Симптомът "сдъвчи и изплюй" при хранителните разстройства
Някои хранителните разстройства са съпроводени от симптоми, които не са така популярни и съответно не са изследвани задълбочено.
Един от тях се нарича „сдъвчи и изплюй“. При него човек сдъвква храна, която обикновено е много любима и осигурява енергия. След това тя се изплюва, без да се преглъща. Целта е той да се наслади на вкуса на храната, без да приема калории. Донякъде това поведение прилича на неконтролируемото преяждане заради консумацията на големи количества висококалорична храна. От друга страна има сходства с рестриктивното хранене, където храната не се поглъща.
Психолози от университета в Сидни, Австралия, провеждат широкомащабно проучване, което разкрива, че синдромът „сдъвчи и изплюй“ е характерен най-вече за тийнейджърите (около 12%). Често се среща при хора с хранителни разстройства като средство за контролиране на теглото.
„Сдъвчи и изплюй“ в списъка DSM-5
В самото начало е било планирано то да се приема като алтернатива на принудителното повръщане. В Диагностичния и статистически наръчник за психични разстройства (DSM-5) първоначално е вписано като ранен симптом за евентуално хранително разстройство. На по-късен етап е включено обаче в категорията „Други специфични хранителни разстройства.“
Особеното при „сдъвчи и изплюй“ е, че като симптом може да се наблюдава при всяко хранително разстройство. Той намира проява при пациенти, диагностицирани с анорексия нервоза, булимия нервоза и други.
Изследвания, свързани със „сдъвчи и изплюй“
Един от първите регистрирани случаи се наблюдава при 19-годишно момиче с анорексия. То прекарвало часове наред в банята. Когато нямало къде да изплюе храната, използвало обикновени найлонови пликове за пазаруване, както у дома, така и вървейки по улицата. Всеки ден сдъвкването и изплюването й е отнемало до 6 часа. В един момент е започнало да се отразява негативно на социалния й живот и на успеха й в училище. Майка й настоявала всички членове на семейството да се хранят заедно. Както преди, по време на анорексичния си период, тя успявала да скрива храната в джобове или под масата, без родителите й да забележат. Когато е започнала лечение, се е чувствала много засрамена и е отказвала дори да говори по темата – както по време на индивидуалните, така и на груповите терапии.
Като цяло изследванията върху подобни случаи са оскъдни и не достатъчно задълбочени. „Сдъвчи и изплюй“ най-често се среща при пациенти, страдащи от друга форма на рестриктивно хранене (прекомерна употреба на медикаменти за отслабване, ограничаване на поеманата храна или прекалено интензивни тренировки).
През очите на пациента
По думи на хора, проявяващи симптома „сдъвчи и изплюй“, това е начин, по който те регулират успешно теглото си. Те много често изпитват негативни емоции като отвращение от самите себе си, угризения, срам.
Според психолози „сдъвчи и изплюй“ не вреди толкова сериозно на тялото и психиката, колкото преяждането и прочистването.
В онлайн платформите за пациенти те споделят, че се срамуват от поведението си. Описват го като натрапчиво и трудно за овладяване. В стремежа си да прикрият действията си започват да живеят в изолация.
Последици за здравето
Макар че изглежда като не особено опасен синдром, особено в сравнение с принудителното повръщане, последиците от „сдъвчи и изплюй“ могат да бъдат сериозни.
Симптомите са сходни на тези при повръщането при булимия нервоза и могат да бъдат:
- видимо подути слюнчени жлези;
- стомашна язва;
- кариеси;
- хормонален дисбаланс.
Справянето с подобно поведение означава то да бъде прекратено. Топли компреси и таблетки за смучене биха облекчили подуването на слюнчените жлези.
Пациентите задължително трябва да посетят лекар и стоматолог, с които да обсъдят вариантите за лечение на различните проблеми – гастроентерологични, хормонални и стоматологични.
Оценка и лечение
Най-големият проблем е да се започне лечение, защото, както стана ясно, пациентите се срамуват.
Психотерапията и нутриционната (хранителна) терапия са подходящи за нормализиране поведението при хранене. Същевременно трябва да се включват плавно и определени храни, на равни интервали от време.
Когнитивно-поведенческата терапия помага да се разберат причините за симптома „сдъвчи и изплюй“. Тя дава възможност на пациента да признае срама си, да се научи да контролира емоционалния си дистрес, както и налага някои правила за хранене и упражнения за повишаване на гъвкавостта.
Съвет към членовете на семейството
Ако имате съмнения за хранително разстройство у ваш близък, би било добре да следите за симптома „сдъвчи и изплюй“. Ето как можете да го откриете по-лесно:
- следи от сдъвкана, но непогълната храна в стаята, банята или другаде;
- хранене насаме или извън дома;
- твърде потайно поведение по време на хранене;
- срам, съпровождащ храненето.
Най-важната и сигурна крачка към справяне с проблема е човекът да се обърне за професионална помощ, преди симптомът да прерасне в друго, още по-сериозно, хранително разстройство. Границата е тънка.
verywellmind.com, medicalxpress.com, shemazing.net
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Психично разстройство, свързано с избягване или ограничаване приема на храна
- Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява
- Истински истории: Най-анорексичната жена в света мечтаеше да бъде майка
- Наръчник за разпознаване симптомите на анорексия
- Същност и особености на безконтролното преяждане (хиперфагия)
- Как да помогнете на човек с хранително разстройство
- Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата
- Хранителното разстройство Мегарексия (Megarexia) и неговите особености
- Орторексия: здравословното хранене в неговата крайност
- Каква е разликата между атипична анорексия и анорексия нервоза
Коментари към Симптомът "сдъвчи и изплюй" при хранителните разстройства