Положителното мислене и крайният оптимизъм крият рискове
Представете си, че стоите на брега на река, а искате да отидете в селото отсреща.
До вас са приятелите ви, които ви окуражават да продължите. Затова решавате да тръгнете, заредени с амбиция и оптимизъм. Но забравяте да вземете под внимание течението на реката. Колкото и да се напрягате, не можете да го преодолеете. Докато успеете да стигнете до другия бряг, сте се отдалечили прекалено много от селото.
Може и да не искате да си признаете, но животът ни следва подобна логика. Има фактори, които не можете да контролирате и те ви пречат да вървите по избрания път. Изключително важно е да осъзнаете това.
Книгите за самопомощ и нереалистичните им послания за вечно щастие
Повечето книги за самопомощ ви нахъсват да се борите с течението, да не се отказвате и да мислите позитивно. Ако обаче погледнем назад към древните гърци и римските философи, като например стоиците, ще видим, че те са имали много простичка рецепта срещу разочарование и безпомощност. По-добре да приемете факта, че животът е динамичен, отколкото да живеете със заблудата, че можете да контролирате всичко, за да постигнете целите си.
С напредването на годините мозъкът обработва информацията от реалния свят така, че да живеем по-хармонично.
Можете да си повтаряте, че не ви бива да създавате връзки и да помните само случаите, когато сте допускали грешки, довели до раздяла с партньор. Или пък може би сами избирате неподходящи партньори, защото сте започнали да вярвате, че „нямате късмет в любовта.“
„Много от вярванията ви се раждат още в детството – наследени от вашите родители, с техните терзания и неосъществени копнежи.“ – Дерън Браун (Derren Brown) |
За добро или лошо приемате тези вярвания за свои. Продължавате живота си с убеждението, че трябва да сте успешни, за да бъдете обичани, че трябва да мислите първо за нуждите на другите или че имате голяма тайна, която не бива да разкривате пред останалите. Когато разберете защо мислите по този начин, ще усетите, че вече не сте толкова тревожни и че се чувствате по-добре.
Неправилните цели
Единият проблем е, че много често не избирате правилните цели. Човек има много погрешна представа какво всъщност дава смисъл в живота му. Много хора се съсредоточават върху материалното си благополучие и забогатяването, но психолозите отдавна са разкрили, че след определен етап на забогатяване, богатите вече не са така щастливи.
Ако не вярвате, направете следния мислен експеримент. Представете си, че една сутрин се събуждате и разбирате, че сте единственият оцелял на планетата. Наоколо няма никого. Можете да живеете във всяка къща, която си харесате. Дори в Бъкингамския дворец. Бихте ли искали обаче да се преместите точно там? Най-вероятно бихте си харесали друго местенце – удобно и практично.
Същото се отнася за скъпите ви дрехи, модерната кола и най-новия модел телефон. Сега виждате ли колко неща придобивате, само за да впечатлите околните?
Не пренебрегвайте критиката
Дори ако изберете правилните цели, последователите на така модерното положително мислене могат да ви нагърбят с много сериозна и непосилна отговорност. Посланието, което получавате от тях е, че ако не се справите, причината е само във вас и липсата на достатъчно желание. Има гурута, които още повече влошават нещата като ви карат да вярвате толкова много в способностите си, че спирате да обръщате внимание на градивната критика. А тя описва съвсем реалистично какви са шансовете ви за успех.
И накрая, историите за небивал успех са по-скоро редки случаи. Спомнете си за всички мотивиращи автобиографии, издадени по света. Всички те ви оставят с впечатлението, че целеустремеността е ключът към успеха. Истината е, че просто… не сте чели биографии на бизнесмени, които са се провалили.
Не става въпрос да се отказвате от мечтите си, не. Нека ви върнем към човека, който иска да отиде в селото на отсрещния бряг на реката. Той не трябва да пренебрегва факта, че течението ще го отдалечи и да смята, че само собствените му сили и амбиция ще бъдат достатъчни. Защото няма да бъдат.
Не можете да контролирате всичко
Ако положителното мислене не може да ни направи по-щастливи, какво може? Стоиците предоставят една доста по-трезва гледна точка за живота и щастието. Те са вярвали, че трябва да се стараем да разграничим онова, което е по силите ни, от останалото. Нещата, които не могат да бъдат променени са необходима част от живота.
Когато попаднете в наистина трудна ситуация и се чувствате напрегнати, помислете дали имате контрол над събитията или не. Винаги има нещо отвъд вашите възможности. Обикновено е нечие поведение. Тогава защо просто не приемете, че неприятното, глупаво или обидно поведение на въпросния човек не е ваша грижа? Или че не е проблем, че партньорът ви не може да се справи със стреса? Да, всичко това ви се отразява, но в действителност какво лошо има в това да го приемете? Онзи човек просто се държи така и вероятно ще продължава. Партньорът Ви ще се справи с изблиците и стреса си, ако сам положи достатъчно усилия. Вашите не могат да заменят неговите собствени. Подобни мисли са много полезни, защото свалят бремето от плещите ви. Вие можете да продължите да търсите начини да им помогнете, ако искате. Но няма да носите същия емоционален товар.
Предизвикателствата
Когато се изправите пред голямо предизвикателство, би било погрешно да си казвате, че трябва да се справите. Не всичко е под вашия контрол. Ако с течение на времето видите, че не се справяте, ще започнете да се тревожите.
Щеше да е много по-различно, ако в началото си бяхте казали: „Ще направя всичко, което е по силите ми. Ще се постарая максимално.“ Ето това е, което зависи от вас. Тогава няма да е от голямо значение дали нещата ще потръгнат. Няма да изпитате онази безпомощност и тревожност от предстоящия провал. Вие не се проваляте, защото продължавате да опитвате и да преследвате целите си.
Интервю за работа
Представете си, че отивате на интервю за работа. Наясно сте, че дори да дадете всичко от себе си, все пак остава вероятността да не бъдете избрани, защото крайното решение се взема от работодателя и то няма да бъде изцяло лишено от субективизъм. Ако не сте избрани, имате право на малка доза състрадание към самите себе си. По този начин ще потиснете критичността си и ще бъдете по-устойчиви на житейските предизвикателства.
Предварителна медитация
Стоиците са имали практика да се отдават на медитация всяка сутрин, за да подготвят ума си за предстоящия ден. Лесно е да отделите няколко минути в началото на деня, да помислите за всичко, което ви очаква, както и за възможните пречки по пътя ви. Да ги предвидите и да се подготвите за тях.
Съзнателна рефлексия
Съзнателната рефлексия (самоанализ на собствените мисли и преживявания) ви помага да видите от дистанция нещата, които не зависят от вас и то когато съзнанието ви е спокойно. Знаейки с какви трудности може да се сблъскате, ще сте подготвени, че те не бива да ви разстройват.
Рефлексията ви дава възможност и да владеете по-мъдро предизвикателствата, които са във вашия контрол, така че да не повтаряте едни и същи грешки всеки път.
Добре е по време на сутрешната медитация да оставите телефона си в друга стая.
Не бъдете скептични, когато се намесят послания от древни философи. Те са все така адекватни в наши дни. Медитацията само ви отдалечава от събитията, за да ги видите по-ясно и трезво. Тя не е оправдание да останете пасивни или безразлични, а само ви осигурява вътрешен мир насред суматохата. Както и перспектива за битките, в които сами ще трябва да решите искате ли да се впуснете или пък не.
Дистанцирането ви предпазва и от безкрайните опити на социалните медии да ви натрапят колко хубав е чуждият живот, защото той обикновено е далеч не толкова привлекателен, колкото изглежда.
Стоическият подход на приемане, че не всичко е във вашите ръце, носи немалко облекчение в така напрегнатия и хаотичен понякога живот.
bbc.com
- снимка: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 15 позитивни цитата от Уейн Дайър, които могат да променят живота ви
- Приятелското отношение: Силата, която може да събори всяка стена
- Оптимист или песимист сте – тест
- Лечебната сила на мисълта
- Внимавайте с негативните мисли, защото от тях зависи качеството на живота ви
- 6 неща, които правят връзката ви (не)успешна
- Оцветете стаята си в розови оттенъци и бяло, за да се заредите с оптимизъм
- Позитивни утвърждения – техника за справяне с негативното мислене, свързано с депресията
- Чиста съвест, оптимистично настроение, доброта са част от "кодекса" за предпазване от рак
- Най-големите оптимисти живеят в Африка
Коментари към Положителното мислене и крайният оптимизъм крият рискове