Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание

Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание

от 29 май 2017г., обновено на 10 авг 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През 2016 година в България са регистрирани 7404 пътнотранспортни произшествия, в които са пострадали 9374 души, и са починали 708. Плашещата статистика е едно от нещата, които карат обществото ни да се замисля, но за съжаление не намалява инцидентите. След пътно транспортно произшествие всички се втурват да се погрижат за физическото здраве на участниците и се оказва, че психическата стабилност е напълно пренебрегната. А всеки може да се окаже психически травмиран от катастрофата, както шофьор и пътник, така пешеходец или обикновен страничен наблюдател.

Психичните травми могат да придобият дългосрочен и доста тежък характер. Примери са тревожността, посттравматичният стрес и депресията, които могат да променят изцяло живота на страдащия.

Линда Матюс (ръководител на звеното за рехабилитационно консултиране в университета в Сидни) казва, че много хора се възстановят напълно дори при тежки пътни катастрофи, но при около 30% се наблюдава отрицателен психологически отговор. "Това не зависи от тежестта на катастрофата или тази на произтичащите от нея наранявания, а от начина, по който човекът ги възприема", казва д-р Матюс. Ако смятате, че катастрофата е животозастрашаваща или някой е убит при инцидента, това може да повлияе на вашия психичен отговор.

Повечето хора бързо ще преодолеят безпокойството, идващо като естествена реакция при стресиращ инцидент. Пълната гама от последствия се простира от липса на каквито и да е резултати до силни симптоми на тревога, панически реакции и обсесивни (обсебващи) мисли. Честите симптоми на безпокойство след автомобилни катастрофи включват тревожност, голяма активност, чувство на раздразнение, невъзможност да се отпуснете или да спите нормално, липса на енергия, трудно концентриране, емоционално отрицателно настроение, гняв, обърканост, умора, безпомощност, усещане за липса на контрол. То може да докара до личностови и социални проблеми, защото ще направи спокойствието много крехко, а отношенията - изпълнени с емоционална нестабилност, която ги разрушава.

Д-р Матюс казва, че повечето хора, които се възстановяват от катастрофа, обикновено се фокусират първо върху физическото оздравяване — лечение в болница, посещение на физиотерапевти и други подобни. Тя подчертава, че е много важно хората да съобщят на лекарите, ако се чувстват тревожни или притеснени, да се обърнат към специалист, за да преодолеят травмата, преди тя да ощети другите страни на живота им.

Щом почувствате безпокойство, има няколко прости неща, които може да направите, за да поемете контрола отново в свои ръце. „Ако у вас няма отрицателна реакция на самото действие, е добре да говорите за инцидента. Една от най-важните части от възстановяването е подкрепата от семейството и близките“, казва д-р Матюс. „Важно е да направите опити да се ангажирате със социалната си роля и да се върнете към обичайната си работа и дейности – начинът ви на живот преди катастрофата.“

Погрижете се за себе си

Дайте си време. Всеки проблем, предизвикващ труден период в живота ви, се нуждае от време, за да се излекува. Бъдете търпеливи със себе си и чувствата си. Безпокойството е нормално за всеки, преживял травматични събития. Говорете с някого за инцидента. Може да е приятел, член на семейството или човек, с когото се чувствате комфортно, но разговорът ще ви помогне да анализирате чувствата си по-ефективно. Само да говорите за вашите преживявания и да получавате информация, относно механизмите на безпокойството си, често е всичко необходимо, за да управлявате напрежението.

Не се неглижирайте

Когато хората загубят усещането за контрол над живота си, те често се занемаряват. Яжте балансирани ястия и се опитайте да им се насладите. Поддържайте физическа активност, която да помогне на мозъка ви да възстанови нужния му хормонален баланс. Избягвайте да увеличавате количеството на алкохола и лекарствата, които не са били предписани от лекар. Отделете известно време за себе си и се занимавайте с хоби или друга приятна дейност.

Кога да потърсите помощ

Трябва да потърсите специализирана помощ, ако симптомите ви са:

  • Силна тревожност. Усещане, че всеки миг ще се случи нещо изключително неприятно, с което не можете да се справите.
  • Невъзможност да се изпълняват ежедневните дейности. Когато се окаже, че сме твърде притеснени, тревожни, изплашени, немотивирани и разстроени, не сме способни да изпълняваме обичайните си, ежедневни задължения.
  • Симптомите на безпокойство и тревога продължават повече от три месеца след инцидента. Всеки симптом, който се разтяга дълго във времето, може да предизвика изследователски интерес у специалиста. Страдащите трябва да знаят, че дългото задържане на притеснителни симптоми, говори за по-сериозна травма и че „лекуването“ най-вероятно ще отнеме повече усилия.
  • Близките ви изразяват ясно безпокойство, относно емоционалното ви състояние. Понякога ние толкова се стараем да преодолеем проблемите, че сякаш сме слепи за промените в самите нас. В тези моменти семейството и приятелите ни са тези, които забелязват, че имаме проблем. Може би е разумно да ги послушаме и да се обърнем към специалист. Не са редки случаите, в които хора, загубили качеството на живота си (заради висока тревожност след тримесечния период), се оказват диагностицирани с тревожно разстройство или посттравматично стресово разстройство.

Повечето хора, участници в пътен инцидент, няма да развият подобно психично страдание. Но случи ли се, то ще се появят изключително силна тревожност, смущаващи, ирационални мисли и страхове, дори забележителни спадове в настроението. Всяка сфера от живота страда при подобни състояния.

Какво трябва да ни алармира 

  • Постоянно разглеждане на обстоятелствата около инцидента;
  • Сънища с катастрофата;
  • Притеснения при най-слаби напомняния за инцидента, участниците или условията около него;
  • Усещане за замаяност, липса на почва под краката, обърканост;
  • Избягване на мисли, чувства и разговори свързани с инцидента;
  • Усещане за вина, отнасяща се до катастрофата.

Д-р Матюс казва, че необходимостта ще доведе до връщане на повечето хора в моторно превозно средство, но някои от тях могат да изпитват трудности. "Общият принцип е, че там, където има страх от нещо, е най-добре той да бъде преодоляван на малки стъпки", казва тя.

Лечение и подкрепа

Важно е да знаете, че с правилно лечение и подкрепа от близките може да се възстановите от тревожността. Най-разумно е да потърсите специализирана подкрепа, за да постигнете по-бързи и категорични резултати във възстановяването на емоционалното ви състояние.

Източник:

rms.nsw.gov.au

Още по темата:
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФАТАЛНА ИЗПОВЕД - КЕРИ БИЙВЪС - СИЕЛА
17.90лв.

ФАТАЛНА ИЗПОВЕД - КЕРИ БИЙВЪС - СИЕЛА

ЖАЖДА - НОВО ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЗАХАРИ КАРАБАШЛИЕВ - СИЕЛА
17.00лв.

ЖАЖДА - НОВО ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЗАХАРИ КАРАБАШЛИЕВ - СИЕЛА

Коментари към Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 03:00
    Коментирайте "Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • Електроаварията в Ню Йорк през 1977-ма година, която дава старт на хип-хоп културата
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Същност и последици от комплексната релационна травма
  • Знаците, издаващи емоционалния шок
  • Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 5 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 107 дни, 17 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 6 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 6 часа и 23 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 6 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival