Отразяват ли се романтичните филми негативно на самотните жени
Романтичните филми и предавания имат различен ефект върху самотните мъже и жени, твърдят учени.
Почти всичко, което се излъчва по телевизията в наши дни, е пропито от така наречената „матримания“. Сюжетите се градят на сватби и романтични отношения. В началото героите се срещат и се влюбват, след което се сблъскват с безброй пречки, които не им позволяват да бъдат заедно, но накрая отново намират път един към друг и се женят. Има предавания, в които акцентът върху сватбите е толкова силен, а жаждата за „матримания“ – толкова неутолима, че се проследяват не една, а няколко двойки едновременно. Сякаш зрителите не могат да се наситят и имат нужда от все по-голяма доза, за да получат същото удовлетворение. Като наркотик.
Ефект от романтичните продукции и сюжети върху хората
Чувстват ли се зрителите добре, когато ги гледат, а и след това? Или с тях си запълват свободното време? Възможно ли е чрез романтичните филми да се търсят начини да бъдат заклеймени самотните хора и да се засили страха на всички останали?
Би могло да се проведе проучване, което да включва две групи участници – едните да гледат много романтични сериали и предавания в продължение на дълго време, а другите – не. Накрая всеки от тях да сподели как се чувства, какво мисли за живота без партньор и всичко, което го вълнува. Такова изследване обаче би било трудно да се осъществи. Затова учените се спират на друг подход. Доброволците трябва да опишат усещанията, предизвикани от различните предавания, да споделят дали са обвързани или не и как биха се чувствали /или се чувстват от това, че са сами.
Проучването
Международният екип от експерти публикува в социалните мрежи стандартна анкета, на която отговарят 821 души на възраст 18-25 години. Тя е изготвена от Елизабет Тимърманс и Ленърт Кьонен от Белгия и Ян Ван ден Булк от САЩ. Резултатите са част от доклад, озаглавен „Ефектът на Бриджит Джоунс“, публикуван в списание „Psychology of Popular Media Culture“.
Колко често зрителите гледат романтични филми?
Всеки от участниците има за задача да посочи колко често гледа предавания на романтична тематика по телевизията, като те са разделени на четири категории, онагледени с примери.
1. Комедийни романтични сериали („Как се запознах с майка ви“, „Приятели“, „Ново момиче“ и други).
2. Сериали в жанра романтична драма („Сексът и градът“, „Клюкарката“, „Отчаяни съпруги“, „Анатомията на Грей“ и т.н.).
3. Романтични комедии (филми, не сериали).
4. Филми в жанра романтична драма.
Доброволците също така трябва да посочат колко често гледат телевизия или стрийминг съдържание по принцип, без значение дали става въпрос за романтични филми или не. Като пропуск на екипа се счита фактът, че не включват в своето изследване една друга категория – риалити предавания за организиране на срещи и намиране на партньор, каквото е например „Ергенът“.
Оценка на страха на зрителите от самотата
Всеки участник упоменава своя пол, сексуална ориентация (93% са хетеросексуални) и дали имат романтичен партньор в момента (61% от тях имат). Част от въпросите засягат техни личностни черти като невротизъм и потребност от принадлежност.
Най-показателни са въпросите, свързани със страха им да не останат сами. Хората, които се плашат от самотата, смятат, че, ако това се случи, то вероятно проблемът е в самите тях. Други признават, че „чувстват тревожност, когато се замислят, че могат да останат без партньор завинаги.“
Засилват ли романтичните филми страха от самотен живот?
След като усредняват получените резултати, Тимърманс и колегите й установяват, че нито една от групите участници (мъже, жени, самотни или с партньор) не изпитва по-силен страх, ако гледа по-често романтични предавания и филми.
Когато обаче разглеждат всяка група доброволци по отделно, забелязват, че самотните жени се открояват от всички останали. Колкото повече сериали и други продукции с романтично съдържание гледат, толкова по-силно се страхуват от самотния начин на живот.
Самотните героини в сериалите се описват като тревожни и нещастни
Изследователите не анализират съдържанието на всяко от предаванията , но, както повечето от вас биха предположили, почти винаги в тях е застъпена темата за щастливия семеен живот и за вечната любов, която преодолява всяко препятствие. Героите, които са сами, особено жените, често се представят като тревожни, нещастни, непълноценни и нереализирали се личности.
Прочетете още:
Всички шоу програми, насочени към намирането на подходящата половинка, карат самотните жени да се плашат от съдбата, която ги очаква. Те вярват, че причината за липсата на партньор се крие в тях. При останалите три групи – самотни мъже, обвързани мъже и обвързани жени, не се наблюдава подобна зависимост.
При самотните мъже дори се наблюдава обратна тенденция – колкото по-често гледат романтични сериали или филми*, толкова по-малко ги плаши самотата им.
Екипът още веднъж подчертава, че заключенията разкриват единствено корелация между честотата на гледане на такива предавания от самотните жени и техния страх, че може никога да не намерят партньор. Това не означава непременно, че навикът им е отключил този страх, а че го е подсилил. Възможно е те просто да харесват романтичните филми.
Любовта е навсякъде
Тенденцията не изглежда заплашителна. Романтиката е залегнала сериозно в различни аспекти от живота и културата. Тя присъства в сериали за полицаи, пожарникари и адвокати. Често ставаме свидетели на романтични предложения за брак и по време на спортни предавания.
Пороят от послания колко щастлив е човек, когато има половинка до себе си, прави живота на самотните хора още по-труден. Те им казват, че сами никога не биха били щастливи. На самотните жени и мъже, които търсят своя партньор, непрекъснато се припомня какво им липсва. Но нека не забравяме, че „щастливият живот до края на дните“, експлоатиран като тема във филмите, е по-скоро мит, отколкото реалност.
Сред нас има и такива, за които животът е по-хубав без партньор. За съжаление, те са принудени да извървят дълъг път, изпълнен с колебания дали това е нормално, защото в сериалите не срещат хора като тях. Същевременно онези, които живеят в съжителство, се припознават в героите от екрана и вярват, че всичко е наред, дори, когато имат проблеми със своята половинка. И двете явления оказват негативен ефект върху живота на зрителите.
* Timmermans, E., Coenen, L., & Van den Bulck, J. The Bridget Jones effect: The relationship between exposure to romantic media contents and fear of being single among emerging adults. Psychology of Popular Media Culture. 2019.
- Are Romantic Themes in Movies and TV Toxic for Single Women?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-single/202110/are-romantic-themes-in-movies-and-tv-toxic-single-women
- The Bridget Jones effect: The relationship between exposure to romantic media contents and fear of being single among emerging adults: https://psycnet.apa.org/record/2017-54858-001
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
БЯГСТВО ПО КОЛЕДА - САРА МОРГАН - СИЕЛА
ХВАНИ МЕ, КОГАТО ПАДНА - А. Л. ДЖАКСЪН - ЕГМОНТ
ГОСПОДАР НА ГОРДОСТТА - АНА ХУАНГ - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 30-те най-добри романтични комедии на всички времена (1 част)
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Тест за измерване на самотата
- 30-те най-добри романтични комедии на всички времена (2 част)
- Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
- Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
- Умните хора са по-щастливи, ако са сами
Коментари към Отразяват ли се романтичните филми негативно на самотните жени