Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност

Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност

от 16 март 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Преди десетилетие Мартин Сейф и Сали Уинстън, експерти в областта на тревожността и автори на няколко книги, въвеждат терминологичния израз „прилепчивост на ума“. Той описва процесите, които протичат в ума на хората, страдащи от тревожност или обсесивно-компулсивно разстройство. Двамата специалисти смятат, че склонността на човека да се фиксира върху неприятни мисли, които будят страх, се наследява.

Когато човек попадне в порочния кръг от тревожни мисли, съзнанието му рисува ужасяващи картини и събития. Вместо да ги пропъди, той е обсебен от тях.

Процеси в мозъка

Някои учени твърдят, че причината за натрапчивите мисли се крие в предния цингуларен кортекс – малка мозъчна структура, която служи като мост между префронталния кортекс (благодарение на който мислим и планираме) и амигдалата (отговорна за реакцията ни при потенциална заплаха). Изглежда сякаш тази структура отключва повтарящите се тревоги, с които предразположеният човек не може да се справи.

>>> Тревожност и стрес: нашите най-лоши врагове

Фактори, които засилват прилепчивостта на ума

Изтощението, болестите, хроничната болка, както и положителни емоции като силното вълнение например, определят силата на фиксация на съзнанието. Обсебващите, негативни мисли са най-трудни за прогонване ден след прекаляване с алкохол, при джет лаг (нарушение на циркадните ритми заради часовата разлика), прием на стероиди или преди менструация.

Хората, предразположени към прилепчивост на ума (sticky mind), до такава степен са свикнали да се тревожат и да „предъвкват“ една и съща мисъл, че се самоопределят като тревожни. Те не осъзнават, че прилепчивостта невинаги води до силния психологически стрес, характерен за психичното разстройство тревожност.

Важно е да се отбележи, че този вид фиксация не е признак на психично заболяване, а особеност на характера, която, ако бъде разпозната и приета, не пречи на пълноценния и щастлив живот.

В състояние на покой, когато индивидът е погълнат от момента и свързаните с него усещания, прилепчивостта не е толкова силно изразена. Стресът и тревожните ситуации, които отключват реакцията „бий се, бягай или замръзни“, имат обратния ефект.

Мъж с черна брада, облечен в карирана риза с черни и сини квадрати

Тревожно съзнание

Когато прилепчивостта се засили, човек е по-склонен да развие така нареченото тревожно съзнание – състояние, което подхранва тревожността и психологическия стрес по различни начини. Настъпват промени в сензорните му възприятия и фокусът му се ограничава само до потенциалната заплаха – реална или въображаема.

Склонността към фиксация върху негативни мисли прави връзката между ума и реакциите на тялото още по-тясна. Дори само задаването на въпроса „Какво ще стане, ако…“ би могло да предизвика гадене, да затрудни дишането или да ускори сърдечния ритъм.

Условно асоцииране

Силната прилепчивост е предпоставка за внезапната поява на условни асоциации. Две събития, които нямат връзка помежду си например, може да се сторят на индивида като взаимосвързани само защото са настъпили по едно и също време. Спонтанните асоциации често го правят суеверен. (“Споходи ме „лоша“ мисъл, докато се гледах в огледалото. От тогава всеки път като се погледна, тази мисъл се завръща. Трябва да се сетя за нещо хубаво, за да я неутрализирам. Или просто да избягвам огледалата.“)

Омагьосаният кръг се затваря, когато индивидът започне да допуска мисловни грешки в резултат на силната фиксация върху негативната мисъл, което още повече засилва тревожността и съмненията му. Ако разпознае състоянието и не допусне то да му повлияе, неговият живот няма да се промени в негативна посока.

Често срещани мисловни грешки при хора, склонни към прилепчивост на ума (sticky mind)

Когато тревожността засили фиксацията върху негативните мисли, грешките в мисленето на човека зачестяват. Ето някои от най-често срещаните:

  • склонен е към „магическо мислене“ („Мога да променя реалността с мислите си“) или към крайно мислене („Всичко или нищо);
  • вярва в истинността на собствените съмнения, а не в онова, което разумът му диктува;
  • съчинява въображаеми истории, свързани с катастрофални събития и бедствия в бъдещето;
  • събира факти, които нямат отношение към случващото се, с цел да затвърди тревожността си („Стават катастрофи. Преди време чух, че…“);
  • смесва понятията „възможен“ и „вероятен“;
  • приема тревогата си, че ще се случи нещо лошо, за предупреждение;
  • обсебен е от негативните си мисли и не вижда реалното и обозримото;
  • губи перспектива.

Жена с тъмна коса, която стои в тъмното и потърква очите си с ръка

Прилепчивостта създава условия за руминация (мисловно предъвкване)

Предразположеността на индивида да се фиксира върху точно определена негативна мисъл и да не обръща внимание на случващото се около него, може да бъде много опасна. Ако не вижда капана, в който е на път да попадне, мисълта ще му се стори толкова правдоподобна, че ще я приеме за факт, макар да не е. Вместо да насочи енергията си към реалните събития, той ще се концентрира изцяло върху въображаемите. Това състояние често води до умишлена руминация (повтарящи се мисли), сякаш колкото повече обмисля, толкова по-бързо ще намери решение на всъщност несъществуващия си проблем.

Модели на поведение при прилепчивост на ума

Прилепчивостта на ума подтиква човека да търси гаранции за своите сигурност и здраве, да се опитва да разреши проблем, който не съществува, или да избере само една емоция и да се концентрира върху нея.

Руминацията може да изглежда като начин за справяне с конкретен проблем, но всъщност е точно обратното - колкото повече се предъвква мисълта, толкова по-голям става той.

Как можем да се справим с прилепчивостта на ума

Ако сме наясно, че имаме склонността да се фиксираме върху една определена негативна мисъл и знаем какви рискове крие това, ще бъде много по-лесно да я направляваме така, че да не нарушава качеството ни на живот. Когато усетим, че губим перспектива и потъваме в своя въображаем и опасен свят, е добре да оставим фалшивата тревога да отшуми сама и да се въздържаме от мисловно предъвкване.

Най-ефективният начин да го направим е като се отдадем на любимо занимание дори когато умът ни настоява, че то не заслужава нашето внимание и се опитва да ни заключи в капана на натрапчивите мисли. 

Източник:

How a "Sticky Mind" Can Lead to Anxiety: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-with-a-sticky-mind/202302/how-a-sticky-mind-leads-to-anxiety

Още по темата:
  • Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
  • 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
  • Защо да се тревожим е безполезно и какво можем да направим вместо това Защо да се тревожим е безполезно и какво можем да направим вместо това
  • Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60
89.99лв.

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60

РЕЛАКСАТИН капсули * 30
28.90лв.

РЕЛАКСАТИН капсули * 30

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв. 52.20лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

ПРОМО
АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
12.20лв.

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ

ТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

ТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

Коментари към Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 08:45
    Коментирайте "Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен
  • Флуоксетин
  • Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност
  • Лечение със сертралин
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Седативни лекарства
  • Домашни средства и самопомощ при панически атаки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1859 дни, 15 часа и 25 мин.

Солгар Пет – Хидрокситриптофан капсули при тревожност и депресия

преди 1973 дни, 20 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 22 часа и 49 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 2 дни, 22 часа и 27 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 20 часа и 46 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 16 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

от 25 ное 2024г. Прочети повече
Лечение с алпразолам Лечение с алпразолам

Лечение с алпразолам

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Намаляват нивата на тревожност, породени от епидемията COVID-19, сред българите, констатира изследване на БАН Намаляват нивата на тревожност, породени от епидемията COVID-19, сред българите, констатира изследване на БАН

Намаляват нивата на тревожност, породени от епидемията COVID-19, сред българите, констатира изследване на БАН

от 07 май 2020г. Прочети повече
Йога упражнения за намаляване на стреса и тревожността, които да правите всеки ден вкъщи Йога упражнения за намаляване на стреса и тревожността, които да правите всеки ден вкъщи

Йога упражнения за намаляване на стреса и тревожността, които да правите всеки ден вкъщи

от 24 авг 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival