Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса

Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса

от 08 яну 2020г., обновено на 02 апр 2021г.
Редактор: Екип на Фрамар.бг
Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки изпитва съжаление за нещо - било то заради връзка, която се е разпаднала, или пък друга, която се е проточила твърде дълго, макар да е нямало смисъл, пропусната възможност за образование, обучение или работа, жертва, която сме направили, а впоследствие се е оказало, че е била излишна. Дори хората, които по всякакъв начин опитват да живеят живот без съжаление, вероятно имат поне 1-2 неща наум, които биха искали да се развият по различен начин.

И въпреки че съжалението е нормално човешко чувство, то трябва да бъде овладявано навреме, в противен случай може да причини много болка и да помрачи ежедневието ни, а това от своя страна да понижи качеството на живот и дори да влоши здравето ни.

Когато усетим, че сме попаднали в капана на съжалението, можем да си зададем следващите три въпроса, за да сменим перспективата и да погледнем на случващото се с повече оптимизъм и чувство на съпричастност.

1. Помня ли добре причините, накарали ме да взема решението, за което сега съжалявам?

С течение на времето ни е много лесно да забравим поради какви причини сме взели определени решения. Забравяме обстоятелствата, които са ни ги наложили, например финансов фактор, социален натиск, противоречиви цели. Вместо това ние вярваме, че е трябвало да се досетим как ще се развият събитията, въпреки че е било невъзможно да ги предскажем. Тази склонност се нарича пълзящ детерминизъм. В резултат, ние може да се подложим на твърде сурова самокритичност заради това, че в онзи далечен момент сме пропуснали да видим онова, което виждаме в момента.

Разбира се, има ситуации, в които е лесно да предположим възможните негативни последствия, ситуации, в които конструктивната самокритичност е от полза. Но дори и при тези обстоятелства самокритичността е пагубна, много по-продуктивно и щадящо психиката ни е да изберем да бъдем състрадателни към самите себе си. Така можем да се поучим от грешките си и да продължим напред.

2. Какви са последствията от това решение?

Съжаленията обикновено се концентрират около негативните последици и са съпроводени от предъвкването на възможните хубави неща, които биха ни се случили, ако бяхме постъпили другояче. Един начин да облекчим тягостното усещане е да „обърнем“ въпроса ето така: „Какви хубави неща са ми се случили в резултат на взетото от мен решение и какви потенциални лоши последствия съм успял да предотвратя?“. Така можем да открием положителното в на пръв поглед неприятна ситуация. Отговорът може да бъде: „Да, омъжих се твърде млада, но пък ето ме сега – с три прекрасни деца.“

Когато противопоставяме действия, за които съжаляваме, срещу бездействие е напълно възможно да намерим положителни последици и в случаи, когато не сме поели по определен път. Например: „Не приех високоплатената длъжност, но това ми позволи по-лесно да намеря баланс между работата и семейството.“

Според учените способността да откриваме смисъл във вече пропуснатите възможности идва със зрелостта, с усещането и разбирането ни за щастие.

Малко по-сложно е да открием възможните негативни последствия, ако бяхме постъпили по различен начин. Причината е, че все пак те си остават хипотетични и затова ни е по-трудно да си ги представим. Няма как да знаем какво би се случило, ако не се бяхме омъжили толкова рано или пък бяхме приели работата. Може би щеше да е страхотно, но би могло да се окаже и ужасно решение.

Макар да изглежда излишно да разсъждаваме върху потенциалните си лоши избори, това би ни помогнало да успеем да видим всички онези превратности, които сме избегнали по един или друг начин. Така ще спрем да идеализираме избора, който не сме направили. Изразът “Можеше да е по-зле.“ се свързва с тип нагласа и начин на мислене, оправдаващи развоя на събитията, такива каквито са. Подобна нагласа щади емоционалното ни състояние и нашата психика.

3. Защо толкова силно съжалявам за решението, което взех?

Това е изключително важен въпрос, най-който трябва да се опитате да дадете искрен отговор. Помнете, че нашите най-големи съжаления разкриват всичко, което ценим и е важно за нас. Само когато сме наясно с това, ние сме в състояние да изберем правилната посока и да избегнем ситуации, които биха ни накарали да се чувстваме така, както се чувстваме сега, в този мъчителен миг на съжаление.

Можем да се справим със съжалението като предприемем корективни действия – като съживим умираща връзка, възобновим обучението си или поправим грешката си по друг начин. Според психолозите обаче съжалението е най-силно, когато знаем, че няма връщане назад. Особено болезнено е за нас, когато виждаме, че е имало какво да променим, но вече не е възможно да го направим.

Само защото миналото не може да бъде променено обаче, не означава, че трябва да губим надежда. Ако съжаляваме, че не прекарваме достатъчно време с любимите си хора, дали пък няма начини да поправим това? Ако съжаляваме, че не преследваме голямата си мечта да се занимаваме с музика например, дали не съществуват все още възможности да развиваме таланта си?

Определете кои са истински важните неща в живота ви

Понякога сме толкова ангажирани да упрекваме някое свое предишно Аз, че забравяме да помислим за бъдещото си Аз. Онова Аз, което също ще гледа назад към миналото, което за нас сега е настояще.

И макар всички да сме различни, когато слушаме за какво съжаляват най-често тези, които са на прага на смъртта, бихме могли да си изградим представа за нещата, които обикновено имат най-голямо значение за човека.

Невъзможно е да избегнем напълно съжалението в живота си. Всяко наше решение крие рискове и неприятни последствия. Дори най-сигурният на пръв поглед избор не може да ни гарантира щастие. До известна степен онова, което прави съжалението толкова трудно поносимо е, че осъзнаваме загубата на нещо, което не бихме могли да си върнем. Има загуби, които не можем да поправим. Но има неподозирани втори шансове и щастливи обрати на съдбата, за които не сме подозирали.

Прочетете още:

  • Можем да бъдем сигурни само в едно: независимо от ситуацията, в която се намираме, тя ще се промени
Източник:

psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com

 

 

Още по темата:
  • Когнитивни изкривявания – мисловните грешки, които могат да ни съсипят Когнитивни изкривявания – мисловните грешки, които могат да ни съсипят
  • Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
  • 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
  • Защо да се тревожим е безполезно и какво можем да направим вместо това Защо да се тревожим е безполезно и какво можем да направим вместо това
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
16.00лв.

СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО

ПЪТЯТ НА ПОСВЕЩЕНИЕТО УЧЕНИЕТО НА СУФИИТЕ - ХАЗРАТ ИНАЯТ ХАН
16.00лв.

ПЪТЯТ НА ПОСВЕЩЕНИЕТО УЧЕНИЕТО НА СУФИИТЕ - ХАЗРАТ ИНАЯТ ХАН

БАОПУДЗЪ - МЪДРЕЦЪТ, ОБЕМАЩ ПУСТОТАТА - ГЪХУН
20.00лв.

БАОПУДЗЪ - МЪДРЕЦЪТ, ОБЕМАЩ ПУСТОТАТА - ГЪХУН

ХИТЪР ПЕТЪР /ЗЛАТНО ПЕРО/ - САВА ПОПОВ - ХЕРМЕС
4.00лв.

ХИТЪР ПЕТЪР /ЗЛАТНО ПЕРО/ - САВА ПОПОВ - ХЕРМЕС

КНИГА НА ПРОМЕНИТЕ -  ГАДАЕНЕ ПО И ДЗИН
3.70лв.

КНИГА НА ПРОМЕНИТЕ - ГАДАЕНЕ ПО И ДЗИН

ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН
12.00лв.

ДЗЕНСКИ ТРАКТАТИ - САЙЧЬО, КУКАЙ, ДОГЕН

Коментари към Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса
    www.framar.bg 
    на 17 April 2021 в 20:36
    Коментирайте "Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • 7 вдъхновяващи цитата, които ще променят гледната ви точка за света и живота
  • 6 вдъхновяващи цитата от психологията
  • Когнитивни изкривявания – мисловните грешки, които могат да ни съсипят
  • 30 цинични сентенции за живота, жените, таланта и любовта от Чарлз Буковски
  • Уроци, които няма да научим в училище — част 2
  • Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
  • 37 урока за живота от една жена на 37
  • Малките, но важни правила на Майка Тереза
  • 15 цитата, които ще ви напомнят никога да не се отказвате, дори и в най-тъмните времена
  • 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

25.04.2013 - РИБИ - МЪДРОСТ И СИЛА!

преди 2914 дни, 11 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

В начална бременност и 7 сантиметра миомен възел- какво да правя

преди 6 часа и 49 мин.

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 10 дни, 3 часа и 58 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 11 дни, 24 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 11 дни, 18 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се справяте с пролетната умора?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как мозъкът на самотните и мъдрите хора реагира на различни емоции

Как мозъкът на самотните и мъдрите хора реагира на различни емоции

от 10 март 2021г. Прочети повече
37 урока за живота от една жена на 37

37 урока за живота от една жена на 37

от 14 сеп 2020г. Прочети повече
16 цитата от великия Джими Хендрикс: за живота, любовта, лудостта

16 цитата от великия Джими Хендрикс: за живота, любовта, лудостта

от 16 апр 2019г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах