Едипов комплекс – теория, същност и признаци
Едиповият комплекс описва желанието, което детето изпитва към родителя от срещуположен на неговия пол, и ревността, която в същото време таи към другия си родител. Терминът се въвежда от Зигмунд Фройд в неговата теория за психосексуалните етапи от човешкото развитие.
С други думи, момчето например може да си съперничи с бащата за вниманието и чувствата на своята майка, а момичето – със своята майка, но за любовта на бащата.
История на Едиповия комплекс
За първи път идеята за Едиповия комплекс е представена в книгата на Фройд „Тълкуване на сънищата“ през 1899 г. Едва през 1910 г. той започва официално да използва термина, който придобива все по-дълбок смисъл в неговата теория за психосексуалното развитие на човека.
Наименованието не е случайно. То съвпада с името на главен герой в произведение на Софокъл, в което Едип убива баща си и след това се жени за майка си. В гръцката митология Едип е изоставен още при раждането си и никога не е виждал родителите си. Едва след убийството на баща си и сключването на брак с майка си, той осъзнава кой кой е и какво всъщност е направил.
Същност на Едиповия комплекс
В психоанализата Едиповият комплекс разглежда сексуалното желание на детето към родителя от срещуположния пол, основно на момчето към неговата майка. Желанието не е осъзнато и бива потискано, но според Фройд не спира да оказва влияние върху детското поведение и развитие.
Теорията за психоанализата гласи, че децата се развиват, преминавайки през няколко етапа на психосексуално развитие. Всеки от тях се характеризира с несъзнателно насочено към определена част от тялото внимание и желание.
- орален етап: от раждане до 18-месечна възраст;
- анален етап: от 18-месечна възраст до 3 години;
- фалически етап: от 3 до 5 години;
- латентен (скрит) етап: от 5 до 12 години;
- генитален етап: от 12 години до зрялост.
>>> Развитие на детската психика според Фройд
Според прочутия психоаналитик Едиповият комплекс играе най-важна роля по време на фалическия етап от детското развитие. Той също така вярва, че именно тогава малчуганът се идентифицира окончателно с родителя от същия пол, което е предпоставка за правилното му сексуално съзряване и откриване на сексуална идентичност.
Фройд смята, че през фалическия период детето започва да изпитва сексуално влечение към родителя от противоположен пол и враждебност към този, който принадлежи към неговия собствен. Момчето например желае майка си и много би искало да замести баща си, тъй като го счита за свой съперник в опитите да я спечели.
Едиповият комплекс се развива във фалическия етап на психосексуално развитие, между третата и петата година. Този времеви отрязък е ключов при оформянето на сексуалната му идентичност.
Признаци на Едипов комплекс
Психоаналитикът приема целия процес на психосексуално развитие като нещо нормално. Някои от знаците, които биха могли да подскажат, че детето развива Едипов комплекс, са:
- крайна привързаност към единия родител, която може да прерасне във фиксация;
- враждебност спрямо другия родител;
- прояви на ревност;
- собственическо чувство.
Фройд откроява няколко форми на поведение, които биха могли да подскажат, че детето страда от Едипов комплекс. Те са:
- гневно или агресивно поведение спрямо родителя съперник;
- проява на гняв или ревност, когато съперникът демонстрира чувствата си пред желания от детето родител;
- открито желание да се ожени/омъжи за родителя;
- опити да привлече неговото внимание.
Важно е да уточним, че не всеки конфликт между дете и родител е признак на Едипов комплекс.
Комплексът Електра
Еквивалентът на Едиповия комплекс, когато обаче става въпрос за чувствата на момичето към неговия баща, се нарича комплекс на Електра. Терминът е въведен от Карл Юнг. Въпреки това Фройд вярва, че Едиповият комплекс се отнася както за момчетата, така и за момичетата.
Според Фройд, когато разбере, че няма пенис, момичето започва да завижда на тези, които имат, и да мрази майка си, затова, че го е родила без такъв орган. Накрая то все пак се идентифицира с нейния пол и приема половите й характеристики за свои.
Фройдистката представа за женска сексуалност е може би най-горещо дискутираната и критикувана. Психоаналитикът Карън Хорни отхвърля теорията за липсващия пенис и завистта и твърди, че по-скоро мъжете са тези, които завиждат на жените за това, че имат утроба, тъй като това им дава възможност да износват дете. Самият Фройд признава, че теорията му за жените вероятно е недотам задълбочена.
>>> Изтласкването като защитен механизъм
Как се израства Едиповият комплекс?
Във всеки етап от психосексуалното си развитие, детето попада в конфликт, който следва да бъде разрешен, за да се превърне то в пълноценна зряла личност. За да се случи това, то трябва да се идентифицира с родителя от същия пол, което ще му помогне също така да излезе от конфликта на фалическия етап.
Влияние на Ид-а и егото
Как се справя детето с Едиповия комплекс? Според Фройд, докато първичната и неосъзната идентичност желае да елиминира бащата от живота на майката, по-реалистичното его е наясно, че той е много по-силен. Освен това момчето има изградена положителна връзка с него.
Ид (id) е първоизточникът на енергия, насочена към незабавно удовлетворяване на всички несъзнателни копнежи, а егото е част от личността, която посредничи между идентичността и реалния свят.
Страх от кастрация
Фройд вярва, че след това момчето изпитва така наречената тревожност от кастрация – страх, че може да бъде лишено от своята мъжественост в буквален и преносен смисъл. След като се запознае с половите различия между мъжете и жените, то стига до извода, че жените са били лишени насилствено от своя пенис и, че баща му може да го накаже по същия начин, ако разбере, че желае майка си.
Поява на супер егото
За да се справи с конфликта, детето използва защитен механизъм, известен като идентификация. В този момент се формира супер егото (свръх Аз), което играе ролята на съвест, напътства го как да спазва моралните изисквания на обществото и как да се издигне над своите първични желания.
В своята книга "The Ego and the Id" Фройд описва как детското супер его копира характера на бащата, което води до потискане на силните чувствата, породени от Едиповия комплекс.
Освен от социалните норми, Едиповият комплекс отслабва и под влияние на религиозни учения и други културни особености на обществото, в което детето живее.
След като той отслабне, то вече има изградено усещане за съвест и за това кое е правилно и кое – не. В някои случаи обаче Фройд смята, че потиснатите емоции биха могли да породят несъзнателно чувство на вина. Възможно е тя да не намери външна проява, но все пак да определя съзнателните му действия.
Какво се случва, ако Едиповият комплекс не изчезне?
Ако Едиповият комплекс не изчезне след време, е възможно да се оформи фиксация – момчетата да се привържат болезнено силно към майките си, а момичетата – към бащите. Други възможни негативни последици са неспособност да се изгради пълноценна романтична връзка с друг партньор и конфликти с представители на същия пол. Един от най-ефективните инструменти за разрешаването им е психоанализата.
Критики към теорията за Едиповия комплекс на Фройд
За времето си теорията е повече от противоречива. Дори днес тя остава такава и често е обект на критики. Паралелно се появиха и други теории, които описват формите и стиловете на привързаност между дете и родител.
Теорията на привързаността на Боулби например предлага алтернативна интерпретация на много от формите на поведение, които Фройд разглежда. Според нея изграждането на емоционална връзка с родителя още в ранна детска възраст е сигурен начин детето да се чувства защитено и в безопасност. Според Боулби то се привързва много силно или ревнува от родителя съперник именно вследствие на тези връзки, а те са резултат от неговия стремеж да оцелее и да получи сигурност.
В заключение
Ако вашето дете проявява симптоми, които му причиняват твърде силен стрес или нарушават нормалния ритъм на ежедневието му, можете да се консултирате с неговия педиатър или с експерт по психично здраве. Не прибързвайте със заключенията и оставете на специалистите да направят оценка на състоянието му, за да получите най-добрите и адекватни препоръки.
What Is the Oedipus Complex?: https://www.verywellmind.com/what-is-an-oedipal-complex
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Развитие на детската психика според Фройд
- Изтласкването като защитен механизъм
- 35 прозрения за любовта, живота и личността от Зигмунд Фройд
- Теория на Фройд за шегите и тяхната връзка с несъзнаваното
- Какво представлява психоанализата
- Какво представлява комплексът Електра при момичетата
- Актуална ли е все още психоанализата
- Теории и примери за детското развитие – част 1
- Науката за любовта: Хари Харлоу и природата на привързаността
- Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
Коментари към Едипов комплекс – теория, същност и признаци