Приложенията за психично здраве набират популярност, но дали са ефективни
Онлайн разработчиците печелят от нарастващото търсене на приложения и други интервенции за психично здраве, базирани на мобилни телефони. Всъщност се очаква пазарът на приложения за психично здраве да надхвърли 3,3 милиарда долара до 2027 г., отбелязвайки годишен темп на растеж от 20,5% от 2021 г. нататък. Според Американската психологическа асоциация, нарастващият интерес сред частните компании, инвестиращи в приложения за психично здраве, е до голяма степен подхранван от пандемията от COVID-19.
Последните доклади показват, че към момента съществуват около 20 000 приложения за психично здраве, като „Headspace“ и „Calm“ са сред най-широко използваните опции. Но дали приложенията и интервенциите, базирани на текстови съобщения, действително работят, остава да разберем.
Ефективни ли са приложенията за психично здраве?
Метапреглед, публикуван през януари 2022 г., разглежда ефективността на интервенциите, базирани на мобилни телефони, за симптоми, касаещи психичното здраве, включително:
- тревожност;
- депресия;
- стрес;
- отказ от тютюнопушене.
Прегледът включва резултати от 14 метаанализа с 47 940 участници в 145 рандомизирани контролирани проучвания. Авторите разглеждат широк спектър от интервенции, базирани на мобилни телефони като:
- приложения за медитация;
- приложения, базирани на когнитивно-поведенческа терапия;
- интервенции, базирани на текстови съобщения;
- приложения за отказване на тютюнопушенето.
Виртуалните терапии със специалисти по психично здраве не са част от проучването.
Въз основа на анализираните данни изследователите не откриват убедителни доказателства, че гореизброените интервенции ефективно лекуват симптомите на хората. Резултатите обаче показват „силни доказателства“, че приложенията имат потенциал да подобрят тревожността, депресията и стреса. Те също така предполагат, че интервенциите, базирани на текстови съобщения, могат да помогнат на хората да спрат пушенето. За да се проучи по-подробно, учените препоръчват провеждането на повече изследвания.
Саймън Голдбърг, доцент в Катедрата по психологично консултиране в Университета на Уисконсин-Медисън и водещ автор на изследването, казва, че докато предишни проучвания разкриват известна полза от интервенциите, базирани на смартфони, връзката между клиент терапевт продължава да бъде от полза за цялостната ефективност на терапията.
„Подозренията ми са, че хората просто реагират по-силно на влиянието на живия контакт и слабо на напълно или частично автоматизираната технология.“, казва Голдбърг пред „Psych Central“. „Връзката човек-човек е изключително мощна, особено когато се борите с проблеми с психичното здраве.“
Тъй като приложенията продължават да се развиват, Голдбърг смята, че методите могат да дадат по-добри резултати. Например базираните на машинно обучение алгоритми могат да персонализират съдържанието, за да приспособят терапевтичното преживяване на индивида.
“Възможно е също тези интервенции да имат средна ефективност.“, коментира авторът на проучването. „Това все още позволява възможността технологиите да са полезна първа линия за помощ или превенция.“
Крие ли рискове използването на приложения за психично здраве?
Вейл Райт, старши директор на „Healthcare Innovation“ в Американската психологическа асоциация, казва, че едно от най-големите предизвикателства при приложенията за психично здраве е липсата на стандартизация и регулиране, което включва стриктни изследвания, тестове и проверки.
Поради това някои критици наричат приложенията за психично здраве „дивия запад на терапията“.
„Като потребител може да е наистина трудно да се определи кое е добро и кое не – и след това кое е ефективно и неефективно“, казва Райт.
Много приложения за психично здраве не са базирани на психологическата наука, като някои разпространяват дезинформация или водят до неблагоприятни резултати.
Според Райт възможните рискове могат да включват всичко – от повишена симптоматика до спиране на терапевтичния процес. „Това вероятно ще бъде нашата основна грижа – не че изобщо не помагат, а че всъщност вредят на психичното здраве.“, споделя той.
Кой се възползва от приложенията за психично здраве?
Проучването на Голдбърг предполага, че интервенциите, базирани на мобилни телефони, могат да се считат за рентабилен начин за намаляване на симптомите, свързани с психичното здраве, и подпомагане на хората да се откажат от тютюнопушенето. Също така отбелязва, че са необходими повече изследвания за това колко ефективни могат да бъдат тези приложения при младежите.
Според Райт приложенията за психично здраве могат да бъдат по-полезни на младежите и юношите в сравнение с някои възрастни. Други групи хора, които са по-малко склонни да търсят традиционни терапии, като мъжете, също могат да се възползват.
Други предимства
Тъй като психичните заболявания засягат десетки милиони в световен мащаб всяка година, приложенията за психично здраве имат потенциала да достигнат до повече хора в сравнение с традиционната психотерапия.
По думите на Райт дори преди пандемията сферата на психичното здраве е била изправена пред недостиг на работна ръка, което повишава нивото на неудовлетворени нужди от интервенции.
„Трябва да мислим по-иновативно върху това как ще се справим с общественото здраве – и смятам, че технологиите са възможен вариант, защото са достъпни.“, коментира Райт.
Приложенията за психично здраве също могат да помогнат за премахването на бариерите, свързани със стигмата, тъй като могат да се използват с известна степен на анонимност в сравнение с посещението в кабинета на психотерапевт.
Безопасно използване на приложения за психично здраве
Важно е да се отбележи, че приложенията за психично здраве не са заместител на консултацията с терапевт или медицинското лечение. Някои хора използват и двете заедно, а изследвания от 2020 г. показват, че приложенията могат да подобрят терапевтичния процес с професионалист.
Според Райт е добре потребителите да проверят, преди да изпробват приложения за психично здраве. Уебсайтове като „One Mind PsyberGuide“ оценяват различните приложения, с цел предоставяне на повече информация. Освен това е хубаво човек първо да разбере как по какъв начин ще бъдат използвани личните му данни.
„Пространството на приложенията за уелнес е нерегулирана зона“, казва Райт. „Това означава, че никой не следи дали защитават личната здравна информация на потребителите.“
Mental Health Apps Are Exploding in Popularity, but Are They Effective?: https://psychcentral.com/news/mobile-phone-based-interventions-in-mental-health
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕТЕКТОР ЗА ХРИПОВЕ ОМРОН WHEEZE SCAN
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Най-добрите тракер приложения за бягане за Android
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Транссексуалните и небинарните хора са с по-висок риск от психични заболявания
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Как бихте определили психичното си здраве
- Препоръките на Американската академия по педиатрия задълбочават стигмата, свързана с наднорменото тегло при децата
- Ранни симптоми на психичните заболявания
Коментари към Приложенията за психично здраве набират популярност, но дали са ефективни