Силата на психическата устойчивост на жертвата
Акценти
|
Концепцията за психологическата устойчивост е сложна и има много приложения. Едно от тях е виктимологията, която проучва жертвите на престъпление.
Когато преживеем травмиращо събитие, например престъпление, невинаги е лесно да продължим напред и да се върнем към нормалния си ритъм на живот. Ето защо експертите са проучили различни методи, които биха могли да помогнат на хората да преодолеят травмата. С други думи, те са проучили капацитета на жертвите за устойчивост.
Науката виктимология
Виктомологията се появява в отговор на необходимостта да се обърне внимание на жертвата, която често се оказва забравен субект при анализа на извършено криминално деяние.
За първи път учените обсъждат въпроси, свързани с виктимологията, през 1973 г. по време на Първия международен симпозиум на виктимологията в Йерусалим, Израел. Там тя затвърждава позициите си на научна дисциплина. Тя изучава процеса на виктимизация, или трансформацията, която кара индивида да бъде или да се възприема като жертва.
Реакцията на субекта спрямо преживяното травмиращо събитие се определя от различни фактори. Затова виктимизацията се смята за строго индивидуален процес. Причините за нея могат да бъдат лични, социални, културни и други.
Процесът на "девиктимизация"
Концепцията за устойчивост е много важна, но въпреки това не е проучена в дълбочина. Тя се основава на две основни идеи: да развием устойчивост към случилото се и да се възстановим.
Някои изследователи, сред които Яноф-Булман, създават скала за измерване на устойчивостта. Тя включва серия от изречения/ изрази, които разкриват самооценката на отговарящия и капацитета му за противопоставяне. Субектът поставя оценка от 1 до 5 в зависимост от това дали и до каква степен е съгласен с твърдението.
Устойчивост на жертвата
Устойчивостта на жертвата се отнася до способността й да преодолява травматични събития, както и да не им позволява да влияят негативно на ежедневието им.
Основни мисловни школи, свързани с устойчивостта на жертвата
- Френска школа – Френските автори свързват концепцията за устойчивост с посттравматичния растеж. Това е феномен, който ни позволява да се учим и растем след неприятно преживяване. Бихме могли да го опишем също с думите "живееш, научаваш". Учените дефинират посттравматичния растеж като позитивно проектиране на отрицателно събитие, или приемане на нещо отрицателно и превръщането в нещо полезно.
- Американска школа – Авторите от САЩ свързват концепцията за устойчивостта на жертвата с процеса на справяне. Според тях този процес представлява завръщане към предишния начин на живот. В основата на теорията лежи схващането, че жертвите могат да развият устойчивост, тъй като това е способност, която се развива вследствие на динамичен процес. Изследователите проучват произхода и възможните фактори, които насърчават устойчивостта.
Фактори за развитието на устойчивост
Някои личностни черти и особеностите на заобикалящата среда благоприятстват развитието на устойчивост. Най-важният фактор обаче остава нашето възприятие за самите себе си. Колкото по-позитивно е то, толкова по-устойчиви ще бъдем. Разбира се, не само устойчивите хора могат да преодолеят травматични събития, но това тяхно умение им помага да го направят.
Задълбоченото изследване на устойчивостта на жертвите и факторите, които оказват влияние върху нея е много важно, защото може да разкрие нови начини за справяне с преживяна травма, с възможно най-малко страдание.
exploringyourmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Трепетлика, Осика
- 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
- Стокхолмски синдром в семейството – защо жената изпитва симпатия към своя насилник
- EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
- Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
- Повторното родителство като терапевтичен подход за справяне с детската травма
- Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
- T74 Синдром на малтретиране
Коментари към Силата на психическата устойчивост на жертвата