Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Саморазрушителна адаптация: Опасната тенденция да нормализираме това, което ни вреди

Саморазрушителна адаптация: Опасната тенденция да нормализираме това, което ни вреди

от 01 ное 2019г., обновено на 22 яну 2021г.
Редактор: Елиза Трайкова
Саморазрушителна адаптация: Опасната тенденция да нормализираме това, което ни вреди - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Кой разумен човек би могъл да приема нещо, което го наранява? Съвсем нормално е да бягаме от онова, от което ни боли. И въпреки това, противопоставяйки се на здравия разум, мнозина остават затворници в токсични отношения, оставайки на работно място, което им носи огромна доза напрежение и ниска удовлетвореност, или понасяйки стоически лошо отношение в интимната си връзка.

За самия Фройд е загадка защо някой може да действа системно срещу собствения си интерес и изборът му да не отговаря поне привидно на принципа на удоволствие или реалност. За да опише тези случаи, той въвежда понятието „морален мазохизъм“, което се отнася до общ модел на страдание в услуга на някаква цел, която другите хора трудно разбират. 

Нормализиране на страданието

През 1995 г. психологът Теодор Милън описва саморазрушителния личностен стил, който се характеризира с повтарящ се модел да се избират хора и/или ситуации, които в крайна сметка водят до разочарование, неуспех или злоупотреба, въпреки по-добрите възможности. Става дума за хората, които, без да знаят много добре защо, винаги се оказват във вредни отношения или вземат участие в проекти, осъдени предварително на провал. Тези хора страдат от това, което Фройд нарича „компулсивно повторение“. Последното се състои в повторение на отношения или обстоятелства, които пресъздават болезненото им минало. Звучи като наистина деструктивно поведение, нали?

Истината обаче е, че без връзка с тази тенденция всички можем да се предадем и да изпаднем в саморазрушителна адаптация. Виктор Франкъл, австрийски психиатър и затворник от нацистките концлагери, ни дава представа какво се случва. Той подчертава, че "анормалната реакция на анормална ситуация е нормално поведение."

Като хора, ние имаме невероятна способност да се адаптираме дори към най-екстремните условия. В някои случаи тази способност за адаптация може да бъде нашето спасение, но в други ни кара да страдаме напразно. Следователно, въпреки че за външен наблюдател тази доза мазохизъм е напълно анормална реакция, за тези, които я практикуват, това е „нормален“ отговор на ситуация, която не бива да им се случва.

Когато дадена ситуация се повтаря постоянно, тя може да се превърне в единствената реалност за онзи, който я преживява. Човек, който често е малтретиран, манипулиран или унижаван, може в крайна сметка да нормализира това поведение, приемайки, че това е част от живота му и следователно да не прави нищо, за да го прекрати.

При попадане в ситуации, които ни носят страдание или ни нараняват, първата реакция е болка и бунт, но ако решим да останем в тази ситуация — по каквато и да е причина — вероятно нашето несъзнавано ще задейства психологически механизъм, с който да „защитим себе си“, от това, което ни се случва.

Този механизъм действа като димна завеса - пречи ни да видим какво се случва, помага ни да не страдаме още повече, анализирайки ситуацията, в която сме потопени отново и отново. Ако проблемът е в натрапчивата ревност на партньора, можем да започнем да го разглеждаме като „доказателство за любовта“ му. Ако сме стресирани от обема на работните задачи, ще го приемем като пример за нашата „компетентност“.

Този механизъм за рационализиране на случващото се с нас ни позволява да се справим с вредната реалност, която излага на риск концепцията, която имаме за себе си, но също така ни пречи да предприемем необходимите стъпки, за да се измъкнем от нея. Това се превръща в порочен кръг, от който ни е все по-трудно да избягаме.

От токсична привързаност до морален мазохизъм: Защо търпим връзките или обстоятелствата, които ни вредят

Болката и страданието, причинени от самоунищожителното адаптиране, идват капка по капка, така че могат да бъдат по-лесни за понасяне от мъчителната болка, която обикновено причиняват големите промени. Съпротивата срещу промените и страхът от несигурността са много мощни усещания, които ни държат обвързани с познатото, дори и да не е точно най-доброто или здравословно нещо за нас.

Важно е да стане ясно, че изпадането в спирала на самоунищожителна адаптация не означава, че обичаме да страдаме, а че често това се превръща в единствения начин, по който смятаме, че е възможно да постигнем цел, която в нашите очи е по-ценна, или да избягваме последствията, които изглеждат още по-болезнени. Например някой може да търпи униженията на партньора, защото вярва, че раздялата ще бъде още по-болезнена или да продължава да работи на дадено място, защото перспективата да не намери друга работа е още по-плашеща.

Следователно динамиката, която се установява наред със саморазрушителната адаптация, често се изразява в континуум, който варира от анаклитично до интроективно поведение. Хората с по-анаклитична тенденция (обектът за тях става желан, защото се грижи за задоволяване на техните потребности) са склонни да остават в болезнените ситуации, само за да поддържат връзката, защото перспективата за загуба на отношенията или на определени ползи е непоносима.

Онези, които имат по-интроективна тенденция (другият се поглъща изцяло в собствения Аз), могат да се хванат в подобни ситуации поради „моралния мазохизъм”, за който говори Фройд, тъй като те възвеличават способността си да понасят страданието и да се сблъскват с несгоди. Тези хора дори могат да се чувстват горди от стоически издържаните страдания, но в действителност това не им носи удоволствие, то е само безсъзнателен механизъм за защита на крехкото им „его”. Тъй като чувстват, че не могат да избягат и се чувстват крехки в това състояние, те се опитват да проектират образ на сила, преформулирайки ситуацията, в която живеят.

Как да прекъснем кръга на самоунищожителната адаптация

Когато сме потопени в токсична ситуация, е трудно да я анализираме обективно и безпристрастно. Вслушването в мнението на други хора може да ни помогне да променим гледната си точка и да оценим какво се случва с нас по-рационално.

Ако нямате никого до себе си, с когото да разговаряте, много ефективна техника е да си представите, че ваш приятел е в същото положение и трябва да му дадете съвет. Какво бихте му казали? По този начин можете да придобиете необходимата психологическа дистанция, за да видите какво се случва с вас отстрани.

Важно е също така да поддържате самочувствието си. Когато изпаднем в цикъл на самоунищожителна адаптация, е нормално самооценката ни да страда. В някои случаи може дори да мислим, че заслужаваме това, което ни се случва, да обвиняваме и обезценяваме себе си. Следователно, за да излезем от токсичния кръг, в който се озоваваме, трябва да възвърнем увереността в себе си, да сме наясно, че каквото и да се случи, ние ще можем да излезем по-силни от това преживяване.

Източник:

psychology-spot.com
снимка: piqsels.com

Още по темата:
  • Ето защо тийнейджърите са толкова трудни Ето защо тийнейджърите са толкова трудни
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • 14 психологически трика за перфектно интервю за работа 14 психологически трика за перфектно интервю за работа
3.6/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

ХИМАЛАЯ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С НИЙМ 150 мл
11.40лв.

ХИМАЛАЯ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ ЗА ЛИЦЕ С НИЙМ 150 мл

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
29.95лв.

У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС

Коментари към Саморазрушителна адаптация: Опасната тенденция да нормализираме това, което ни вреди

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Саморазрушителна адаптация: Опасната тенденция да нормализираме това, което ни вреди
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:36
    Коментирайте "Саморазрушителна адаптация: Опасната тенденция да нормализираме това, което ни вреди"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Бял божур
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • КП № 208 КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ЛЕКИ И СРЕДНОТЕЖКИ ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ
  • Какво е заучената безпомощност и как се появява
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • Лайфстайл лечение
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • Какво е ментална ригидност
  • Когато мислите за себе си като за лош човек
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дали това е базоцелуларен карцином - снимка

преди 103 дни, 17 часа и 40 мин.

Фъри, квадробери и териантропи - що за лудост е това?

преди 237 дни, 1 час и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival