Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея

Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея

от 29 сеп 2017г., обновено на 26 март 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Още през 70-те години на миналия век учени предупреждават, че жестокостта, проявена от деца към животни, е тревожен знак за склонност към извършване на престъпни деяния и насилие в зряла възраст. Почти всички тежки престъпления са дело на хора, които в детството си са тормозили животни.

Албърт ДеСалво, известен като Бостънския удушвач, убил 13 жени, е забивал стрели в уловени от него кучета и котки.

Масовата стрелба в гимназия „Columbine“, която доведе до смъртта на 13 души, е дело на Ерик Харис и Дилън Клеболд. Те също са измъчвали животни за забавление.

Много малки деца проявяват различни форми на агресия към животни. Майката на 3-годишния Кристофър например влиза в дневната и се натъква на малкия си син, който люлее домашното им коте за опашката.

Детегледачката на 5-годишния Джон неведнъж става свидетел как той надува шумна свирка в ухото на кучето им, смеейки се на страха, който изпитва четириногият домашен любимец.

Баткото на 10-годишния Лиам го вижда как пали запалка близо до крачетата на морското им свинче.

Много родители се тревожат, че техните деца упражняват насилие над животните – било то откъсване краката на обикновена буболечка или сядане върху гърба на домашното кученце. Всеки от тях живее със страшния въпрос: „Какво кара едно дете да постъпва по този начин?“

Кога подобни постъпки са наистина повод за тревога? Къде е тънката и опасна граница между неподправеното любопитство и желание за експериментиране и зловещия копнеж да се причинява болка, превърнала Джефри Дамър в жесток сериен убиец?

Причини за агресия към животните

Най-често децата, които измъчват животни, са свидетел на агресия или самите те са били жертви на такава. 30% от децата, израснали в среда на домашно насилие, са жестоки към домашния си любимец. Връзката между тормоза, упражняван върху животни, и този върху хора, но на по-късен етап, е доказвана многократно от учените. Двете форми на поведение са толкова обвързани, че много организации в САЩ вече обединяват усилията на социални работници и органи за защита на животните така, че всеки сигнал за насилие върху животното да бъде предаван на съответния експерт като предупреждение за възможни прояви на агресия срещу околните.

Мотиви, свързани с развитието, при упражняване на тормоз над животни през детските и юношеските години:

  • любопитство или желание за експериментиране (когато животното пострадва или умира, докато бива разглеждано от детето – обикновено в крехка възраст или когато е със забавено развитие);
  • натиск, оказван от връстниците и средата (когато приятелите изискват от детето да измъчва животното, за да го приемат в групата);
  • компенсаторен механизъм, когато детето скучае или е в депресия;
  • сексуално удовлетворение (например содомия);
  • принуждаване да упражнява насилие (обикновено от страна на човек с повече власт);
  • силна привързаност към животното (когато например детето го убива, за да не бъде измъчвано от друг);
  • фобии от животни, които карат детето да ги атакува от страх, без да са му дали повод);
  • идентифициране на животното с насилника (в случаите, когато детето опитва да заяви властта си, като принася в жертва по-беззащитен обект);
  • посттравматична игра (пресъздаване на минали насилствени епизоди от живота му, в които обаче жертвата е животното);
  • подражание (копиране поведението на родител или друг авторитетен възрастен, който се отнася жестоко с животни);
  • използване на животното, за да се самонарани;
  • подготовка за упражняване на насилие върху хора, своеобразна „репетиция“;
  • средство за умишлено нанасяне на емоционална травма (когато например малкият насилник наранява домашния любимец на невръстното си братче или сестриче, за да го накара да се страхува от него).

Жестокост над животни: видове насилници

Няма официално диференцирани групи на деца, които измъчват животни. Все пак експертите разграничават няколко категории, с помощта на които всеки от нас би могъл да се ориентира доколко детското поведение е притеснително и дали изисква професионална намеса.

Не бива да се забравя, че въпреки общите насоки по-долу, всеки случай е строго индивидуален и това налага също толкова индивидуален подход.

Експериментаторът (деца на възраст 1-6 години или такива със забавено развитие)

Тук попадат децата в предучилищна възраст, които все още не са достигнали нужната когнитивна зрялост, за да осъзнаят, че животните имат чувства и не бива да се отнасят с тях като с играчки. Възможно е това да е първият домашен любимец на детето или пък то да не умее/ да не знае как да се грижи добре за животно.

Как да постъпим?

До известна степен значение имат възрастта и фазата на съзряване и развитие, в която се намира детето. Първата крачка е да му се обясни, че не е правилно да удря или да се отнася лошо с животното, както не е правилно да се държи така и с връстниците си.

При малките деца ключова роля има възпитанието от страна на родители, възпитатели и учители, което да акцентира върху хуманно и позитивно отношение към животните.

Насилникът, който крещи „Имам нужда от помощ“ (възраст 6/7 – 12 години)

Детето обикновено осъзнава и разбира, че нараняването на животни не е добра постъпка. Поведението му не се дължи на липса на образованост, а по-скоро е симптом за по-сериозен психологически проблем. Все повече изследвания свързват агресията срещу животните с различните форми на насилие в дома, включително физическо или сексуално над самото дете.

Как да постъпим?

Потърсете професионална помощ. Въпреки че в повечето случаи родителите са способни да се справят с „кривванията“ в поведението на детето, в конкретния случай не биха могли. Не е „нормално“ на тази възраст то да наранява и измъчва животно напълно съзнателно.

Агресорът, който следва поведението на групата (възраст 12+)

Тийнейджърите, които измъчват животни, почти винаги имат антисоциална форма на поведение – злоупотреба с вещества, членство в престъпна група и т.н. Понякога насилието над животно е резултат от натиска, оказван от останалите й членове, или доказателство за желанието да бъде част от нея.
В някои случаи обаче жестокостта е средство за справяне със скуката или опит да се упражни загубен контрол.

Как да постъпим?

Незабавно потърсете професионална помощ. Още по-полезно би било да потърсите подкрепа и от приятели, членове на семейството, дори учители.

Насилието над животни – основни изводи

Не всеки акт на насилие срещу животно означава, че детето ще се превърне в жесток убиец. Неподправеното любопитство и непремереният ентусиазъм на по-малките деца могат да наранят домашния любимец, но тогава можем да си позволим да запазим спокойствие и да продължим да обясняваме колко важно е то да се отнася добре с животните.

Насилствено затвореното на тясно животно, упражняването на насилие след разправия с родител или удоволствието от болката, която то изпитва, обаче са сериозни сигнали, че детето има проблем и е нужна бърза намеса от специалист. Особено в случаите, когато напълно осъзнава последствията от постъпките си, но не се променя.

Източник:

psychologytoday.com
Снимка: freepik.com

 

Още по темата:
  • Физическо насилие и последици за психичното състояние Физическо насилие и последици за психичното състояние
  • Какво представлява психологическото насилие Какво представлява психологическото насилие
  • Опасната връзка между унижението и насилието Опасната връзка между унижението и насилието
  • Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
19.00лв.

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА
19.00лв.

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА

Коментари към Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:15
    Коментирайте "Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират
  • Агресивен ли сте?
  • Трепетлика, Осика
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Защо нарцисизмът при жените често остава недиагностициран
  • Светослава Павлова: Имам проблем с "кварталния луд", но никой не иска да се занимава
  • Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 42 дни, 18 часа и 46 мин.

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 68 дни, 12 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival