След развода: Какво да направите, ако децата ви обвиняват за раздялата
Най-добрата среда за отглеждане на деца е щастливото семейство. В не малко случаи обаче се стига до раздяла на двамата родители, независимо от положените усилия и направените компромиси от тяхна страна. Решението за развод в много случаи е изключително тежко и носи след себе си неочаквани трудности. Най-болезнено за голяма част от родителите е, когато децата започнат да ги винят за раздялата.
„Дъщеря ми, синът ми и аз бяхме толкова близки. Сега дори отказват да ме видят. Имам чувството, че съм ги загубил и не знам какво да правя. Казват ми, че съм съсипал живота им, като съм се разделил с майка им.“, споделя през сълзи Пол.
>>> Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
Защо децата обвиняват родителите си?
Пол не е единственият родител, сблъскал се с обвиненията на децата си. Защо обаче го правят? Ето няколко от причините зад детските обвинения:
- Децата просто не разбират сложността на взаимоотношенията между възрастните.
- Светът за децата и тийнейджърите е черно-бял, поради което определят единия си родител като жертва, а другия като виновен или лош.
- Възможно е да възприемат, че единият родител се нуждае от повече подкрепа, ако изглежда уязвим, изразява много емоции или споделя твърде много, разказвайки им подробности за развода.
- Често децата обвиняват „сигурния“ родител. Лоялността може да бъде изпитана. Когато Нора започва да обвинява съпруга си за разрушеното им семейство и факта, че я е напуснал, децата й нямат друг избор, освен да се примирят с нея. Те са зависими от нея и знаят, че ако изразят положителни чувства към баща си, тя ще го приеме като нарушение на лоялността. 16-годишната Маги споделя, че знае, че майка й ще я изгони от къщата, ако направи някакви усилия да види баща си. В същото време тя знае, че баща й няма да я изостави, така че в случая той е „сигурният“ родител.
Какво можете да направите, ако децата ви обвиняват?
Въпреки трудностите, с които непременно ще се сблъскате след развода, е важно да обърнете необходимото внимание на децата, за да разберете какво ги тревожи и как да се справите с трудностите заедно.
- Когато децата ви кажат, че вие сте виновни, че светът им се е обърнал с главата надолу, ги изслушайте внимателно.
- Слушайте, без да заемате отбранителна позиция, дори ако искате да коригирате някои факти. Трудно е да се направи, особено ако повтарят твърденията на другия си родител.
- Ако се опитате да коригирате фактите, вие ще подкопаете другия родител, което ще усложни допълнително ситуацията.
- Не обвинявайте бившата си половинка. Това просто ще постави децата ви в неудобната ситуация да избират между двама ви. Така че слушайте внимателно и се фокусирайте върху емоциите на децата си, а не върху фактите.
- Признайте чувствата им.
- Изразете съжаление, че разводът им е причинил болка. Не се фокусирайте прекалено върху собствените си емоции, тъй като децата ви ще се почувстват виновни и/или оправдани.
- Уверете ги, че нещата ще се оправят.
>>> Развод - как да съобщим на децата
Как да обясните на децата за развода?
Може би това е една от най-трудните задачи след развода, но за децата е важно да чуят от родителите си какви са причини за разрушеното семейство.
- Представете накратко какви са причините за развода.
- Споделете с децата ви, че не сте били щастливи и че в една връзка винаги са необходими двама.
- Разкажете им, че и двамата сте направи опити за спасяване на връзката, но въпреки това понякога не се получава.
- Децата не се нуждаят от истината за провалите ви в брака. Много родители не желаят да лъжат децата си, но в много случаи истината причинява повече щети.
- Понякога родителите споделят с децата си за любовна връзка или лош навик на другия родител. Това е жалко по много причини, дори когато фактите са точни. С много редки изключения (злоупотреба, насилие и т.н.) децата се нуждаят от разрешение да обичат и двамата си родители, дори несъвършените родители.
- Когато децата ви обвиняват за конкретни грешки, е по-добре да си признаете, ако е истина. Въпреки това не им давайте допълнителна информация, която може да ги впримчи в брачните ви проблеми.
- Опитайте със семейна терапия, за да помогнете на децата да възстановят връзката с двамата си родители. Може да започнете след приключване на развода и охлаждане на емоциите.
- Компенсирайте щетите от развода с отделяне на повече време само за децата.
- Бъдете търпеливи и не губете надежда. Когато децата ви отказват да се виждате, не се примирявайте. Продължете да протягате ръце по малки начини, но без натиск.
My Kids Blame Me for the Divorce: What Can I Do?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/better-divorce/202211/my-kids-blame-me-the-divorce-what-can-i-do
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- 5 признака, че не сте с правилния партньор
- 9 съвета за по-добро съвместното попечителство след развода
- Развод след 50-те: Как се чувстват децата
- По-често ли се развеждат децата на разведени родители
- Как да помогнем на децата да преживеят по-лесно раздялата на родителите си
- Как да реша дали да се разведа
- Социален статус на родителите: разведен
- 13 души споделят причината за развода си - което обобщава всичко
- Категоризация на разведените мъже според отношението им към бившата и жените изобщо
Коментари към След развода: Какво да направите, ако децата ви обвиняват за раздялата