи теми, които няма да предизвикат разногласия или напрежение.
Помнете, че не е нужно да правите всичко сами. Ако се притеснявате, че разговорът може да поеме в нежелана посока или че може да ви се наложи да комуникирате с раздразнителен събеседник, потърсете подкрепа от приятел или роднина.
Ако очаквате да се срещнете с човек, с когото имате неразрешен по-стар конфликт, например далечен роднина или стар приятел, който сте игнорирали дълго време, също би било добре да се подготвите предварително. Изпратете имейл или писмо на останалите хора, които ще присъстват на събирането, с което да ги предупредите за предстоящата ви среща. Така ще им бъде по-лесно да разберат реакциите ви, без да изпитат смут и объркване.
Добра идея би било да си набележите няколко задачи, с които да натоварите близките си, ако ситуацията ескалира. Можете например да ги помолите да отидат в кухнята и да донесат дресинга за салатата или пък да сложат прибори на масата.
Посмейте се
Ако въпреки усилията ви, разговорът не протече добре, дайте възможност на хората от компанията да се „спасят“. Те със сигурност ще ви бъдат благодарни. Можете да разкажете кратък виц, да вметнете нещо смешно или пък да подхванете някоя по-лека, „безопасна“ тема. Ако не се получи, в краен случай, можете да нарушите настаналата тягостна тишина, с леко почукване с лъжица по масата.
Обмислете алтернативите
Гореописаните стратегии могат да ви помогнат да избегнете неловките моменти, но наистина ли искате това? Ако липсва неловкост, е много вероятно тя да бъде заменена от други емоции. Понякога изричането на цялата истина, без заобикалки и увъртане, може да донесе облекчение, но то предизвиква също така чувства като гняв и тъга, които спокойно може да оставите за някоя друга среща.
Затова, ако изпитвате неудобство в дадена ситуация, първо помислете каква роля има това усещане за вас и какво може да се случи, ако неудобството изчезне.
Not sure what to say at a holiday gathering? Here are 5 tips for ditching social awkwardness: https://edition.cnn.com/2024/12/09/health/social-awkwardness-tips-conversation-partner-wellness/index.html
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Ефективни начини за справяне с конфликтни личности
- 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
- Силата да бъдеш „черната овца“ в семейството
- 7 доказани начина да спрем конфликтите между децата в семейството
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
- Защо избягването на конфликтите е вредно за нас и какво можем да направим
- Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
- Как да се справяме с конфликти в офиса
- Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент
Коментари към Как да се справите с неловките ситуации по време на семейно събиране