Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството
Според ново изследване на екип от Университета на Вирджиния тийнейджърите, които израстват в здравословна и подкрепяща семейна среда, по-лесно се научават да изпитват емпатия към своите връстници. Когато се чувстват в безопасност и знаят, че техните родители ги подкрепят и разбират, подрастващите с лекота предават проявената към самите тях емпатия на своето обкръжение.
Добрият пример в семейството
Според Джесика Стърн, която е водещ автор на проучването и експерт от катедрата по психология към университета, „децата не обичат да им се казва какво трябва да правят. Да посъветваш тийнейджър, че трябва да се поставя на мястото на другите и да им съчувства, рядко дава резултат.“ Тя вярва, че единственото работещо решение е да стават свидетели на прояви на емпатия вътре в семейството. Само тогава биха могли да отвърнат със същото и извън дома.
Стърн поставя стабилните и подкрепящи семейни взаимоотношения в основата, като на тях тя отдава просоциалното поведение, или поведението, което има за цел да внесе щастие и в живота на околните.
По време на своето изследване тя разглежда в дълбочина връзката дете-родител, известна още като теория на привързаността, според която „всяко човешко същество изпитва фундаментална нужда да се свърже с другите.“ За съжаление, невинаги изградената връзка е положителна, а „от това зависи в какви личности ще се превърнем след години“, твърди още Стърн.
Емпатията намалява проявите на агресия у подрастващите
Едно от заключенията, до които стига екипът, е, че тийнейджърите, които умеят да изпитват емпатия, по-рядко проявяват агресия, не страдат от предразсъдъци и нямат потребност да тормозят или заплашват останалите деца. Учените са категорични, че здравословните отношения в семейството са изключително важни и определят степента на емпатия, която човек изпитва към околните.
Как се провежда изследването?
Проучването на Стърн проследява на годишна база развитието на общо 174 подрастващи на възраст 14-18 години. По време на първата среща учените им задават видоизменени въпроси, заимствани от въпросника за възрастни, с който се оценява степента им на привързаност към техните родители в детството (Adult Attachment Interview). Той се счита за златен стандарт в психологията.
Всеки тийнейджър може да сподели случки, впечатления или усещания, свързани със семейството. Експертите обръщат внимание не само на онова, което децата разказват, но и на начина, по който го правят.
Джесика Стърн разкрива: „Някои от историите бяха много тъжни, други бяха мили и изпълнени с топлина и близост. Но не само това е важно. Фокусирахме се и върху начина, по който те споделят своите преживявания. Наблюдавахме ги дали могат да говорят за близките взаимоотношения с родителите си спокойно и без недомлъвки. Искахме да проверим дали могат да извлекат полза и да анализират трудните ситуации, в които са изпадали у дома.“
След като провеждат първоначалните интервюта, учените се срещат отново с подрастващите веднъж годишно, като целта вече е да наблюдават отношенията им с близък приятел. Те проследяват техните реакции, когато той им споделя проблем и им се доверява, като по този начин оценяват способността им да проявяват емпатия.
Състрадателността не е константа
Резултатите показват, че на 16 и 17 години децата, които живеят в спокойна и подкрепяща семейна среда, успяват да изпитат съчувствие към приятеля в беда, за разлика от онези, които не срещат разбиране у дома. Стърн обаче споделя, че все пак до 18-годишна възраст двете групи се изравняват по отношение на способността да изпитват емпатия, което е изненада и за самата нея. Това я кара да вярва, че може би състрадателността се развива във времето, въпреки несигурната семейна среда, в която някои деца израстват. Според нея дори едно здраво приятелство или присъствието на доверен и подкрепящ учител могат да доведат до положителни промени в тийнейджъра.
„Има много изследвания, които също откриват пряка връзка между пълноценните взаимоотношения и способността да разбираме емоциите на другия“, твърди Мери Бъкингам, асистент в Института по приложни изследвания върху развитието на младежите към университета „Tufts“.
Според Бъкингам отношенията с възрастните играят ключова роля при изграждане на личности, способни да изпитват емпатия. Родителите са хората, които служат като модел и те трябва да насърчават нейните прояви у детето.
Все пак тя уточнява, че не само пълноценната връзка родител-дете има значение, но и формите на социализация, както и някои други аспекти на родителството.
Какво предстои оттук нататък?
Експертът подчертава, че по време на изследването на Стърн и колегите й от Университета на Вирджиния получените резултати се осредняват, а е нужно да се обърне внимание и на индивидуалните особености на участниците. Тя допълва още: „В анализа не се разглеждат възможните различия в развитието на подрастващите и в техните характери. Добре би било по-нататък да бъдат отчетени и фактори като заобикаляща среда, съпътстващи обстоятелства и други.“
Стърн споделя, че в момента се провеждат допълнителни проучвания върху участниците, които вече са на 35 години приблизително. Целта е да се проследи как се отразява умението за емпатия върху романтичните им взаимоотношения и качествата им на родители.
Умението да разчитаме чуждите емоции ни помага да се справяме по-добре в различните аспекти от живота. Джесика Стърн призовава родителите и учителите да не подценяват ролята му и да обърнат сериозно внимание на отношенията си с тийнейджърите. Ако те послужат като модел и се отнасят към децата с уважение и сърдечност, ако ги подкрепят в трудностите, неусетно ще ги научат как самите те да се държат по сходен начин в своето обкръжение.
Стърн: „Учете децата си да общуват пълноценно със своите приятели“
Добре е възрастните да поощряват децата да полагат повече усилия, когато общуват с връстниците, тъй като тогава също се развива способността за емпатия. Разбира се, от значение е и с кого се сприятеляват, смята експертът.
„Всеки от нас знае, че не можем да избираме семейството си, но можем да избираме приятелите си. Нека го правим разумно и съзнателно. Да се свържем с хора, които ни карат да се чувстваме сигурни, спокойни и защитени. И, разбира се, да им отвърнем със същото, защото здравите и пълноценни взаимоотношения са най-стабилната основа, върху която се гради състрадателната и емоционално интелигентна личност“, завършва Стърн.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20
ДА ЖИВЕЕ ТИКВЕНАТА КРАЛИЦА - ШАЙ ЪРНШОУ - ЕГМОНТ
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПАНТАЛОНЪТ МИ Е ОБСЕБЕН ОТ ДУХОВЕ - книга 2 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС ПАНТИ РЕЛАКС * 20
АКО ТОЙ БЕШЕ С МЕН - ЛОРА НОЛИН - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на юношите
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Как да говорим с тийнейджър за наркотиците
- Краят на юношеството и рискът от стрес, предизвикан от начина на живот
- Отрицателната страна на емпатията
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Богатите хора виждат света по различен начин и то буквално
- 10 начина да помогнете на тийнейджъра да се справи с романтична раздяла
- Какво се случва в мозъка на тийнейджърите?
- Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
Коментари към Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството