Придава ли пенсионирането нов смисъл в живота на човека
По време на пандемията много хора намериха нов, по-дълбок, смисъл в живота. Те преразгледаха приоритетите си и разбраха кое е истински важно за тях. Някои напуснаха своята работа, други се пенсионираха. Всички обаче поставиха началото на една интересна икономическа тенденция, която експертите определиха като „Голямото оттегляне“.
Търсенето на смисъл при човека до голяма степен е преплетено с неговия професионален живот и връзката му с работното място. В анкета, проведена през 2018 г., 4867 американци отговарят на отворен въпрос за нещата, които придават смисъл на живота им. Резултатите сочат, че за 69% от тях това е семейството. 34% са посочили кариерата като основна движеща сила.
Работата определя динамиката в ежедневието ни. Тя организира дните ни. Чрез нея си поставяме краткосрочни цели като например присъствие на следващата работна среща или дългосрочни като издигане в службата. Благодарение на нея общуваме с хора и създаваме социални връзки. По данни на „Gallup“ 55% от работниците в САЩ признават, че намират смисъл в работата си.
Според Натавуд Паудтаве от бизнес училище „Warwick“ и Ашли Уиланс от бизнес училището в Харвард най-големите промени в усещането за смисъл настъпват, когато човек се пенсионира. Резултатите от изследването им са публикувани в списание „Psychological Science“.
Корелационна връзка между пенсионирането и загубата на смисъл
Съществуващите до днес доказателства разкриват, че при пенсиониране хората губят мотивация. Липсата на служебни цели ги лишава от смисъл и внася апатия в живота им.
Според експерти обаче тази негативна връзка е само корелационна, което означава, че не е задължително пенсионирането да е причина за начина, по който възрастните хора се чувстват. Напълно възможно е процесът да е с обратна посока – намаляващата мотивация да ги тласка към оттегляне.
Също така не се отчитат и други фактори, които могат да накарат човек да се пенсионира, като например заболяване или смърт на близък човек.
Надлъжно изследване в САЩ
Паудтаве, Уиланс и колегите им разглеждат отново събраната информация, за да установят какъв пряк ефект има пенсионирането, като използват данни за общо 8113 американци, включени в надлъжно изследване, продължило 8 години.
Учените поясняват: „Приложихме полуекспериментален икономически метод, наречен анализ на инструменталните променливи. В нашия случай заложихме на външен фактор, а именно възрастта, след която гражданите на САЩ вече имат право да получават пенсия съгласно пенсионните планове на страната. Логично е, когато един човек достигне минималната възраст за това, да нарасне и вероятността той да се пенсионира. Интересното беше, че установихме значителна положителна промяна, свързана с намирането на по-дълбок смисъл в живота*, сред хората, които бяха решили да спрат да работят.“
По-нисък социално-икономически статус
Екипът извършва допълнителен анализ, с който открива коя е причината за наблюдавания положителен ефект. Оказва се, че възрастните хора, решили да се пенсионират, за да се възползват от държавната пенсионна политика и финансовите стимули, по-често са с ниски доходи, ниска степен на образование и споделят за по-слаба удовлетвореност от професията си. Усещането им за смисъл в живота, както и здравословното им състояние, не се различават особено от тези на останалите пенсионери.
Базирайки се на връзката между времето, което човек прекарва в различни занимания и неговото благосъстояние, учените решават да проверят как се променя ежедневието на неработещите граждани. Става ясно, че те започват да отделят много повече часове на внуците си и на други социални дейности. Колкото по-малко работят, толкова по-дълго са с любимите си хора, което ги прави и по-щастливи.
Колко дълго трае положителният ефект след пенсиониране?
Според някои теории, свързани с пенсионирането, съществува така нареченият „ефект на медения месец“, когато човек обикновено се чувства еуфорично. Колко дълго обаче продължава той, все още не е ясно. В настоящото изследване също се наблюдава силно първоначално вълнение, което е последвана от утихване на емоциите.
Еуфорията е най-силно изразена през първите четири години, а между четвъртата и осмата година тя постепенно намалява, без обаче да се отчита какъвто и да било негативен ефект. Коефициентът остава положителен, макар че някои от променливите величини в дългосрочен план сочат известна загуба на смисъл в живота.
Заключения
Според Паудтаве и Уиланс схващането, че работата е основен мотиватор за човека може да се окаже погрешно. Социално-икономическите фактори понякога имат много по-благоприятен ефект върху качеството на живот. Вероятно това е една от причините Голямото оттегляне да е предизвикано най-вече от хората с ниски доходи, които търсят по-добро поприще, както и от възрастните граждани, решили да се пенсионират по-рано.
Също както и по-стари изследвания сочеха, едва 22-24% от по-бедните хора с ниска степен на образование заявяват, че професионалното им развитие ги мотивира да продължат напред. За сравнение, делът на гражданите с университетско образование, които признават, че работата прави живота им по-смислен, са 48%.
Според статистиката на „Gallup“ само 45% от по-нискообразованите участници виждат смисъл в онова, което работят, за разлика от 70% сред високообразованите. Иначе казано, възможностите за намиране на смисъл в живота и постигане на удовлетвореност от упражняваната професия не са разпределени равномерно между всички.
Направените заключения насочват вниманието към рисковите групи и механизма, по който работата влияе на физическото и психическото състояние на техните представители. Животът на човек придобива смисъл, когато има поставени цели и извършва дейности, които му носят удовлетворение. Тогава той страда от по-малко здравословни проблеми и живее по-дълго.
Паудтаве и Уиланс вярват, че пенсионирането може да направи хората с по-ниски доходи и образование по-щастливи, което означава, че държавната политика, насочена към отлагане на пенсионирането, би имала негативни последици за тях, поне за известен период от време.
* Yemiscigil A, Powdthavee N, Whillans AV. The Effects of Retirement on Sense of Purpose in Life: Crisis or Opportunity? Psychological Science. 2021.
- Will Leaving Work Help People Find New Meaning in Life?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/identity-meaning-and-purpose/202112/will-leaving-work-help-people-find-new-meaning-in-life
- The Effects of Retirement on Sense of Purpose in Life: Crisis or Opportunity?: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/09567976211024248?journalCode=pssa
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - КНИГА 2 - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
ЖИВОТ НАЗАЕМ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - СИЕЛА
ПЕПЕЛ ОТ МИСЛЕЩА ТРЪСТИКА - НЕДА АНТОНОВА - ХЕРМЕС
СТРЕМЕЖ КЪМ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
КАКЪВ Е СМИСЪЛЪТ - МИКАЕЛ ДАЛЕН - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на хората в трета възраст
- Анна Мари Моузес - жажда за изкуство без предел
- 7 неща, които незабавно да изхвърлите от живота си
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- Домашна тренировка с най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - първа част
- 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Стареене и психични проблеми в третата възраст
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
- 10-те най-възрастни хора в света
Коментари към Придава ли пенсионирането нов смисъл в живота на човека