Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на децата Развитие на детската психика според Фройд

Развитие на детската психика според Фройд

от 21 март 2017г., обновено на 03 юни 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Развитие на детската психика според Фройд - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Развитието на детската психика е тема, която се разглежда усилено откакто науката за душата съществува. Поради факта, че детството е периодът, в който се изгражда личността, то е все още една от най-интересните фази на развитието.

Има много теории за развитието на детето. В следващия текст ще представим една от най-популярните периодизации. Основоположникът на психоанализата -  Зигмунд Фройд, е развил теорията, че всеки период от детството е воден от основни либидни подбуди.

Във всички стадии той е наблюдавал предпочитание към различни “ерогенни” зони, чрез които детето получава нови усещания и удоволствие. При успешно преминаване през стадиите, на теория, пораства една психически здрава и стабилна личност. Ако ли не, в наследство на “неоптимално изживяния период” остават фиксации, които впоследствие се превръщат в характерови особености.

1. Орален стадий от раждането до 1 година

Източникът на удоволствие в самото начало на детският живот е устата. Получаването на храна и основни контакти с майката се случват по време на кърменето. Бебето усеща сукането и действията с устата си като основен извор на наслада. Изживяването на този период оптимално се изразява в получаване на автономност и задържане на чувството за сигурност.

Другото име на този стадий е “орално-садистичен” поради възможността при изключително неблагоприятно протичане в личността да останат не само фиксации, свързани с дейности на устата, а и желание за контролиране на околните, до степен неприемлива за обществото ( с цел да си осигурят сигурността, облечена във властова позиция).

2. Анален стадий от 1 до 3 години

Вследствие на проучване и овладяване на тялото, а и защото родителите приучват към използване на тоалетна, детето открива, че може да задържа тазови резервоари. Изпразването на дебелото черво и пикочния мехур се превръщат в ритуал на завършеност и независимост (съответно носител на удоволствие). Сигнализирането от детето, че се нуждае от тоалетна е изключително важно за повечето семейства в този период, но малко от тях съзнават, че е въпрос на добра воля от страна на младата и развиваща упоритостта си личност. Фиксациите се изразяват в твърде разхвърляни, безредни личности, склонни към унищожителни действия — при незаинтересованост от страна на родителите, или изключително стриктни, строги, вманиачени, праволинейни до болка - ако близките са твърде изискващи и нанасящи санкции. Препоръката е да не се използват санкциониращи методи, а насърчаващи.

3. Фалически стадий от 3 до 6 години

Периодът, в които изучаването на собственото тяло вълнува изключително много децата. Гениталиите биват открити като носещ удоволствие обект на интерес. Разликата в пола вече прави впечатление. Теорията на Фройд гласи, че това е периодът, в който момчетата откриват бащите си като съперник - „Едипов комплекс“. Психоанализата казва, че желанието да обсебват майката и да отстранят бащата, носи като следствие страх от наказанието, което бащата може да наложи (става дума за символно наказание и отнемане на мъжествеността заедно с нейните атрибути) - „страх от кастрация“.

Освен за „Едиповия комплекс“ при момчетата, се говори много и за „Електра комплекса“ при момичетата, но реално погледнато той е разгледан от Карл Юнг години по-късно. „Електра комплексът“ се изразява в желание на малкото момиченце да обсеби бащината фигура, конкурирайки се с майката.

Предполага се, че децата, изследващи себе си и любопитстващи за чуждите тела, откриват разликите между половете, като това предизвиква завист у момиченцата, поради наличието на нещо различно (в повече) при момченцата. Предположенията се развиват в идея за фиксиране върху разликата и подсъзнателна завист, но поради сексисткия привкус впоследствие един от най-популярните психолози от женски пол — Каран Хорни, разработва идея, опонираща на тази. Теорията на Хорни твърди, че цял живот подсъзнателно мъжете страдат от невъзможността да дарят живот.

4. Латентен стадий от 6 до 12

Според Фройд сексуалността в този стадий е занижена, либидото се потиска и останалите личностови характеристики се развиват по-свободно. Оставайки назад, воденото от нагоните То, дава възможност на личността да структурира добре идеята за себе си, социално приемливите действия и морала си. Училищната среда, новите социални връзки, взаимоотношенията, придобиването на лични интереси, дават храна на ума и оставят сексуалността леко в страни. Стадият се характеризира с изграждане на социални умения и самоувереност.

5. Генитален стадий от началото на пубертета

Сексуалните интереси могат да бъдат наречени зрели. Привличането към противоположния пол се появява по естествения за възрастните начин. Освен личното удоволствие на дневен ред идва желанието да удовлетворят останалите. Ако до момента стадиите са били преминати без съществени проблеми, личността се опитва да намери баланса между различните сфери на съществуването си.

Зигмунд Фройд е едно от светилата в историята на психологията, но е разумно да помним, че психосексуалната теория е САМО теория. Тя осветлява някои от процесите, протичащи в детската психика, но не може да се нарече теорема.

Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Едипов комплекс – теория, същност и признаци Едипов комплекс – теория, същност и признаци
  • Какво представлява психоаналитичната терапия Какво представлява психоаналитичната терапия
  • Какво представлява психоанализата Какво представлява психоанализата
  • Клинична психология – история, подходи и професионално развитие Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
5.0/5 2 оценки

Коментари към Развитие на детската психика според Фройд

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Развитие на детската психика според Фройд
    www.framar.bg 
    на 06 February 2023 в 01:37
    Коментирайте "Развитие на детската психика според Фройд"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на децата
  • Развитие и разстройства на детската реч
  • Как се развива човешката психика според Ерик Ериксън
  • Едипов комплекс – теория, същност и признаци
  • Какво си мислят другите: развитието на "Теорията на ума" при децата
  • Какво представлява психоаналитичната терапия
  • Какво представлява психоанализата
  • Какво са шегите според Фройд
  • Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
  • Педагогическа психология – същност, теории и история
  • Теории и примери за детското развитие – част 1

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Министър Ананиев, откъде да намеря живачен термометър за детската градина?

преди 991 дни, 18 часа и 5 мин.

Направих си социален експеримент и според него жените харесват поддържаните мъже

преди 1068 дни, 12 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 7 дни, 6 часа и 7 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 9 дни, 12 часа и 11 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 10 дни, 7 часа и 14 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 19 дни, 3 часа и 3 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах