Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на юношите Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството

Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството

от 10 авг 2021г., обновено на 11 авг 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Според ново изследване на екип от Университета на Вирджиния тийнейджърите, които израстват в здравословна и подкрепяща семейна среда, по-лесно се научават да изпитват емпатия към своите връстници. Когато се чувстват в безопасност и знаят, че техните родители ги подкрепят и разбират, подрастващите с лекота предават проявената към самите тях емпатия на своето обкръжение.

Добрият пример в семейството

Според Джесика Стърн, която е водещ автор на проучването и експерт от катедрата по психология към университета, „децата не обичат да им се казва какво трябва да правят. Да посъветваш тийнейджър, че трябва да се поставя на мястото на другите и да им съчувства, рядко дава резултат.“ Тя вярва, че единственото работещо решение е да стават свидетели на прояви на емпатия вътре в семейството. Само тогава биха могли да отвърнат със същото и извън дома.

Стърн поставя стабилните и подкрепящи семейни взаимоотношения в основата, като на тях тя отдава просоциалното поведение, или поведението, което има за цел да внесе щастие и в живота на околните.

По време на своето изследване тя разглежда в дълбочина връзката дете-родител, известна още като теория на привързаността, според която „всяко човешко същество изпитва фундаментална нужда да се свърже с другите.“ За съжаление, невинаги изградената връзка е положителна, а „от това зависи в какви личности ще се превърнем след години“, твърди още Стърн.

Емпатията намалява проявите на агресия у подрастващите

Едно от заключенията, до които стига екипът, е, че тийнейджърите, които умеят да изпитват емпатия, по-рядко проявяват агресия, не страдат от предразсъдъци и нямат потребност да тормозят или заплашват останалите деца. Учените са категорични, че здравословните отношения в семейството са изключително важни и определят степента на емпатия, която човек изпитва към околните.

Как се провежда изследването?

Проучването на Стърн проследява на годишна база развитието на общо 174 подрастващи на възраст 14-18 години. По време на първата среща учените им задават видоизменени въпроси, заимствани от въпросника за възрастни, с който се оценява степента им на привързаност към техните родители в детството (Adult Attachment Interview). Той се счита за златен стандарт в психологията.

Всеки тийнейджър може да сподели случки, впечатления или усещания, свързани със семейството. Експертите обръщат внимание не само на онова, което децата разказват, но и на начина, по който го правят.

Джесика Стърн разкрива: „Някои от историите бяха много тъжни, други бяха мили и изпълнени с топлина и близост. Но не само това е важно. Фокусирахме се и върху начина, по който те споделят своите преживявания. Наблюдавахме ги дали могат да говорят за близките взаимоотношения с родителите си спокойно и без недомлъвки. Искахме да проверим дали могат да извлекат полза и да анализират трудните ситуации, в които са изпадали у дома.“

След като провеждат първоначалните интервюта, учените се срещат отново с подрастващите веднъж годишно, като целта вече е да наблюдават отношенията им с близък приятел. Те проследяват техните реакции, когато той им споделя проблем и им се доверява, като по този начин оценяват способността им да проявяват емпатия.

момичета

Състрадателността не е константа

Резултатите показват, че на 16 и 17 години децата, които живеят в спокойна и подкрепяща семейна среда, успяват да изпитат съчувствие към приятеля в беда, за разлика от онези, които не срещат разбиране у дома. Стърн обаче споделя, че все пак до 18-годишна възраст двете групи се изравняват по отношение на способността да изпитват емпатия, което е изненада и за самата нея. Това я кара да вярва, че може би състрадателността се развива във времето, въпреки несигурната семейна среда, в която някои деца израстват. Според нея дори едно здраво приятелство или присъствието на доверен и подкрепящ учител могат да доведат до положителни промени в тийнейджъра.

„Има много изследвания, които също откриват пряка връзка между пълноценните взаимоотношения и способността да разбираме емоциите на другия“, твърди Мери Бъкингам, асистент в Института по приложни изследвания върху развитието на младежите към университета „Tufts“.

Според Бъкингам отношенията с възрастните играят ключова роля при изграждане на личности, способни да изпитват емпатия. Родителите са хората, които служат като модел и те трябва да насърчават нейните прояви у детето.

Все пак тя уточнява, че не само пълноценната връзка родител-дете има значение, но и формите на социализация, както и някои други аспекти на родителството.

Какво предстои оттук нататък?

Експертът подчертава, че по време на изследването на Стърн и колегите й от Университета на Вирджиния получените резултати се осредняват, а е нужно да се обърне внимание и на индивидуалните особености на участниците. Тя допълва още: „В анализа не се разглеждат възможните различия в развитието на подрастващите и в техните характери. Добре би било по-нататък да бъдат отчетени и фактори като заобикаляща среда, съпътстващи обстоятелства и други.“

Стърн споделя, че в момента се провеждат допълнителни проучвания върху участниците, които вече са на 35 години приблизително. Целта е да се проследи как се отразява умението за емпатия върху романтичните им взаимоотношения и качествата им на родители.

Умението да разчитаме чуждите емоции ни помага да се справяме по-добре в различните аспекти от живота. Джесика Стърн призовава родителите и учителите да не подценяват ролята му и да обърнат сериозно внимание на отношенията си с тийнейджърите. Ако те послужат като модел и се отнасят към децата с уважение и сърдечност, ако ги подкрепят в трудностите, неусетно ще ги научат как самите те да се държат по сходен начин в своето обкръжение.

Стърн: „Учете децата си да общуват пълноценно със своите приятели“

Добре е възрастните да поощряват децата да полагат повече усилия, когато общуват с връстниците, тъй като тогава също се развива способността за емпатия. Разбира се, от значение е и с кого се сприятеляват, смята експертът.

„Всеки от нас знае, че не можем да избираме семейството си, но можем да избираме приятелите си. Нека го правим разумно и съзнателно. Да се свържем с хора, които ни карат да се чувстваме сигурни, спокойни и защитени. И, разбира се, да им отвърнем със същото, защото здравите и пълноценни взаимоотношения са най-стабилната основа, върху която се гради състрадателната и емоционално интелигентна личност“, завършва Стърн. 

Източник:

https://edition.cnn.com/2021/07/15/health/teen-empathy-secure-family-relationships-wellness

Още по темата:
  • Какво е емпатия и защо е важна тя Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Емпатията - начин да усещаме околните Емпатията - начин да усещаме околните
  • Доверието: Отношение към живота и лепило за всякакъв тип отношения Доверието: Отношение към живота и лепило за всякакъв тип отношения
  • Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КНИГА ЗА ВСЯКО МОМЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
14.95лв.

КНИГА ЗА ВСЯКО МОМЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
11.90лв.

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА

МЪЖЕ БЕЗ МУСТАЦИ - БРАТЯ МОРМАРЕВИ - СИЕЛА
14.90лв.

МЪЖЕ БЕЗ МУСТАЦИ - БРАТЯ МОРМАРЕВИ - СИЕЛА

МОРСКОТО ЧУДОВИЩЕ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 2 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
8.95лв.

МОРСКОТО ЧУДОВИЩЕ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 2 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС

НЕВЪЗМОЖНОТО БЯГСТВО НА ДЖИНИ МУН - БЕНДЖАМИН ЛАДУИК - ХЕРМЕС
15.95лв.

НЕВЪЗМОЖНОТО БЯГСТВО НА ДЖИНИ МУН - БЕНДЖАМИН ЛАДУИК - ХЕРМЕС

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

Коментари към Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 20:36
    Коментирайте "Способността на тийнейджъра да изпитва емпатия е резултат от пълноценните отношения в семейството "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на юношите
  • Какво е емпатия и защо е важна тя
  • Емпатията - начин да усещаме околните
  • Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
  • Доверието: Отношение към живота и лепило за всякакъв тип отношения
  • Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
  • Тийнейджърите и алкохолът: Три начина, чрез които можете да окажете влияние върху поведението на децата си
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Ранни симптоми на психичните заболявания
  • Фитнес промяна за тийнейджъри
  • Как да помогнем на дете в депресия

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Важните решения в семейството взимам все аз - нормално ли е?

преди 1396 дни, 10 часа и 41 мин.

Кое поставяте на първо място в семейството - партньора или детето?

преди 1427 дни, 7 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 9 часа и 32 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 31 дни, 46 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 60 дни, 6 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 6 часа и 10 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах