Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
"Не губи себе си, сравнявайки се с другите. Открий богатствата, които носиш в себе си, и им позволи да блестят!" - Джени Финч |
Естествено и напълно човешко е, когато се сблъскваме с информация за другите, да я свързваме със собствения си живот и съответно да правим положителни или отрицателни оценки за себе си.
Учените наричат това социално сравнение, но според много психолози то е социална отрова. Изследванията показват, че жените са по-податливи на токсичните ефекти от мъжете, а според проучване от 2017 г. (Coyne, S., McDaniel, B.T., & Stockdale, L.A. - "Do you dare to compare?", 2017) майките на малки деца са особено уязвими, като отрицателните резултати върху самочувствието, самооценката и усещането им за благополучие, са изключително сериозни.
Социалните медии предлагат идеална среда за развитие на вируса на негативните социални сравнения
Това е така, защото в социалните мрежи хората обикновено публикуват само най-атрактивните си и съвършени снимки и защото тези сайтове предлагат бърз достъп до огромен брой възможности за сравнение.
Уморените и стресирани от напрегнатото ежедневие майки, които постоянно се натъкват на кадри от "съвършения живот" на други потребители (особено на майките) може да се усъмнят в собствените си родителски способности, в собственото си щастие и умение да се справят с трудностите в живота.
>>> Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
Така неизбежно стигат до въпроса защо на другите им е толкова лесно или как правят така, че майчинството да изглежда толкова леко и забавно. Гледайки снимките на съпричастните им съпрузи, на подредения им дом, на спокойните разходки в парка, те започват силно да ненавиждат собствения си "нещастен и труден" живот.
Проучването е установило също, че понижената самооценка и чувството на неудовлетвореност, предизвикани от сравненията в социалните медии, всъщност оказват влияние върху психическото здраве на майката и удовлетворението от връзката й, водят до повишени нива на депресия, а нерядко и до отчуждаване от партньора.
>>> Как да спрете да се сравнявате с другите и да бъдете много по-щастливи
Всички ние, и особено младите майки, трябва да помним, че публикациите в социалните мрежи са като снимките на известните личности в списанията. Те са само бърз поглед към най-бляскавите им моменти. И въпреки че целта им не е да вредят, много често правят точно това, поради което трябва да внимаваме и да не се оставяме да ни заблудят и да ни наранят.
За да бъде престоят ви в социалните мрежи полезен и мотивиращ, а не стресиращ, придържайте се към няколко лесни правила:
- Ограничете времето, което отделяте за социални медии.
- Следвайте позитивни и подкрепящи личности и страници, а не такива, които ви стресират и ви карат да се чувствате неуспешни или неадекватни.
- Присъединете се към онлайн родителски групи и общности, за да се свържете с майки, които преминават през подобни на вашите преживявания.
- Правете чести почивки. Ако социалните медии ви причиняват стрес или безпокойство, вземете си почивка от тях. Дайте си възможност да се съсредоточите върху собствените си нужди и благополучие.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Защо сравнението с другите ни прави нещастни и как да излезем от този капан
- Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
- Усещането за социалния ни статус в обществото влияе на нашето здраве
- Как Халоефектът повлиява начина, по който възприемаме останалите
- Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме
- Как да спрете да се сравнявате с другите и да бъдете много по-щастливи
Коментари към Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки